Hlavní navigace

Výrobce ARM desek Banana Pi chystá serverovou verzi se 24jádrovým procesorem

2. 1. 2019

Sdílet

Zdroj: Gigabyte

V poslední době se moc nevěnujeme jednodeskovým ARM počítačům z různé čínské produkce. Ovšem je na čase udělat výjimku, protože v řadě Banana Pi, která je v komunitě uživatelů těchto minidesek myslím i u nás celkem známa, se chystá něco netypického a zajímavého. A to deska se serverovými ambicemi, založená na rovnou 24jádrovém 1200procesoru.  

Serverové 24jádrové Banana Pi

Firma SinoVoIP, která desky Banana Pi vyrábí, nyní na svém fóru odhalila 24jádrový model, který označuje jako „server“. Ovšem je dost pravděpodobné, že by mohla být ke koupi i samostatná deska bez dalšího příslušenství, což by mohlo představovat výhodné řešení pro drobného nekomerčního uživatele. Nemuselo by jít o zas tak drahou záležitost, protože jako procesor není použité něco ve stylu výkonných procesorů Cavium/Marvell ThunderX2, ale relativně úsporný a levnější SoC firmy Socionext SynQuacer SC2A11 s 24 jádry Cortex-A53. Tento čip sice výrobce Banana Pi přímo nepotvrdil, ale s touto neobvyklou konfigurací stěží může jít o něco jiného.

Socionext SynQuacer SC2A11 je již používaný ve vývojářském desktopu Linaro Developer Box. Tam je osazen v poměrně levně působící desce typu MicroATX a měl by mít TDP jen 5 W. Jde o procesor, pro který jako by byl přímo vymyšlen někdy používaný příměr o koncepci „hejno kuřat“: jádra mají frekvenci jen 1,0 GHz. V kombinaci s tím, že jde o in-order architekturu (byť 64bitovou) Cortex-A53 to znamená, že jednovláknový výkon bude o dost nižší než i ve velmi levných dnešních mobilech. Ovšem těchto jader je přece jen 24 a spolu s úsporností by možná výsledná hodně lehká serverová instance mohla být zajímavá.

Zástupci firmy Banana Pi zatím nesdělili více parametrů. Prototyp má ale na snímku obrazovky z testovacího systému osazeno 32 GB paměti DDR4, což by implikovalo, že deska musí mít alespoň dva sloty DIMM či SO-DIMM pro paměťové moduly. A soudě podle Linaro Developer Boxu by měly být možné i čtyři. Procesor podporuje ECC RAM, takže onen Banana Pi server by mohl ECC umět také. Na desce by pravděpodobně měla být konektivita SATA pro úložiště, a potvrzený je PCI Express (čip má řadiče PCI Express 2.0 s celkem 8 linkami), jelikož dle zástupců firmy budou podporována NVMe úložiště. A samozřejmě by asi měl být přítomen Ethernet, ale těžko říct, zda jen gigabitový (přímo SoC umí dvě 1Gb/s rozhraní), nebo už třeba něco lepšího.

Snímek obrazovky ze 24jádrového serveru Banana Pi

Na videu běží počítač/server v grafickém režimu s desktopovým monitorem, prostředím Mate Desktop Environment a Ubuntu 18.04.1 LTS. Firma ukázala kompilaci jádra Linuxu 4.19, která vytěžuje všech 24 jader. Ovšem už ne čas, za kterou ji procesor SinyQuacer dokončí (nicméně na videu k tomu hraje taková spíše pohodová hudba...). Deska má podporovat také distribuce OpenSuse a Raspbian, TensorFlow pod Dockerem nebo framework pro roboty ROS verze Melodic Morenia. Nevýhoda je však, že SoC zdá se není kompatibilní se standardem ARM SBSA, neboli Server Base System Architecture.

Tento server nebo deska by mohly být celkem zajímavý hardware pro experimentování s 64bitovou architekturou ARM, i když jednovláknový výkon vždy bude hodně limitující. Bude to ale záležet na ceně. Linaro Developer Box je poměrně drahý, ale SinoVoIP by mohl vzhledem k tradici levných čínských desek snad nabídnou atraktivní cenu. Čímž ovšem nemyslíme něco srovnatelného s Raspberry Pi nebo levnými Banana Pi, ale spíš cenové rozpětí okolo 300 dolarů, v kterém se měly pohybovat desky s Opteronem A1100, nakonec zrušené (HuskyBoardLeMaker Cello).

Cena zatím neznámá...

Dnes se v tomto prostoru dá pořídit Mini-ITX deska MacchiatoBin s procesorem Marvell Armada 8040, jenž obsahuje výkonnější jádra Cortex-A72. Uvidíme, zda bude serverové Banana Pi zajímavější než tato volba třeba větší konektivitou PCI Express, nebo i třeba lepší cenou. Vydání je asi ještě nějaké měsíce vzdálené, kdy přesně by se toto Banana Pi mohlo prodávat, ještě nevíme. Přesné parametry, podobu a cenu asi výrobce sdělí až blíže před vydáním.