Hlavní navigace

Radeon VII neumí PCI Express 4.0 a rychlé FP64. Možná ani nebudou nereferenční karty

15. 1. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

Segmentace, to je něco, co máme opravdu rádi, že? Tentokrát se této milé praktiky, kdy jsou z nějakého produktu odebrány různé funkce a zlepšováky proto, aby nebyl tak dobrý a zákazníci měli motivaci kupovat místo něj také dražší alternativy, dopustilo AMD u minulý týden oznámeného Radeonu VII – mimochodem první herní grafické karty se 7nm GPU. Umělá omezení, kterým bude tato grafika podrobena, sice pro hráče nebudou moc bolestivé, ale přece jen nepotěší.  

Bez FP64, bez PCIe 4.0

AMD po CES 2019 v doplňujících informacích prozradilo, že ačkoliv Vega 20 má podporu pro výpočty s dvojitou přesností (FP64) plnou rychlostí – tedy s výkonem v poměru 1:2 k výkonu v FP32 – Radeon VII tuto funkci mít nebude. Je to pravděpodobně proto, aby enterprise uživatelé neměli nutkání tyto karty skupovat pro použití místo výpočetních Radeonů Instinct MI50 a MI60. Radeon VII tak v FP64 místo výkonu okolo 6,9 TFLOPS bude mít jen nějakých 860 GFLOPS, výkon bude odpovídat jen 1/16 výkonu v FP32, stejně jako u Radeonu RX Vega 64. Informaci o sníženém výkonu v dvojité přesnosti potvrdil Sasa Marinkovic z AMD webu TechGage.

Aktualizováno (17.1. 2019):

Podle AnandTechu (údajně má jít o informaci od AMD) nebude GPU v dvojité přesnosti uměle omezeno na 1/16 výkonu podávaného v jednoduché přesnosti, ale jen na 1/8. Proti nativnímu poměru 1:2 tedy bude FP64 zpomaleno "jen" čtyřnásobně. Výkon v FP64 by tedy měl být 1,7 TFLOPS.

A současně se objevila informace, že odebrána bude další věc, potenciálně zajímavá pro výpočetní využití. Ačkoliv je čip Vega 20 první GPU, které podporuje PCI Express 4.0 – tedy rozhraní s dvojnásobnou propustností na jednu linku – Radeon Vega VII toto nevyužije. Podpora u něj má být uzamčená na maximálně PCI Express 3.0 ×16. Toto je už větší škoda. Ve hrách by se to sice možná stejně neprojevilo, ale letos má AMD mít podporu PCI Expressu 4.0 v procesorech Ryzen 3000 pro desktop. Dávalo by proto smysl, kdyby zároveň mělo grafickou kartu, s kterou se tato novinka bude dát využít. Ale vypadá to, že Radeon VII takovou kartou nebude.

Radeon VII

Omezené množství karet, bez nereferenčních modelů?

Podle dalších zpráv možná bude s kartou Radeon VII spojeno ještě jedno omezení. Údajně to vypadá, že by tato grafika nemusela být vydána v nereferenčních verzích, tedy s „custom“ chladiči navrženými výrobci karet. Podle Igora Wallosska z německého Tom's Hardware výrobci karet nechystají nereferenční modely a při vydání bude dostupná jen referenční karta, která byla k vidění na CES. Ta má naštěstí ale chladič nereferenčního typu s třemi axiálními ventilátory, který by měl snad být dostatečně výkonný a tichý.

Důvodem, proč nereference nebudou existovat, by možná mohl být celkově malý objem výroby. Vzhledem k speciální povaze čipu Vega 20 možná AMD ani nepočítá s nějak masovými prodeji a Radeon VII je tak možná spíš cosi jako speciální edice. Podle některých zdrojů bude totiž Radeonů VII poměrně omezené množství.

300W TDP a výkon ve hrách

Nakonec máme k Radeonu VII ještě nějaké další informace, týkající se herního výkonu a spotřeby. Zdá se, že TDP bude nakonec 300 W – to sdělil Scott Herkelman z AMD v rozhovoru pro web HardOCP.

AMD už při prezentaci ukazovalo nějaké benchmarky z her, bylo jich ale jen pár a pravděpodobně vybraných tak, aby vypadaly co nejlépe. Poté se však ukázalo, že firma zveřejnila výsledků o dost víc. V poznámkách pod čarou byly totiž uvedeny FPS pro několik desítek her, z nichž firma vypočítala průměrný posun výkonu proti Radeonu RX Vega 64 (který je podle ní 29 %). Díky tomu si tedy lze udělat lepší obrázek o tom, co Radeon VII přinese. Tyto výsledky můžete vidět zde v tabulce, ale musím připomenout, že jde o oficiální benchmarky, takže je stále berte s rezervou.

KL hlasovani

Benchmarky Radeonu VII proti kartě RX Vega 64 z prezentace AMD (Zdroj: HardOCP)

Navi ještě letos?

Mimochodem na závěr: v médiích se také mihla zpráva o tom, že Radeon VII nemá být jediné nové herní GPU, které letos AMD vydá. Podle Marka Papermastera (CTO AMD) má novinek být v průběhu roku více. Z toho byly místy vyvozovány závěry, že tedy nové architektura Navi/další 7nm GPU Radeon vyjdou již letos. Ovšem na to bych si dal pozor. Ony novinky mohou být i něčím jiným. Lze připomenout, že AMD nedávno vydalo Radeon RX 590 s 12nm refreshem GPU Polaris. je velmi pravděpodobné, že stejné GPU by mohlo být použito také v další kartě (Radeon RX 575?). A teoreticky by mohlo dojít třeba i na 12nm verzi karty Radeon RX 560/Polarisu 11.

We are really excited to start on the high end with our 7nm Radeon VII (…) and you will see the announcements over the course of the year as we refresh across our Radeon program.

Nové GPU tedy vůbec nemusí znamenat, že vyjde nová architektura nebo že půjde o 7nm čipy. K Navi zástupci AMD uvádějí toliko to, že se toho o něm letos dozvíme víc. To znamená, že detaily architektury budou odhaleny. Ale je to bez příslibu, že karty letos půjdou na trh. Zatím tedy bude lepší se na jejich vydání moc neupínat.

Byl pro vás článek přínosný?