Hlavní navigace

Threadrippery 5000 s jádry Zen 3 prý vyjdou v srpnu. Desktopové Cezanne nemá být jen OEM

6. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
Ne, AMD se nevykašlalo na procesory Threadripper 5000 s architekturou Zen 3. Jsou v plánu a snad už máme i představu o tom, kdy budou vydané.

Už je to přes čtyři měsíce, co AMD vydalo procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 a už dokonce vyšly i serverové Epycy 7003 založené na tomto základu. Přesto doposud nebylo slyšet o highendové verzi Threadripper pro platformu TRX40.

Neznamená to ale, že by tato řada, která si od vydání před 3,5 roky vysloužila popularitu, měla skončit. Teď se konečně objevily informace i k ní. Ryzen Threadripper 5000, který má údajně kódové označení Chagall, podle nich vyjde zřejmě v druhé půlce léta. Zatím je tedy ještě několik měsíců vzdálený, ale přijde.

poznámkách k připravované nové verzi HWiNFO64 (verze 7.01) se objevila jako novinka „Vylepšená detekce AMD Threadripperu Pro a next-gen Threadripperu“, což indikuje, že se nějaká nová verze musí chystat. Zmínil ji i leaker ExecutableFix.

https://twitter.com/ExecuFix/status/1370710963654160387

V srpnu?

Nejnověji ale přišlo sdělení od twitterového leakera s přezdívkou KittyYYuko (z dřívějška jsou s ním poměrně dobré zkušenosti co do úniků grafik Nvidia, tehdy ještě pod jménem KittyCorgi a KatCorgi). Tento stejný twitterový účet nyní hlásí, že AMD prý vydá nové Ryzeny Threadripper v srpnu. Logicky by to měly být už modely „Chagall“ s architekturou Zen 3, o kterých mluví HWiNFO.

Termín v srpnu (až za 4–5 měsíců) je asi dál, než by se zájemcům o upgrade platformy TRX40 líbilo, v té době už to budou původní Threadrippery 3000 kroutit téměř druhý rok na trhu (21 měsíců). Důvod takto pozdního vydání není uvedený, ale podle separátních informací od VideoCardz zdá se Threadripper na bázi Zenu 3 ještě není připravený a jeho vývoj se trošku opozdil.

Procesor AMD Ryzen Threadripper 3000 Procesor AMD Ryzen Threadripper 3000 (Zdroj: AMD)

Threadripper 5000: vývoj prý narazil na problémy?

VideoCardz uvádí, že výrobci desek ještě nemají kód AGESA, který by Threadrippery Chagall podporoval a snad ještě také nedostali inženýrské vzorky CPU. Zdroje VideoCardz údajně sdělily, že první ES vzorky neměly očekávaný výkon. Ale protože výrobci desek je zřejmě od AMD nedostali, neznají k nim moc detailů.

Problémy s výkonem by asi mohly být v tom, že Zen 3 v spojení IO čipletem běžícím na vyšší frekvenci v procesorech Epyc 7003 zřejmě má dopad na spotřebu a mnovláknový výkon. Threadrippery mají mnohovláknový výkon omezený jejich 280W TDP a pokud se do tohoto limitu vešla jen frekvence nižší, než jakou zvládne Threadripper 3000 se stejným počtem jader, může nárůst výkonu proti předchozí generaci být omezený. Jinak by ale tyto procesory měly používat stejné CPU čiplety jako Ryzen 5000 pro socket AM4 a IO čiplety z Epycu 7002/7003, takže by se snad neměly objevit nějaké zásadní potíže, které by tuto generaci úplně torpédovaly.

Pokud tedy chcete pořídit na práci platformu Threadripper, nebo upgradovat na architekturu Zen 3 (například kvůli vyššímu jednojádrovému výkonu), budete mít patrně šanci někdy na konci letních prázdnin.

AMD Ryzen Threadripper 3990X 1600 AMD Ryzen Threadripper 3990X (Zdroj: AMD)

APU s jádry Zen 3 pro desktop bude v červnu, a ne jen na OEM trhu

Mimochodem, stejný zdroj také uvádí, že desktopová verze APU Ryzenů 5000 „Cezanne“ by měla vyjít v červnu, o čemž už jsme psali před nějakou dobou v novince o GPU Navi 23. Toto prý pořád platí, ale teď k tomu KittyYYuko přidal, že toto vydání bude údajně i pro nás běžné zákazníky a nejen pro OEM trhy.

Tip: Unikly modely a specifikace Ryzenů 5000G, desktopového APU Cezanne pro socket AM4

Cloud24

Zatímco Ryzeny 4000G s grafikou tedy AMD vyhradilo jen pro hotové sestavy a velké výrobce, u Ryzenů 5000G s architekturou Zen 3 prý toto nebude a mají vyjít i v „retailu“. Měly by se tedy dát normálně koupit v obchodech, což u Ryzenu 4000G nešlo. Samozřejmě s tím, že bude-li pořád trvat krize s nedostatečnou výrobou čipů, může být problém najít je skladem. Ale to už je jiný problém.

Galerie: AMD Ryzen Threadripper 3000 a platforma TRX40 (prezentace při uvedení)

Zdroje: VideoCardz, KittyYYuko

Byl pro vás článek přínosný?