Hlavní navigace

Český router Turris Mox zabodoval. Tvůrci fanouškům připravili ještě jeden dárek

Sdílet

Zdroj: Redakce

Aktualizováno 1. 6. 2018

Kampaň Turrisu Mox dnes skončila. CZ.NIC nakonec získal 361 000 dolarů (7,9 milionu korun) a pošle svůj modulární router do výroby. Fanoušci mohou na Indiegogo Mox nadále objednávat, ale cena je už o 15 % vyšší. Stále to však bude méně méně, než kolik bude doporučená cena, až jednou Mox zamíří do běžných obchodů.

Velice nás těší, že se Turris Mox setkal s pozitivním ohlasem u fanoušků i firemních zákazníků. Jedná se skutečně unikátní koncept, který dává uživateli možnost sestavit zařízení přesně odpovídající jeho požadavkům. To ocení nejen nadšenci do síťových technologií, ale také společnosti, které hledají vhodný hardware pro své vlastní projekty,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Na závěr úspěšné kampaně si CZ.NIC připravil ještě jeden dárek. SD karta se systémem nakonec bude mít kapacitu 16 GB. Původně měla mít 4 GB, po dosažení prvního cíle to tvůrci zvedli na dvojnásobek. A teď ještě jednou. Ale zase oddálili dostupnost. Mox se měl k prvním majitelům dostat na podzim 2018, nakonec ale přijde až v lednu 2019.

Aktualizováno 31. 5. 2018

Dnes končí kampaň Turrisu Mox a na poslední chvíli se podařilo dosáhnout na další cílovou metu – vybralo se již přes 350 000 dolarů. Za to CZ.NIC slíbil, že routery budou kromě Wi-Fi podporovat i Bluetooth, což usnadní řízení různých domácích spotřebičů a IoT. Kampaň Turrisu podpořilo necelých 2500 fanoušků.

Aktualizováno 17. 5. 2018

Kampaň Turris Mox těsně před finišem ožila a CZ.NIC nakonec potřebných 250 000 dolarů vybral ještě před dnes plánovaným ukončením. Sdružení to nabudilo k dalším činům. Kampaň na Indiegogo prodloužilo do 31. května a oznámilo několik novinek.

K modulárnímu routeru bude možné koupit další komponenty. Jako první CZ.NIC uvedl Mox G, průchozí modul obsahující mPCIe slot pro přidání SSD. Karta stojí 39 dolarů, spolu s krabičkou 45 dolarů. Géček lze řetězit několik za sebou, případně i spojovat s Moxem F (USB).

Jako oslavu k dosažení cíle CZ.NIC u všech routerů zvýšil kapacitu SD karty se systémem ze 4 na 8 GB. A má i nový cíl. Pokud fanoušci vyberou 350 000 dolarů, všechny sady s Wi-Fi budou podporovat i Bluetooth.

Aktualizováno 11. 5. 2018

Do konce kampaně na Indiegogo zbývá českému routeru Turris Mox již jen 6 dní. Tvůrcům z CZ.NIC se zatím podařilo vybrat dvě třetiny z cílové částky 250 000 dolarů. Veleúspěch jako v případě Turrisu Omnia (vybráno 1,2 milionu) se tak rozhodně nekoná.

CZ.NIC se nicméně pořád snaží a přidává další lákadla. V uplynulých týdnech přidal možnost upgradovat RAM z 512 MB na 1 GB a routery bude možné volitelně napájet přes Ethernet (PoE). Tento týden tvůrci odhalil i další modul Mox F, který router rozšíří o čtyři konektory USB 3.0.

S tím souvisí i spolupráce s Nextcloudem, který vám umožní s externími disky vytvořit soukromý cloud či domácí NAS. Nextcloud obsahuje přes 100 aplikací, funguje zdarma a lze k němu přistupovat i prostřednictvím aplikací pro Android a iOS. Nextcloud bude dostupný ve firmwaru Turris OS 4.0 a kromě Moxů bude fungovat i na Omniích.

Aktualizováno 13. 4. 2018

V kampani na Turris Mox již fanoušci přislíbili 100 000 dolarů. CZ.NIC to oslavil novým perkem. Za 55 dolarů lze koupit Mox E, první průchozí modul. Obsahuje osm gigabitových Ethernetů a lze k němu připojit další Moxy E, případně Mox C, nebo Mox D.

Zřetězením více Moxů E si můžete poskládat velký switch, avšak stále se budou jednotlivá rozhraní dělit o propustnost 2,5 Gb/s. Uživatelé ale konečně mohou do jednoho zařízení dostat LAN i rozhraní SFP pro připojení optiky, s neprůchozími moduly to nebylo možné. Mox E nicméně přijde až později, konkrétně v prosinci 2018.

Původní článek z 3. 4. 2018

Před týdnem oznámený Turris Mox odstartoval kampaň na Indiegogo. Wi-Fi router z dílny české neziskovky CZ.NIC je jiný než jeho dva předchůdci. Má modulární konstrukci, takže si jej budete moci (muset) poskládat jako stavebnici. V budoucnu to usnadní výměnu nebo doplňování komponent.

Základním modulem, který budou potřebovat všichni, je Mox A. Obsahuje základní logiku v podobě procesoru Marvell Armada 3720 (2× 1 GHz Cortex-A53) a 512 MB paměti. Na desce je dále gigabitový Ethernet (funguje jako LAN i WAN), USB 3.0, slot pro microSD kartu, vidět je i GPIO header.

Z čeho se skládají sady Turrisu Mox
Z čeho se skládají sady Turrisu Mox
Různé varianty Turrisu Mox
Různé varianty Turrisu Mox
Krabička pro čtyři desky
Krabička pro čtyři desky
Krabička pro tři desky
Krabička pro tři desky
Krabička pro dvě desky
Krabička pro dvě desky
Mox D s optickou přípojkou
Mox D s optickou přípojkou
Mox A + Mox B + Mox C
Mox A + Mox B + Mox C
Mox C nese čtyři gigabitové LAN porty
Mox C nese čtyři gigabitové LAN porty
Na Moxu B je také slot pro SIM kartu
Na Moxu B je také slot pro SIM kartu
Mox B lze využít pro SSD
Mox B lze využít pro SSD
Mox A + Mox B
Mox A + Mox B
Deska Turris Mox A
Deska Turris Mox A
Základní Mox A s Wi-Fi kartou a krabičkou
Základní Mox A s Wi-Fi kartou a krabičkou
Turris Mox je stavebnice
Turris Mox je stavebnice

K Moxu A půjdou připojit Moxy B, C a D. Béčko obsahuje slot pro SIM kartu (LTE modem ale není součástí) a hlavně slot mPCIe, do kterého se vloží Wi-Fi karta nebo SSD úložiště. Céčko nese čtyři gigabitové LANy a déčko pak rozhraní SFC pro ty, kteří mají optický internet natáhnutý až do domu.

V kampani na Indiegogo chce CZ.NIC vybrat alespoň 250 000 dolarů, aktuálně má 45 000 a do konce zbývá ještě měsíc. K dispozici je několik perků:

  • 29 dolarů: jednotlivé základní desky
  • 99 dolarů: Mox A a k tomu jeden z Moxů B (včetně Wi-Fi karty), C, D
  • 149 dolarů: Mox A, Mox B s Wi-Fi kartou (802.11ac 3×3 MIMO)
  • 169 dolarů: Mox A, Mox B s Wi-Fi kartou (802.11ac 3×3 MIMO), Mox C,
  • 399 dolarů: Mox A, Mox B s 512GB SSD
  • 399 dolarů: Turris Omnia + 2 základní satelity Mox s Wi-Fi 802.11ac 2×2 MIMO

Varianty za 99 dolarů a víc obsahují i potřebné krabičky, microSD kartu se systémem Turris OS (plánuje se i podpora linuxových distribucí) a napájecí zdroj. Wi-Fi antény jsou integrované v těle. Cena neobsahuje DPH, to CZ.NIC přičte spolu s poplatky za dopravu. K prvním uživatelům se Turris Mox dostane na podzim 2018.