Hlavní navigace

Apple příští rok v Macích opravdu přejde na procesory ARM. Už s tím prý počítá i Intel

26. 2. 2019

Sdílet

Že Apple ve svých počítačích přejde na procesory architektury ARM, aby si je mohl vyrábět sám a nemusel platit Intelu, už tvrdilo tolik zpráv, že je to asi hotová věc. Ale působilo to dlouho jako záležitost typu „jednou“, „za pár let“. Ovšem jak čas letí, tak se rok 2020, o kterém se v této souvislosti často mluvilo, kvapem přiblížil. A vypadá to, že by se v něm tato velká změna (alespoň pro počítače Apple) opravu měla udát. Už to totiž zřejmě očekává i přímo Intel, který je exkluzivním dodavatelem CPU pro firmu Apple nyní.

 

Intel: Apple přejde možná už příští rok

Že by se příchod čipů ARM opravdu na příští rok chystal, myslím nikdo oficiálně nepotvrdil. Podle zpravodajského webu Axios ale už neveřejně o tomto plánu mluví vývojáři softwaru – kteří budou první ve frontě těch, kdo se o novinkách v tomto směru od Applu (mimo její zaměstnance) dozvědí, protože nová platforma bude už na startu potřebovat jejich podporu. A co víc, podle Axiosu už stejnou věc očekávají i různí představitelé Intelu.

Ti údajně „mimo záznam“ řekli, že takový krok očekávají možná už příští rok. Takže ne úplně nutně/jistě v roce 2020, ale z jejich pohledu je logické přát si spíš pozdější provedení. Proč je toto důležité? Intel by měl mít o plánech Applu poměrně slušnou představu. Skrze objednávky a interní kontakty při přípravě nových notebooků musí mít určitou představu o tom, co Apple chystá. A pokud by se už notebooky s ARMy chystaly do výroby, měl by to být schopný „vycítit“ na změnách v těchto vztazích a na tom, jak spolupráce s Applem bude probíhat.

Pokud tedy zástupci Intelu byť i neveřejně připouštějí, že by se věc mohla už příští rok stát, je to zřejmě něčím podložená informace. Tato zpráva Axiosu a údajné zdroje v Intelu nejsou přitom jediné. Minulý týden přišly další signály hovořící o roce 2020 od Bloombergu (který se v tomto „story“ šťourá dlouhodobě, naposled o jablečném „ARMagedonu“ psal v říjnu).

iPhone, iPad a Mac už mají v roce 2021 mít společné aplikace

Apple by údajně letos měl zpřístupnit vývojářům nástroje pro portování aplikací pro tablety s iOS na počítače Mac. SDK pro tyto účely by prý mohlo vyjít už v červnu. Aplikace se sice bude stále muset separátně nabízet v oddělených obchodech platforem iOS a MacOS, ale kód bude moci být společný. V roce 2020 bude údajně možné konvertovat pro notebooky/počítače už i aplikace z telefonů. Apple tedy touto cestou bude sledovat unifikování softwaru pro obě platformy. V roce 2021 už má být možné aplikaci pro tyto tři třídy zařízení vyvíjet jako jediný software – stejný program (včetně finální binárky) už bude kompatibilní se všemi zařízeními.

MM_AI

Apple MacBook Pro (ilustrační foto, model z roku 2013)

Tato iniciativa má interní označení Marzipan, což ale již prosáklo před časem. Bylo by asi logické, pokud by přechod na procesory ARM probíhal současně s ní. Pokud má v roce 2021 fungovat stejná binárka na tabletu i na notebooku, tak by logicky asi onen notebook už měl mít procesor se stejnou instrukční sadou jako telefon/tablet, tedy ARM. Apple by sice mohl teoreticky překládat kód ARM dynamicky na instrukce x86, ale v kontextu je asi mnohem pravděpodobnější opak: Macbook s procesorem ARM a překladem („emulací“) pro starší programy napsané a přeložené pro x86/Intel. Ona „jediná binárka“ asi logicky bude fungovat jen na nově vydaných počítačích, ne na těch starších.

Preview pro vývojáře by mohla přijít už brzo

Do roku 2021 by tak asi měly být ARM Macbooky/Macy přímo prodávané běžnému lidu, přičemž podle předchozího je možný ale už i rok 2020. Ovšem stejně jako s přechodem z PowerPC na Intel by měli vývojáři programů dostat šanci se předem připravit. Je proto hodně pravděpodobné, že nějaké vývojářské stroje a platformy budou k dispozici dříve pro portování – ať už veřejně nebo třeba jen pro NDA pro velké partnery. Je proto možné, že taková vývojářská „preview verze“ Maců s procesorem ARM by mohla vyjít třeba už letos. A pokud ne, příští rok už by asi bylo vydání úplně nezbytné.

Galerie: Firmy, které vyrábějí procesory s technologií ARM

Byl pro vás článek přínosný?