Hlavní navigace

Desktopové herní grafiky Intel Arc mají další zpoždění. Vydání jen v Číně, u nás až koncem léta?

12. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: Intel
Už to vypadalo, že se po mnoha odkladech konečně objeví na scéně herní grafické karty s čipy DG2 (Alchemist) od Intelu. Místo toho ale v podstatě přichází jen další zpoždění.

Jen před pár dny jsme tu měli novinku, že už se po dlouhých odkladech konečně opravdu blíží grafické karty Intel Arc pro desktop – snad již tento měsíc. Ale co grafická divize Intelu nechtěla, „opravdu“ to nakonec nebude. Ukázalo se, že se místo toho reálný příchod Intelu na trh GPU pro hráče zase odkládá. Arcy sice nějak vyjdou, ale ve většině světa, což zahrnuje i naše končiny, se ještě dlouho nebudou dát koupit.

Začátkem týdne Intel publikoval na svém webu text od generální manažerky a viceprezidentky Intelu pro GPU Lisy Pearce, kde vyjasňuje, jak to momentálně vypadá s vydáním jednak mobilních GPU Arc (která už měla jít na trh na konci března, ale pak z toho bylo jen izolované uvedení v Koreji), ale i těch desktopových.

Lisa Pearce píše, že vydání notebooků s mobilními GPU Arc se opozdilo z různých důvodů, nicméně pořád platí, že by se měly objevit stroje od Samsungu, Lenova, Aceru a Asusu. Ona první vlna v podobně notebooku od Samsungu s grafikou Arc 3 (tedy s low-endovou verzí) by už tento měsíc měla být lépe dostupná i v praxi. Nová informace je, že „na začátku léta“ už by se měly začít objevovat i notebooky s výkonnějšími mobilními grafikami, Arc 5 a Arc 7.

Teď už ale k těm desktopovým kartám, které nás zajímají asi nejvíce. Zde je to bohužel spíš negativní překvapení. Intel uvádí, že vydání bude docela dost omezeného charakteru, údajně proto, aby se ze začátku omezily problémy s kompatibilitou a softwarem. Ty jsou u desktopových karet větší, protože kartu lze instalovat do široké škály desek s různými CPU a paměťmi, zatímco u notebookového GPU se dopředu ví, do čeho grafika „leze“.

Prezentace GPU Intel Arc Alchemist 15 Modely mobilních grafik Intel Arc Alchemist (Zdroj: Intel)

Desktopové grafiky Arc teď jen v Číně, jen low-end, jen OEM

Co to reálně znamená? Intel přiznal, že počáteční vydání desktopových karet Arc – na které jste se podle předchozí zprávy mohli těšit už v řádu týdnů – bude omezené jen na čínský trh. I pokud se tady bavíme pořád o přelomu května a června, nás se toto datum netýká.

Navíc to mají ještě být jen grafiky Intel Arc 3, tedy podle předchozích informací asi model Arc A380 založený na menším z obou GPU, které má 1024 shaderů a 6 GB paměti a mělo by asi být výkonnostně konkurencí pro starší GeForce GTX 1650 od Nvidie. Lisa Pearce uvádí, že i tato karta ze začátku bude k mání jenom pro OEM výrobce počítačů, a na trhu tedy bude ke koupi jenom jako součást celého PC. Toto má být v Q2 2022. Což asi znamená, že do konce první poloviny letošního roku se desktopové grafiky Arc dostanou jen takto na OEM trh a jen v low-endové verzi.

Omezení jen na OEM trh má asi zajistit méně turbulentní vydání. Příchod nového GPU ekosystému bude tak jako tak asi velká výzva a asi se nepůjde vyhnout tomu, že ze začátku leckteré hry nebo funkce nebudou vždy fungovat a vše se bude postupně řešit s tím, jak budou různé nečekané nekompatibility odhalovány. Naštěstí to tak nemá zůstat dlouho, Lisa Pearce uvádí, že tyto grafiky Arc 3 by se měly „krátce“ po OEM vydání dostat i do samostatného prodeje, což bude tedy konečně to generální vydání pro všechny, respektive všechny v Číně.

Už ale není řečeno, že se toto také stihne do konce druhého kvartálu. Nejspíš to tedy bude tak, že v celých počítačích se bude Arc A380 dát koupit v květnu nebo červnu, ale samostatně až třeba od července. „Další krok“ pak má být podle Intelu už globální vydání, tedy rozšíření těchto prodejů mimo Čínu. Asi ale opět platí, že se toto posunulo až do třetího kvartálu, alespoň tak vágní formulace v textu vyznívají.

Výkonnější karty „později v létě“

Až později vyjdou karty Arc 5 a Arc 7, což jsou výkonnější modely s větším čipem, který má až 4096 shaderů a mohl by být konkurenceschopný proti grafikám od GeForce RTX 3050 až po RTX 3060, RTX 3060 Ti a RTX 3070 podle toho, kolik bude mít zapnutých jednotek.

Grafická karta Intel Arc Limited Edition 05 Grafická karta Intel Arc Limited Edition, která měla být podle původních slibů v prodeji v létě (Zdroj: Intel)

Intel uvádí, že globální prodeje desktopových Arc 5 a Arc 7 začnou „později v létě“, což by snad mohl být srpen, ale asi není vyloučeno ani září. Také to má být ze začátku nejprve v OEM trhu, tedy jako součást celých počítačů, a prodeje samostatných karet v e-shopech a podobně (tedy v tzv. retailu) mají následovat. Zde asi musíme doufat, že prodleva mezi vydáním pro OEM trh a mezi tím retailovým bude co nejkratší.

Vzhledem k tomu, že zrovna ty výkonnější grafiky Arc 5 a Arc 7 vás hráče budou zajímat nejvíce, lze asi říct, že opravdu relevantní pro příchod GPU Arc jako herní platformy bude až tato nejpozdější fáze, kdy se i tyto vyšší modely grafik budou dát běžně koupit. Bylo by hezké, kdyby se tato fáze také ještě stihla aspoň před koncem třetího kvartálu, když už nebude nyní ve druhém. Ale z nyní publikovaného textu na webu Intelu to vůbec nezní jako zaručená věc.

Příliš dlouhé zpoždění

Intelu se tak asi bohužel přihodilo to, že jeho 6nm GPU generace Alchemist, která asi měla původně v plánu konkurenční zápas proti GeForce RTX 3000 generace Ampere a Radeonům RX 6000 generace RDNA 2, dorazí reálně do kolbiště až v momentě, kdy bude u Nvidie a AMD nastupovat nová generace GeForce RTX 4000 a Radeon RX 7000.

Tip: V září vyjdou najednou GeForce RTX 4000 i Radeony RX 7000, GPU Lovelace už se testují

To neznamená, že Intel bude mimo hru. Starší GPU, zejména z nižších výkonnostních pater, proti kterým grafiky Arc „Alchemist“ mají namířeno, zůstanou na trhu déle a jen se odsunou níže na žebříčku. Ovšem pro Intel to znamená, že trh pro jeho grafiky bude menší, ceny možná budou muset být zredukovány. A to, že bude mít produkty konkurující jen proti těm levnějším z GeForce a Radeonů, může na jeho značku vrhat neatraktivní světlo (jak to zná AMD z nedávných let, kdy nemělo produkt, který by konkuroval high-endovým grafikám GeForce).

Máte nebo měli jste zájem o samostatné grafické karty Intel Arc?

Zdroje: Intel, VideoCardz