Hlavní navigace

ČTÚ zmapoval stav českého internetu. Mapka prozrazuje, kde je alespoň 30Mb/s internet

Sdílet

Zdroj: Redakce

Digitální strategie EU zavazuje členské státy, aby do roku 2020 měl všechny tamní domácnosti přístup k internetu o rychlosti stahování alespoň 30 Mb/s. Česko na vybudování nových sítí získá formou dotací 14 miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá, že minimálně stejnou částku do projektů vloží i soukromí investoři.

Peníze potečou do míst, kde by dnes bylo pro samotné firmy neekonomické rychlé sítě stavět. Český telekomunikační úřad proto musel nejdříve zmapovat stav českého broadbandu a určit, která místa jsou nejohroženější.

Mapa českého broadbandu (květen 2016)
Mapa českého broadbandu (květen 2016)

První mapku měl hotovou už před třemi lety. Teď ji přepracoval důkladněji a s obměněnou metodikou. To hlavní ale zůstává. Česko je rozděleno do několika tisíc územních celků a u nich úřad hodnotí, jestli vůbec a kolik poskytovatelů v daném místě nabízí 30Mb/s pro alespoň 50 % populace, případně jestli budou schopni tak rychlou síť do třech let sami postavit i bez eurodotací.

Aktuální mapka (má nízké rozlišení, ale lepší jsme zatím nedostali) ukazuje černá, šedá a bílá místa. Na černých územích jsou (nebo do tří let budou) minimálně dva poskytovatelé s 30Mb/s internetem pro 50+ % populace. Na šedých je přesně jeden takový poskytovatel. Na bílých žádný. A právě na bílá místa půjdou peníze z evropských fondů.

 

Mapka je ještě stále pracovní, mapování má ještě několik fází. ČTÚ získal informace o 1848 firem, tedy asi 83 % zaregistrovaných poskytovatelů elektronických komunikací. Ti dodali data včas, od zbytku je úřad bude ještě vymáhat.

Zmíněný 30Mb/s internet může být založen na libovolné (bez)drátové technologii, ale mapka nepočítá s klasickými mobilními 3G/LTE sítěmi. Dotace naopak půjdou jen do sítí, které budou z části nebo plně založeny na optickém vedení. Strategie EU totiž počítá s budoucím navýšením rychlostí na alespoň 100 Mb/s.

Zdroj: ČTÚ