Hlavní navigace

Hurá, ceny grafických karet dál klesají, a rychle. Už jsou zpět na úrovni ze začátku roku

7. 7. 2021

Sdílet

Zdroj: MyDrivers
Pád kryptoměn a čínské zákazy zdá se přinesly konec krize v cenách GPU. Jejich ceny za poslední týdny výrazně klesly. Už jsou na úrovni, kde naposled byly v lednu či únoru a trend snad bude pokračovat.

Minulý měsíc přišly opatrné zprávy o tom, že by se mohla zlepšovat situace na trhu grafických karet, letos sužovaném nedostatkem karet a vysokými cenami – do značné míry zřejmě způsobenými obnovenou bublinou v kryptoměnách a tím vyvolanou mánií těžby Etherea. Vypadá to, že jsme opravdu na cestě z krize: ceny dál klesají, u našich západních sousedů jsou už na nejnižší úrovni od února. Takže zlevňování navíc postupuje dost rychle.

Tato zpráva se podobně jako minulá opírá o statistiku, kterou si dělá německý web 3DCenter. Vychází ze zprůměrovaných cen grafik v několik německých eshopech a vypočítává z nich procentuální předraženost GPU – tedy o kolik jsou jejich reálné ceny v obchodech vyšší oproti oficiálním (doporučeným) cenám karet. Uváděno je to v procentech, kdy 100 % znamená, že reálné ceny sedí s těmi oficiálními.

Tyto hodnoty během jara (maximum bylo v květnu) dosáhly až 238 % pro grafiky Nvidia, což znamená, že karty byly skoro 2,4× dražší. V květnu dokonce došlo ke špičce, kdy ceny byly až na 304 %, to bylo patrně způsobeno přechodně zhoršenými dodávkami grafik Nvidia, když firma přešla na výrobu karet „LHR“ s omezovačem těžby. Tento extrém byl ale jen chvilkový (kdo tehdy něco koupil, měl dost smůlu). Maximum Radeonů bylo v Německu v květnu asi 214 % doporučené ceny.

GeForce a Radeony jsou už předražené „jen“ o půlku

Naposledy jsme informovali, že vývoj tohoto grafu se otočil a předraženost začala klesat. A to se naštěstí potvrzuje a pokračuje. Koncem června spadl průměr na 191 % pro GeForce a 181 % pro Radeony. Nyní na začátku července už ceny v průměru padly dokonce na 153 %, což je předražení už jen o polovinu. Proti jarním víc jak 100% přirážkám je to už znatelné zlepšení. Takto „nízko“ nebyly ceny od nějakého konce ledna a začátku února.

Není asi ale na místě jen na základě toho běžet do obchodů, protože je pravděpodobné, že snižování bude pokračovat, takže pořád velký příplatek byste dost nejspíš vydali zbytečně. Nyní se asi vyplatí ještě chvíli zůstat trpělivý. Kdy se dostaneme na kýženou hodnotu 100 % nebo ideálně pod ní, tedy kdy karty budou za normální cenu, není ale zatím možné říct.

Vývoj reálných cen grafických karet v porovnání s doporučenými pro Německé eshopy Vývoj reálných cen grafických karet v porovnání s doporučenými (pro Německé eshopy, zdroj: 3DCenter)

Je zajímavé, že karty GeForce, které byly dlouhou dobu více předražené, se rychle dostaly na stejnou úroveň s Radeony. Může to mít dva důvody. Při minulé kryptohorečce byla Nvidia schopná mnohem rychleji zvýšit výrobu a obnovit dostupnost grafik v obchodech, patrně díky většímu vlivu a finanční síle danými jejím tržním postavením. Toto se může opakovat i nyní. Vedle toho teď asi předraženost Nvidií klesla proto, že omezovače těžby omezil atraktivitu těchto karet pro kryptotěžaře a jejich zájem se o něco víc přesunul na Radeony. Výsledkem obou těchto jevů by opět mohlo být, že nyní při dojezdu kryptobubliny opět bude v obchodech relativně těžké najít karty Radeon skladem za dobrou cenu, zatímco u grafik GeForce budou ceny i dostupnost lepší. Zda se to tak opravdu vyvine, nebo to tentokrát AMD a jeho partnerští výrobci zvládnou lépe, to uvidíme.

Jak už bylo řečeno, tyto cenové informace platí pro Německo, zatímco situace na dalších trzích samozřejmě může být odlišná (i když celkové trendy by na světě s jistou tolerancí škály a načasování měly postupovat obdobně). Německo je nicméně hned vedle nás, tak snad pozitivní trend probublá i k nám. Namátkový pohled na Heuréku ale opravdu za posledních 30 dní ukazuje docela výrazné pády cen u grafik Nvidie i AMD.

Těžba kryptoměn na grafických kartách Zotac 1600 Těžba kryptoměn na grafických kartách Zotac (Zdroj: Zotac)

Zlevňování grafik jde ruku v ruce s omezováním těžby

Cena grafik klesá, přestože výdělečnost těžby Etherea zůstává značná – propad jeho ceny na nějakou polovinu proti jarnímu maximu ale asi vyvolává pesimismus a těžaři snížili nebo přerušili nákupy nových grafik. Podíl může mít i to, že Čína nedávno přistoupila k zákazům a potlačování těžby kryptoměn na svém území. Projevilo se to již viditelným snížením hashovacího výkonu, který celá síť kryptoměny Ethereum vykazuje.

MMF23

Minulý měsíc měla údajně být průměrná hashrate okolo 610 832 000 MH/s, ale k 5. 7. klesla na hodnoty kolem 500 000 000 MH/s. Pokud se GPU z uzavřených těžebních provozů začnou prodávat na bazarovém trh, mohlo by to podlomit tržní ceny grafik v Číně a nepřímo pak celosvětově, protože se oslabí výrazná nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou.

Přinutila vás předraženost gafických karet odložit nákup nového GPU?

Zdroje: 3DCenter, techPowerUp, PC Gamer

Byl pro vás článek přínosný?