Hlavní navigace

Mobilní Ryzeny 5000 „Cezanne“ prý mají turbo 4,6 GHz. Zen 3 má zlepšit IPC o 10–15 %

29. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora – public domain
Další informace k notebookovému Ryzenu 5000 Cezanne s jádry Zen 3. IPC je prý trochu nižší, než už se někde optimisticky slavilo, ale zvýší se takty, byť ne na úroveň Tiger Lake od Intelu. Také ovšem prý bude třeba silnější napájení.

Psali jsme tu teď o chystaném mobilním APU Van Gogh od AMD, které se již dostalo do ovladačů pro Linux, díky čemuž víme, že by například už mohlo podporovat dekódování videa ve formátu AV1. Van Gogh ale vypadá na design zaměřený spíš proti 7–9W „Y“ procesorům Intelu a pravděpodobně se objeví jen v menším počtu speciálnějších zařízení (doufejme že nedojde k tomu, že ho výrobci ultrabooků úplně odignorují…).

Pokud vás více zajímá, co přinesou 15W a 45W APU Cezanne pro běžné notebooky, také něco máme, ale zde jsou to jen nepotvrzené útržky. Leaker MebiuW nedávno na Twitteru uvedl několik detailů k těmto APU.

Jsou zatím nepotvrzené a je možné, že v nich mohou být nějaké chyby nebo nepřesnosti, takže je berte s rezervou. Ovšem MebiuW minimálně některé informace (například kus zdá se reálné roadmapy AMD) má, takže je důvod se jeho tweety zabývat.

Zvěsti o Cezanne

Podle vícero zdrojů už Cezanne bude profitovat z nové architektury CPU Zen 3. Podle MebiuW má přinést zlepšení IPC – neboli výkonu na 1 MHz), které v průměru bude vyšší než o 10 %, ale nižší než o 15 %. Na jiném místě pak uvádí odhad 12–13 %, ale to už může být tip. Vyšší nárůst by prý mohl být v běžném celočíselném „integer“ kódu, kde se má IPC zlepšit o víc než 10 %, zatímco programy používající FPU (čímž se asi spíš myslí SIMD instrukce) prý budou mít IPC lepší spíš jen o cca 10 %.

MebiuW také uvádí, že tyto procesory mají mít vyšší frekvence. APU Cezanne údajně dosáhne na boost „minimálně“ 4,6 GHz, zatímco u Renoiru bylo maximum 4,4 Ghz. Je tedy teoreticky možné, že notebookové modely třeba nakonec budou ještě o kousek (4,7 GHz) rychlejší, ale není to zaručené, zatím s tím radši nepočítejte.

https://twitter.com/MebiuW/status/1304232623208685569

Každopádně toto bude maximální jednojádrový boost, ne frekvence možná na všech jádrech. A také platí jen pro nejdražší modely, ty levnější budou mít boost nižší, jak je obvyklé.

Ryzen 5000U/H bude mít nižší jednovláknový výkon než Tiger Lake

Díky kombinaci IPC a vyššího taktu by prý jednovláknový výkon Ryzenů 5000 Cezanne mohl být proti generaci 4000 lepší až o 15–20 %. AMD tedy dotáhne náskok v jednojádrovém výkonu, který si Intel vybudoval s Tiger Lake, ale nevíme, jak moc, lepší bude počkat na recenze. Podle MebiuW zůstane v jednovláknovém výkonu Tiger Lake neporaženo, Cezanne na něj stačit nebude (má ostatně pořád nižší takt a IPC bude asi o něco nižší). Osmijádrové Tiger Lake-H by prý mohlo mít i vyšší vícevláknový výkon než Cezanne (i když nevíme, zda při stejné spotřebě).

Mimo notebooky by jednovláknový výkon Zenu 3 údajně mohl dosáhnout přes 600 bodů v jednovláknovém Cinebench R20, ale to bude potřebovat takt alespoň 4,8 GHz. Podle úniků ES čipů na igor'sLAB by desktopová verze Zenu 3 možná mohla mít až 4,9 GHz, ale zatím nevíme, zda se toto podaří protlačit i do finálního procesoru.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z útržků webem VideoCardz Roadmapa procesorů AMD sestavená z útržků webem VideoCardz. Označení Dragon Crest berte s rezervou, nesedí do schématu a není jasné, zda platí (Zdroj: MebiuW, kompilace VideoCardz)

Energetická efektivita Zenu 3 asi moc nenaroste, v noteboocích bude potřebovat silnější napájení

Zen 3 bude zvyšovat výkon, ale na konkrétní frekvenci možná bude potřebovat vyšší spotřebu. Protože je pořád na 7nm procesu, bude možná ve vícevláknových zátěžích nárůst výkonu limitován TDP. Podle MebiuW prý notebooky s procesory Cezanne vyžadují posílené VRM a napájecí infrastrukturu.

https://twitter.com/MebiuW/status/1307299436670853120

DTZ24

Je možné, že minimálně vyžadované proudy budou vyšší. Toto může notebooky prodražit a procesory Cezanne budou vyžadovat úpravy desky, nepůjde je osadit bez dalších změn do notebooků navržených pro Ryzeny 4000 Renoir.

Galerie: Úniky k APU Cezanne (AMD Ryzen 5000), Van Gogh, Lucienne a Rembrandt (Ryzen 6000)

Zdroje: MebiuW (1, 2, 3, 4, 5, 6)

Byl pro vás článek přínosný?