Hlavní navigace

AMD Radeon RX 6900 XT LC unikl. Vodou chlazené Navi 21 XTXH má vyšší takty a 18GHz GDDR6

7. 6. 2021

Sdílet

Zdroj: Fuentitech
Tak vodní highendový model Radeonu stojící nad Radeonem RX 6900 XT přece jen bude existovat. V Číně a Brazílii už model LC unikl a asi se blíží jeho vydání.

Nvidia minulý týden vydala GeForce RTX 3080 Ti a vypadá to, že AMD možná také chystá podobné přisazení do své vrcholové nabídky. Před časem se zjistilo, že kromě modelu Radeon RX 6900 XT, který je teď její nejvýkonnější, se chystala také silnější verze, snad XTX (s čipem s matoucím názvem Navi 21 XTXH).

Tato verze GPU Navi 21 se značně vyššími takty se už objevila v několika kartách, které ale jsou ale pořád značené jako Radeon RX 6900 XT. AMD zdá se plánovalo vydat ho jako separátní model s vodním chlazením, jehož obrázky dřív unikly. Trošku to vypadalo, že tyto plány byly opuštěné, ale nakonec zdá se tato karta bude opravdu existovat. Nejprve se objevila v OEM herním počítači, poté se internetu objevila samostatně. Jde podle všeho o referenční provedení s designem od AMD.

Radeon RX 6900 XT LC

Grafika má označení Radeon RX 6900 XT LC a objevila se v katalozích obchodů v Brazílii. Má jít o kartu vyrobenou firmou Sapphire, ale s referenčním provedením a bez loga Sapphire, takže pravděpodobně jde o referenční návrh od AMD. To kartu nijak neodhalilo nebo nezmínilo minulý týden na Computexu, takže buď ještě nenastal její čas, nebo bude vypuštěná jen polooficiálně a není v plánu to nějak veřejně prezentovat.

Podle brazilských obchodů má karta expedovat 30. 6., tudíž by do té doby ještě mohla být oficiálně odhalena, nicméně je také možné, že jde o datum střelené někým od boku. Cena má být 23 530 reálů, což je 97 tisíc Kč – částka je prakticky určitě nadsazená o kryptotěžařskou přirážku a nereprezentuje oficiální tzv. doporučenou cenu. Čínská herní sestava, v níž se tato karta také objevila, se objevila za cenu 20 999 jüanů celá, což je něco přes 68 000 Kč za PC s vodou chlazeným Ryzenem 9 5900X.

AMD Radeon RX 6900 XT LC vyráběný Sapphire v brazilském obchodě AMD Radeon RX 6900 XT LC vyráběný Sapphire v brazilském obchodě (Zdroj: VideoCardz)

Vyšší takty GPU i GDDR6?

Podle popisu má Radeon RX 6900 XT LC tzv. Game Clock 2250 MHz a Boost až 2435 MHz; frekvence jsou tedy zvýšené o 4–12 % proti běžnému referenčnímu RX 6900 XT, který má takty 2015/2250 MHz). GPU má 5120 shaderů, 128MB Infinity Cache a 256bitovou sběrnici jako obvykle.

Co je zajímavé, je údaj o tom, že snad karta používá paměti GDDR6 s taktem (efektivním) 18,0 GHz, což by zlepšilo paměťovou propustnost na 576 GB/s. Uvidíme, zda se to potvrdí, mohlo by jít i pouhou o chybu.

Počítač s grafikou AMD Radeon RX 6900 XT LC Chiphell 02 Počítač s grafikou AMD Radeon RX 6900 XT LC (Zdroj: Chiphell)

Chlazení je vodní typu AIO, tedy s uzavřeným okruhem. Hadicemi je napojen 120mm radiátor s jedním ventilátorem, stejně jako u všech předchozích vodních karet od AMD. Nezdá se, že by karta měla ještě nějaký přídavný ventilátor uvnitř pro chlazení pamětí a VRM (doufejme je chladí samotný blok), její tělo je zdá se uzavřené v hliníkovém krytu. Provedení je uváděné jako dvouslotové, i když uprostřed krytu je vyvýšení (asi v místě vodního bloku a pumpy), takže nevíme jistě, jestli trošku z rozměrů dvou slotů nepřesahuje.

Počítač s grafikou AMD Radeon RX 6900 XT LC Chiphell 05 Počítač s grafikou AMD Radeon RX 6900 XT LC (Zdroj: Chiphell)

Karta by pravděpodobně mohla mít navýšené TDP, aby se vyšší frekvence měly možnost projevit – ostatně i 18GHz paměti by měly mít vyšší příkon než 16GHz a nějakou spotřebu navíc by také mělo vytvářet vodní chlazení. Nečekáme proto, že karta pořád bude 300W, ačkoliv je zachováno stejné napájení dvěma osmipiny. Vzhledem k tomu, že konkurenční GeForce jsou 350 W i na vzduchu, by AMD například mohlo zvolit stejnou hodnotu spotřeby.

Radeon RX 6900 by se možná mohl průměrným výkonem přiblížit k GeForce RTX 3080 Ti, ale pravděpodobně ji nepřekoná (minimálně ne, když započítáme to, že bude mít nižší výkon v ray tracingu). I když, možná bude lepší počkat si na recenze.

WT100

Uvidíme, jak široce se bude tato karta prodávat. I pokud by se dostala do našich eshopů, pořád bohužel žijeme ve světě pokračujícího kryptošílenství, takže i tyto karty budou předražené a/nebo vyprodané a prakticky nesehnatelné.

Galerie: AMD Radeon RX 6900 XT LC

Zdroje: VideoCardz (1, 2), Harukaze5719, Chiphell)

Byl pro vás článek přínosný?