Hlavní navigace

Názory k článku Cnews FM: Pixely 2 zklamaly? Kdo by chtěl drahý počítač s Chrome OS? [podcast]

 • 7. 10. 2017 15:48

  Přemysl Vavroušek

  Dlouhé roky jsem používal Windows Mobile a později WP. Loni na jaře jsem přešel na Android a kvůli čistému systému se zaručenými aktualizacemi (což je pro mě jeden z důležitých požadavků) jsem si vybral Nexus 5X, neboť se mi nechtělo investovat příliš velké peníze do neznámého systému a současně levnější telefony neměli zaučené aktualizace. Musím říct, že ač jsem to po zkušenostech s Lumií 1020 moc nečekal, tak mě fotoaparát v Nexusu velmi příjemně překvapil. Režim HDR+ je skutečně skvělý a fotky pořízené s ním a bez něj jsou o třídu jinde. Zkoušel jsem fotoaparát na různých telefonech, různé HDR režimy, ale HDR+ je poměrně unikátní a celkem se podivuji nad tím, že podobné softwarové zpracování, jaké nabízí Google, nenabízejí i ostatní výrobci.
  Doma mám fotoaparáty za mnoho tisíc korun, ale v posledních letech se pro mě stalo důležité kritérium velikosti a přenosnosti a zde fotomobily vyhrávají na plné čáře. Nejvíce snímků v posledních letech jsem pořídil právě mobilem, protože fotoaparát s sebou nosím jen tehdy, když "jdu fotit", nicméně většinu snímků pořídím tehdy, kdy "jdu ven" a nikoliv fotit - na procházkách, na kole, aj.
  Nexus 5X má aktualizace ještě do listopadu příštího roku, ale už dnes se rozhlížím, čím jej v budoucnu nahradit. A popravdě vážně nevím. Čistě z funkčního hlediska mi totiž bohatě stačí jakýkoliv telefon střední třídy - dokonce jsem chvilku používal Xiaomi Redmi 4A za necelé tři tisíce a krom čtečky otisků mi tam nic vyloženě nescházelo. Jenže chce-li dnes člověk mobil se skvělým fotoaparátem, tak se pohybujeme v cenových hladinách 20 tisíc a výše, což mi zase připadá poněkud "ujeté" za telefon. Ceny do cca. 14-15k, které byly donedávna za vlajkové lodi běžné bych ještě jakž takž akceptoval, ale ceny srovnatelné s cenami iPhonů mi přijdou prostě vysoké.
  Na stranu druhou - pokud už bych měl takovou sumu za telefon dát, pak bych od něj čekal alespoň 4, lépe 5 let podpory. Ne nutně nejnovější verzi systému, ale minimálně pravidelné bezpečnostní aktualizace. A v tomto má opět navrch Apple, který svůj nejnovější systém vydává na jak staré telefony - 4-5 let? Asi tak nějak. Takže 3 roky u Androidu (a to ještě jen u telefonů od Googlu) mi přijdou dost málo na ty ceny, které si účtují.
  Co se týká čistého systému, naděje ve mne vzbuzuje třeba právě Nokia, nebo nové telefony v rámci Android One, které na tom budou snad jakž takž dobře alespoň co se aktualizací týká. Ale zase to nejsou nejlepší fotomobily a nemají HDR+. Takže?
  Ano, už jsem o tom četl, že se HDR+ podařilo rozchodit na ne-Google telefonech s novými čipsety, což by mohla být zajímá cesta, ale otázkou je jak stabilní a dlouhodobá. Samozřejmě máte pravdu, že to celé není jen o technice a důležitá je hlavně obsluha. Technika je jen prostředek, nikoliv cíl. Je jasné, že jsou situace a momenty, které prostě mobilem s pevně danou a nízkou clonou vyfotit nelze. Ale pak jsou tu stovky jiných situací, které zachytit lze a velmi dobře (a dají se z toho tisknout velké fotky a dělat fotoobrazy, aniž by kdo tušil, že jde o "pouhý" snímek z mobilu - osobně ověřeno).
  Nakonec jsem tedy fakt na vážkách, zda (pokud už) platit takové peníze za telefon a Androidem a tříletou podporou, nebo zda už rovnou nejít do Applu a nemít tu podporu delší. Ale to už si holt budu muset zvážit sám. Jen je zkrátka dost těžké si vybrat - paradoxně tím víc, čím větší je výběr :).
  Jinak nějaké mé fotografie k nalezení zde: https://500px.com/premyslvavrousek - většina pořízena právě Nexusem 5X, případně starší Lumií 1020 ;).

 • 7. 10. 2017 17:24

  Zann (neregistrovaný)

  Já vám něco poradím. Pokud u telefonu kladete největší důraz na fotoaparát (mimochodem všimli jste si někdo, že nikdo neklade u fotoaparátu, ať už kompaktu či zrcadlovky největší důraz na kvalitu telefonování? ) a nechcete za telefon vyhodit 20 tisíc, tak si kupte tu Xiaomi 4A (nebo raději čistou 4), k němu nějaký úplně průměrný kompakt okolo "trojky" a máte ušetřených nějakých 14 tisíc. za těch pár krychlových centimetrů co vám to zabere v batohu či kapse to stojí. Ale spíš si myslím, že jste se chtěl jenom předvést, jak jste náročný fotograf a jak tomu rozumíte ... nejste a nerozumíte, buďte v klidu :-) Ono totiž když Vám pod nos strčím fotky z mého telefonu který stal "trojku" (a mimochodem, má i to vaše HDR, protože to je dneska prostě standard) a fotky z polozrcadlovky za řekněme desítku, tak poznáte pouhým okem úplný prd, stejně jako to poznal můj známý, fotograf který dělá pro reklamky, nábytková studia a třeba i bytového architekta. Za tu dobu co jste řešil své milionkrát vyřešené dilema a sepisoval svůj elaborát, jste telefonů splňujících Vaše "náročné" požadavky, mohl najít nejméně deset víte? Na vaše fotografie jsem se díval, oko máte dobré, nápad taky, ale do jaké míry se na nich podepsal nějaký "Photoshop" (a ten v tom jede, na to dám krk, protože nereálnost "krajinek" je viditelná i okem laika) a do jaké míry v "tom jede" přímo foťák, to Vám tady nikdo neřekne a neposoudí, protože na webu vypadají fotky z telefonu a fotky ze zrcadel za desetitisíce všechny stejně, ale hlavně, nemá to ve Vašem případě smysl řešit, protože vy to s focením stejně nemyslíte vážně (kdyby ano, tak si prostě pořídíte foťák, jako každý kdo to s focením myslí vážně), takže vemte prostě první lepší telefon s foťákem s HDR, když na něm tak lpíte a místo úvah které stejně nemají pozitivní řešení užívejte života a foťte tím co máte. Nejspíše Vás to neživí, jako hobby je to pěkné a nesmrtelnost brouka nechte filosofům ....

 • 8. 10. 2017 16:11

  Zann (neregistrovaný)

  Jen tak naokraj, tady je krásně vysvětleno k čemu je to HDR vlastně dobré, jednoduše řečeno, aby vylepšilo realitu, což nikdo, kdo to myslí opravdu vážně, nechce :-) Výrobci se snaží o to, aby jejich fotoaparáty fotili co nejvěrněji, protože to je prostě smysl zachycování reality foťákem a pak přijde někdo a vynalezne HDR :-) Prostě kazišuk.
  https://www.fotoguru.cz/co-to-je-hdr/