Hlavní navigace

Česko: Windows 10 mají po roce 25% podíl. Sedmičky jsou už na dostřel

Sdílet

Zdroj: Redakce

Čtvrtina webových stránek v Česku je prohlížena v nejnovějším systému Microsoftu. V minulém týdnu pokořil podíl Windows 10 hranici 25 % a stále roste. Windows 7 mají dle metriky Rankings.cz – tj. nejspolehlivějších čísel u nás – podíl lehce nad 30 %. Při aktuálním tempu se dostane pod 30% hranici již tento týden a naopak Android se poprvé přehoupne přes dvacítku.

Nabídka Start ve Windows v1607

Windows XP a 8.1 mají přibližně 6% podíl, iOS drží 4,5% zastoupení a Windows Vista 2,3%. Nad jedno procento mají Linux i OS X. Pod tuto hranici brzy zamíří Windows 8. Windows Phone 8.1 (0,7 %) a Windows 10 Mobile (0,3 %) se přes ni možná ani nikdy nedostanou.

 

Jak vám z výpisu jistě došlo, Rankings.cz míchají dohromady desktopy, tablety i chytré telefony. Pokud bychom se zaměřili jen na desktopové operační systémy, s 40,5% podílem vedou Windows 7, hned za nimi jsou Windows 10 s 34,3% podílem. XP a Windows 8.1 mají přes osm procent.

Ani toto porovnání není zcela fér. Windows 10 nebo 8.1 se mohou používat i na tabletech. Naopak Android už existuje také ve verzi pro desktop. Hlavním sdělením nicméně zůstává, že Desítkám se během prvního roku podařilo téměř dohnat Sedmičky. Jak rychle by se asi rozšířily bez bezplatného upgradu?