Hlavní navigace

Do PCIe 5.0 SSD přichází nový řadič InnoGrit, rychlost modulů dosáhne až na 14,3 GB/s

25. 5. 2023

Sdílet

Zdroj: Team Group
SSD s řadičem Phison E26 překonána? InnoGrit uvádí PCIe 5.0 řadič, který může převzít výkonnostní trůn NVMe úložišť (a taky zajímavé chlazení pro něj).

Všechna dosud vydaná SSD používající PCI Express 5.0 jsou založená na řadiči Phison E26, neboť tato firma byla stejně jako v generaci PCIe 4.0 hotová s vývojem o hodně dřív než ostatní. SSD s řadičem E26 dosahují sekvenční rychlosti až 12,5 GB/s, ale většina modulů běží jen okolo 10 GB/s (to je zřejmě limit pomalejších čipů NAND). Teď ale přichází konkurenční řadič, který výkon dostane celkově výš, už blízko skutečnému potenciálu PCIe 5.0 ×4.

Firma InnoGrit je v byznysu řadičů pro SSD kratší dobu a minimálně doteď bychom ji považovali spíše za třetího v pořadí za dvojicí Phison a Silicon Motion, na jejichž řadičích vzniká většina disků a modulů od firem, které nemají řadiče vlastní. Ale už v předchozí generaci měla firma ambici jít po segmentu nejvýkonnějších SSD (PCIe 4.0 ×4 čip IG5326 „Rainier“ byl například v modulech Patriot Viper VP4300 a Adata Gammix S70, které měly dosahovat sekvenčního čtení až 7400 MB/s).

InnoGrit IG5666 a TeamGroup T-Force Z54A

Teď InnoGrit uvádí řadič IG5666 s rozhraním PCI Express 5.0 ×4 a na tomto řadiči je založeno nově oznámené SSD tchajwanské firmy TeamGroup – modul T-Force Z54A. Zatím pro něj ještě nemáme specifikace, ale TeamGroup ukazuje výsledky z testu v CrystalDiskMarku. A podle nich SSD dosáhne sekvenční rychlosti čtení 14 366 MB/s, o slušný kus nad Phisonem E26, i když už počítáme jeho angažmá v Crucialu T700, který má dosáhnout rychlosti čtení 12 400 MB/s.

Výkon sekvenčního zápisu bude o něco nižší, CrystalDiskMark ukazuje 11 548 MB/s. Tyto hodnoty mohou asi kolísat a je možné, že se ještě změní dalším laděním firmwaru (mohou stoupnout, ale teoreticky i klesnout). Uváděný výkon zápisu je samozřejmě pro zápis do pseudoSLC cache. Bohužel zatím nejsou uvedené IOPS, tedy výkonnostní ukazatele pro náhodný přístup. Je možné, že v nich už řadič InnoGrit IG5666 nebude mít nad Phisonem E26 takto navrch.

SSD TeamGroup T Force Z54A s řadičem InnoGrit IG5666 SSD TeamGroup T-Force Z54A s řadičem InnoGrit IG5666 (zdroj: TeamGroup)

Mnoho dalších detailů zatím k řadiči není. Víme ale, že podporuje NAND s rychlostí rozhraní až 2400 MT/s a má být vyráběný 12nm procesem stejně jako Phison E26. Proto tyto moduly asi nebudou tak efektivní jako SSD s řadiči vyráběnými modernějšími procesy, jaké chystá Samsung (ale tam zatím nevíme, kdy firma poskytne podporu PCIe 5.0). Řadič by měl umět různé úsporné funkce, je zmíněný režim nízké spotřeby, který by asi mohl spočívat v tom, že disk automaticky deaktivuje zápis do pseudoSLC cache a začne zapisovat rovnou v pomalejším a definitivním režimu TLC. Je totiž zmíněno, že tento režim má zlepšovat životnost a trvale udržitelný výkon.

AIO vodník pro SSD (ale v rozumné formě)

Podobně jako u Phisonu E26 asi může při plné zátěži modul mít relativně vysokou spotřebu vyžadující účinné chlazení. T-Force s ním prezentuje AIO chladič Siren Duo360 ARGB, který má v tomto pomoci. Nejde o nesmysl, kdy by SSD mělo své vlastní AIO, ale o celkem dobrý nápad, kdy je na AIO chladič s 360mm radiátorem určený pro chlazení procesoru přiroubován ještě menší blok, který chladí SSD ve slotu M.2. Tento slot je totiž obvykle blízko procesoru, takže se nabízí okruh AIO takto využít a v situaci, kdy už jste jednou rozhodnutí používat na procesoru AIO vodníka místo vzduchu, je to tedy rozumný nápad. Tedy samozřejmě za předpokladu, že tato vymoženost nebude stát nějaké šílené peníze nad rámec ceny běžného AIO.

Kdy se tato SSD objeví v obchodech, zatím není řečeno. Nové informace by k nim asi mohly být zjištěny příští týden během Computexu, momentálně ale nevíme, zda je toto spíš produkt druhé poloviny letošního roku, nebo třeba až roku 2024.

Zdroje: TeamGroup, VideoCardz