Hlavní navigace

Americký ministr spravedlnosti obviňuje domácí technologické firmy i Hollywood z podlézání Číně

21. 7. 2020

Sdílet

Zdroj: AP
Americký ministr spravedlnosti William Barr se opět opřel do Číny. Tentokrát kritizoval velké americké technologické firmy (a také Hollywood), že kolaborují s komunistickou zemí. Barr už dříve prohlásil, že Spojené státy by měly koupit alespoň část Nokie či Ericssonu.

Společnosti jako Google, ale i Microsoft, Yahoo či Apple jsou až příliš vstřícné a náchylné ke kolaborování s Čínou. Hollywoodká studia se zase až příliš často uchylují k cenzuře jen proto, aby se dostaly na velký čínský trh. Barr takto promluvil před pár dny v muzeu Geralda Forda v Michiganu. Čína prý provádí „ekonomický blietzkrieg“.

„Obávám se, že zakladatel spoečlnosti pan Walt Disney by se divil, kam se jeho firma dostala.“ Barr uvedl, že Disney ještě v roce 1997 tlaku Číny odolal a klidně uvedl film Kundun o Dalajlamovi. Později se za něj ale Číně musela omluvit. Ve filmu World War Z byla místem počátku nákazy původně právě Čína a původ postavy Ancient One z filmu Doctor Strange byl kvůli Číně změněn z Tibetu na keltský.

Ministr zmínil, že zatímco Čína uvažuje v dekádách a stoletích a pomalu míří za svými cíly, americké firmy vidí nejdále na příští fiskální kvartál. A stávají se tak vlastně spolupachateli. „Ani iPhony by se prý tak dobře neprodávaly v Číně, kdyby i tam byly odolné vůči proniknutí tajných služeb a vlády.“

Cloud24

Barr ale také zmínil, že po zavedení nového zákona mířícímu proti obyvatelům Hong Kongu se několik firem postavilo proti a dočasně zrušily ochotu poskytovat čínské straně uživatelská data na vyžádání. „Pokud budou v tomto firmy jednotné, bude to dobrý příklad ostatním technologickým společnostem, jak jednat s diktaturou,“ uzavřel ministr.

zdroj: Reuters

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.