Hlavní navigace

Automatické obnovení datového balíčku není správné. ČTÚ pokutuje Vodafone a sleduje O2

29. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Milionová pokuta pro Vodafone

Když Vodafone loni v létě zavedl automatickou obnovu datových balíčků, nelíbilo se to nejen nám, ale také Českému telekomunikačnímu úřadu. Národní regulátor tento krok označil jako nekalou obchodní praktiku.

ČTÚ považuje uvedená jednání za agresivní obchodní praktiku podle zákona o ochraně spotřebitele, neboť spotřebitelům byla účtována cena služeb, které si výslovně neobjednali. Užitím agresivní obchodní praktiky došlo či mohlo dojít k zásahu do majetkové sféry všech zákazníků, kteří využívají datový tarif,“ zní stanovisko úřadu.

 

Úřad Vodafonu uložil pokutu ve výši jednoho milionu korun a navíc nařídil, aby ze smluv se zákazníky odstranil všechna ujednání, díky kterým může operátor balíčky automaticky obnovovat. Rozhodnutí ale není pravomocné a Vodafone se proti němu hodlá odvolat. Pokuta je spíš symbolická, firmu s ročními zisky v řádu miliard korun nijak existenčně neohrozí.

Mimo ale nezůstane ani O2, které podobné praktiky aplikuje v posledních dvou týdnech. „ČTÚ činí kroky před zahájením správního řízení i s touto společností. Účastníkům, kteří mají pocit, že jim byla data neoprávněně účtována bez jejich souhlasu, úřad doporučuje daný postup u operátora reklamovat. Zůstanou jim tak zachována práva a lhůty pro případné vedení řízení o námitce proti vyřízení reklamace,“ říká úřad k situaci okolo O2.

Automatické dokoupení balíčku

Výchozím nastavením u všech datových tarifů Vodafonu je, že po vyčerpání balíčku dojde k automatické obnově. Uživateli se strhne z kreditu nebo se připíše do vyúčtování 49 Kč a za to dostane 50, nebo 250 MB v závislosti na tarifu. Toto chování si ale může vypnout a po vyčerpání dat surfovat zpomaleně.

KL hlasovani

Cena Dodatečná data Tarif u Vodafonu
49 Kč 50 MB internet v mobilu, student internet, připojení pro mobil super,
49 Kč 250 MB připojení na stálo, internet v mobilu naplno, připojení pro mobil premium, připojení pro mobil premium+, mobilní připojení 500 MB, mobilní připojení 1 GB, mobilní připojení 1,5 GB, mobilní připojení 4 GB, mobilní připojení 10 GB

O2 řeší totéž trochu jiným způsobem. Opět automaticky aktivuje nový balíček (lze to zpětně vypnout a surfovat zpomaleně), avšak dostane původní výši datového limitu za různé ceny (49 až 249 Kč) v závislosti na tarifu.

Tarif Objem dat Cena
Free O2 60 50 MB 49 Kč
Free O2 Plus 200 MB 99 Kč
Free CZ 1,5 GB 149 Kč
Free Evropa 3 GB 199 Kč
Kůl 200 MB 49 Kč
Kůl 1 GB 1 GB 99 Kč
Mobilní internet 1,5 GB 1,5 GB 149 Kč
Mobilní internet 5 GB 5 GB 249 Kč

Zdroj: ČTÚ

Byl pro vás článek přínosný?