Hlavní navigace

Allwinner má nové osmijádrové ARMy vyráběné procesem 28HPC, čipy H8 a A83T

15. 10. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Jedno se musí procesorům architektury ARM nechat: díky pestré skladbě výrobců a relativně rychlým produktovým cyklům je v této oblasti o dost více živo, než v říši CPU na bázi instrukční sady x86. Jedním z oněch výrobců dodávajících ARMu tuto agilní tvář je čínský Allwinner, jehož čipy u nás nejčastěji uvidíte v androidích minipočítačích a multimediálních přehrávačích. Firma nyní představila dva nové čipy SoC s osmi jádry, určené mimo jiné právě do těchto mini PC.

První z oznámených novinek je čip Allwinner A83T, určený ovšem pro tablety. Označení zřetelně navazuje na procesor A80, se kterým firma přišla na přelomu loňského a letošního roku. Na rozdíl od něj ale A83T zřejmě nebude kombinací jader Cortex-A15 a Cortex-A7, ale půjde o osmijádro obsahující čistě jen úspornější jádra Cortex-A7. Ty by měla být taktovaná „až“ na 2,0 GHz, ovšem Allwinner u čipu poněkud podivně hovoří o architektuře big.LITTLE. Je tedy možné, že v představených parametrech se nachází chyba – u zcela symetrického osmijádra by totiž nemělo smysl o big.LITTLE mluvit.

Allwinner A83T

Výrobce je bohužel docela skoupý na další detaily. Kromě taktu tak je známo jen to, že SoC bude integrovat nespecifikované GPU PowerVR generace 5 a vyrábět se bude u TSMC na 28nm procesu 28HPC. To by měla být ekonomičtější varianta procesu 28HPM a TSMC na ní spustilo masovou výrobu teprve minulý měsíc. Tablety s tímto čipem by se údajně mohly objevit ještě v tomto roce, jejich dostupnost Allwinner slíbil na aktuální čtvrté čtvrtletí 2014.

 

Více informací už je k dispozici k druhému ohlášenému čipu, označenému Allwinner H8. Tento procesor je už určen pro zmíněné minipočítače a multimediální přehrávače/set-top boxy, případně pro herní konzole se systémem Android. Také H8 je symetrické osmijádro složené z Cortexů-A7 o frekvenci 2,0 GHz. Podle webu CNX Software je použitým GPU Imagination PowerVR SGX544, pracující na taktu 700 MHz. Čip bude mít také obrazový procesor pro až osmi megapixelovou kameru a blok pro akceleraci multimédií, podporující formát HEVC (Allwinner A80 podle některých zdrojů umí i formát VP9 od Google, zde o něm ale zmínka není). Rozlišení dekódovaného či komprimovaného videa je ovšem omezeno na 1920 × 1080 bodů při 60 snímcích za vteřinu. Stejné maximální rozlišení má čip H8 zřejmě i na obrazovém výstupu.

Čip Allwinner na PCB
A20, jeden ze starších čipů Allwinner populárních v levných zařízeních

Na čipu H8 bude integrován i síťový adaptér Ethernet, a to gigabitový, bezdrátovou síťovku pro Wi-Fi pak výrobci mohou doplnit přídavnou na jedno ze tří rozhraní SDIO/MMC. Na čipu je samozřejmě řadič USB, schopný provozu jak v roli hostitele, tak zařízení. Podpora USB 3.0 ale udána není, takže se nejspíše bude jednat jen o USB 2.0.

Také H8 má být vyroben na 28nm procesu TSMC, rovněž variantě 28HPC. Je vcelku pravděpodobné, že je čip založen na stejném křemíku, jako A83T; pokud je tomu tak, lze asi některé specifikace H8 vztáhnout i na verzi pro tablety. Allwinner opět slibuje, že zařízení s čipy H8 by měla být na trhu ještě letos, uvidíme ale, zda se tak rychle dostanou i do našich končin.

Zdroje: Allwinner, CNX Software (1, 2), Liliputing