Hlavní navigace

AMD Ryzen Threadripper se Zenem 3 vyjde začátkem března. Zatím je jistá jenom verze Pro

21. 12. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
Trvalo to víc než rok, ale Threadrippery (Pro) s architekturou Zen 3 se prý konečně začnou prodávat. Otázka je, jestli to není pozdě.

Když vyšly Ryzeny 5000, udělala architektura Zen 3 dobrý dojem a hodně se čekalo, až se dostane do highendových Threadripperů. Tam ale nastalo značné zklamání, ani rok od příchodu se Zen 3 v Threadripperech neobjevil. Vypadá to, že teď konečně máme termín, kdy je AMD vydá, bude to za nějaké dva měsíce a něco. Nicméně zatím jsou pořád potvrzené jen verze pro platformu WRX80, o běžných modelech pro TRX40 se nic neví.

AMD zřejmě chystá formální odhalení Threadripperů 5000 na CES 2020, respektive na úvodní prezentaci 4. ledna, která bude ještě před samotným veletrhem. Uvádí to leaker Greymon55 a také údajně hodně osvědčené zdroje webu VideoCardz. Toto formální odhalení znamená, že AMD procesory oznámí, asi sdělí částečné nebo celé parametry a nejspíš ceny, ale ještě se tyto procesory nezačnou prodávat.

Podle VideoCardz se odhalení bude týkat pěti modelů, ale měly by to být samé Threadrippery Pro, tedy procesory pro platformu WRX80. Jména modelů už unikla dříve, mělo by jít o 12jádro, 16jádro, 24jádro, 32jádro a 64jádro, vždy s SMT (tedy dvojnásobkem vláken).

Modely procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX VideoCardz Modely procesorů AMD Ryzen Threadripper Pro 5000WX, které budou oznámené na CES 2022 (Zdroj: VideoCardz)

V obchodech od 8. 3. 2022

Zatímco 4.1. nastane odhalení, samotná dostupnost bude o dva měsíce později – prodej má totiž odstartovat až 8. března. Opět platí, že toto je termín pro oněch pět procesorů Threadripper 5000WX Pro, které můžete vidět zde v tabulce webu VideoCardz. měly ba pasovat do existujících desek platformy WRX80, ale bude třeba v nich nejprve aktualizovat BIOS.

Parametry procesorů, které se v řadě Threadripper Pro 5000WX chystají, ještě nejsou jasné, až na počty jader. Unikly ještě jen jména modelů. TDP se čeká stejné jako u generace 3000 (280W), zůstat stejná by měla konektivita platformy WRX80, tedy 128 linek PCI Express 4.0 a osmikanálový řadič DDR4. Podle starších úniků by asi mohly být zrychlená komunikační sběrnice xGMI2 propojující IO čiplet s jádry/CPU čiplety, z 16 GT/s na 18 GT/s.

Dokument k procesorům AMD Ryzen Threadripper 5000 Chagall Dokument k procesorům AMD Ryzen Threadripper 5000 "Chagall" (Zdroj: MoePC)

Leaker Greymon55 nedávno uvedl na Twitteru, že na CES firma AMD odhalí Threadrippery na bázi Zenu 3, ale nezmiňoval u toho, že by šlo o Threadripper Pro. Možná nějaká malá párprocentní naděje na to, že by se objevily i modely běžné linie Threadripper pro platformu TRX40 pořád je. Ale moc s tím nepočítejte, bohužel asi jako s výchozí verzí musíme pracovat s tou, že AMD odhalí a bude prodávat jen modely Pro, kdežto platforma TRX40 zůstane odsouzená zůstat u nynějších modelů s architekturou Zen 2.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55