Hlavní navigace

Desítky pohání 10 % počítačů celosvětově. Proč nerostou rychleji?

4. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

S novým rokem jsme se dočkali pár čísel týkajících se podílu Windows 10. Microsoft naznačil, že se nám v novém roce svěří, což ovšem zatím neudělal. Teprve on nám potvrdí, kdo měl pravdu, protože díky telemetrii by měl mít nejpřesnější záznamy o počtu uživatelů. Podle webu WinBeta a jeho anonymního zdroje byly Desítky nainstalovány na více než 200 milionech zařízení.

Na 10 % počítačů

I kdyby bylo číslo pravdivé, nevíme, co všechno se do něj počítá. Mohou to přitom být i mobily a konzole. To je pravděpodobné, neboť podle jiného hlášení od Gregga Keizer z Computerworldu jsou Windows 10 nainstalována na 164 milionech počítačů. Ten vyšel z výsledků Net Applications. Podle analytické služby Desítky mezi listopadem a prosincem vyrostly o 0,96 procentního bodu.

To znamená, že je najdete na 9,96 % osobních počítačů. Prosinec byl pátým měsícem, co jsou Desítky venku zdarma, a to i jako bezplatný upgrade pro majitele strojů s Windows 7 a 8.1. V posledním měsíci Desítky tedy nerostly úplně závratným tempem vezmeme-li v potaz, že jsou dodávány s novými stroji a také na ně může přejít bez větší námahy většina stávajících uživatelů Windows.

 

Computerworld má k dispozici srovnání s Windows 7. Ta v prvních pěti měsících na trhu vydobyla 11,2 %, zatímco Desítky si za stejnou dobu ukously „pouze“ 10,9% podíl – v tomto případě srovnáváme podíly nikoli na všech počítačích, ale pouze v rámci strojů s Windows. Posledním známým číslem z obrazných úst Microsoftu je 110 milionů instalací. Lze předpokládat, že ve chvíli, kdy jeho dítko překročí nějakou magickou hranici (např. 200 mil. instalací), Redmondští se okamžitě pochlubí.

Proč Desítky nerostou rychleji?

To se podle většiny indikátorů nestalo. Můžeme si ovšem připomenout kontext: Sedmičky přišly po negativně hodnocené Vistě, která zase přišla šest let po Ikspéčkách. Byl po nich hlad a Microsoft tehdy dal firmám, co chtěly. Dnes jsou uživatelé více než kdy jindy šťastní se Sedmičkami. Určitou roli může hrát fakt, že jsou Desítky i nadále poměrně neodladěné, takže budou někteří uživatelé s upgradem vyčkávat. Některým se nemusí líbit jich hybridní podstata.

Uživatelé Windows navíc historicky nejsou zvyklí upgradovat. Ne každý pochopí, že mu Microsoft nabízí bezplatně nový systém a není v tom skrytá žádná habaďura, takže nabídku raději odmítnou. Bezplatný upgrade se navíc nevztahuje na firmy. I toto jsou dle mého názoru důvody, proč Desítky rostou nikoli raketovým tempem. Přestože jsou pochopitelné, Microsoft si určitě představoval rychlejší tempo růstu. Své patrně udělají různé způsoby, jak upgrade vynutit.

Zdroj: WinBeta
Net Applications via Computerworld