Hlavní navigace

Apple už rozjel výrobu M2, druhé generace ARM procesorů pro Macy, na procesu N5P

28. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Apple
Je to jen pár měsíců od vydání počítačů s ARM procesorem M1, ale už máme hlášení, že Apple spustil výrobu druhé generace, snad označené M2.

Loni na podzim Apple vyvolalo velké vlny (minimálně mediální) uvedením prvních ARM procesorů pro počítače MacBook/MacMini a tak podobně. Apple M1, které je reálně zdá se evolucí tabletové řady čipů (tedy tak trochu přejmenovaný hypotetický A14X) je první generace ARM procesoru Apple, který se do Maců dostal, ale samozřejmě ne poslední. Aktuální informace říkají, že už teď se údajně začala vyrábět druhá generace, snad označená M2.

Nikkei Asia tento týden píše, že nová generace procesoru Apple („Apple Silicon“) nyní vstoupila do fáze masové výroby. Sdělily to údajně zdroje obeznámené s tímto podnikem, tedy spjaté buď s Applem, nebo TSMC, kde se samotný křemík opět bude vyrábět.

Toto je na první pohled velmi brzo po odhalení M1, které se odehrálo loni v listopadu. Ovšem samotný začátek výroby čipu musí předcházet o značnou dobu uvedení notebooků/počítačů a nakonec je pravděpodobné, že M1 také šlo do výroby už takto v první polovině roku 2020.

Podle Nikkei by hotové čipy ze sériové výroby by údajně mohly být dostupné už někdy v červenci a Apple bude asi nějakou dobu vytvářet zásobu jednak těchto SoC, jednak samotných vyrobených počítačů, v kterých budou osazené. Celá tato logistika bude také potřebovat nějaký čas, takže vydání by nakonec zase mohlo být někdy na podzim. Nikkei uvádí, že nejdříve asi v září, ale klidně by zase mohlo jít o listopad, tedy nakonec by to mohl být rok po M1 a tedy úplně běžný produktový cyklus.

Procesor či lépe řečeno SoC M2 bude vyráběný na vylepšeném 5nm procesu TSMC, technologii N5P. To znamená, že by mohl mít vyšší frekvence, což by automaticky znamenalo lepší jednovláknový výkon (a další zlepšení by mohlo dodat vyšší IPC díky nové architektuře, pokud tedy Apple nepoužije stejnou jako u M1). Očekává se také obecně, že by M2 mohlo obsahovat více jader, takže by také šlo o celkově výkonnější procesor. Ale počty jader zatím nejsou potvrzené.

Procesor Apple M1 iFixit Procesor Apple M1 (Zdroj: iFixit)

Podle Nikkei bude čip použitý opět v noteboocích Apple, snad v 14palcových a 16palcových modelech MacBooků Pro. Ovšem osazovat se prý má i do dalších zařízení. To ostatně platí i o M1, který se dostal do MacMini, iPadů Pro a iMaců (all-in-one počítačů).

Není ještě zcela jasné, zda je M2 přímo novější náhradou čipu M1 pro všechna tato zařízení, nebo zda spolu budou koexistovat a M2 bude spíš výkonnější model pro dražší počítače (tedy něco jako „M1X“), zatímco v těch levnějších by bylo současně dál M1. Mimochodem, není úplně jasné, zda se tento next-gen procesor Applu opravdu jmenuje M2, toto je asi pořád jen dohad. Tudíž s tímto jménem nepočítejte, ještě by se mohl objevit pod jiným označením.

Tip: Jak rychlý je Apple M1 a zadupe procesory x86 do země? A co spotřeba? Výsledky jsou tu

MM_AI

Galerie: Výkon ARM procesoru Apple M1 ve světových recenzích

Zdroj: Nikkei Asia

Byl pro vás článek přínosný?