Hlavní navigace

Dostupnost GeForce RTX 3060 se má příští měsíc zlepšit, navyšuje se výroba karet

24. 6. 2021

Sdílet

Zdroj: Nvidia
Dobrá zpráva o grafikách. Nvidia prý zvyšuje výrobu GeForce RTX 3060 a od příštího měsíce by se mohla zlepšovat jejich dostupnost. A tím snad i ceny.

Před pár dny jsme tu měli zprávu, že krize nedostupnosti (a cen) grafických karet už je asi za zenitem a situace by se teď už měla postupně lepšit. Teď se k tomu přidává další dobrá zpráva, příští měsíc by se údajně mohly zlepšit dodávky karet Nvidie, což by mohlo dál ceny stlačit dolů.

Čínský web ITHome vydal zprávu, podle které Nvidia zvýší dodávky grafik GeForce RTX 3060, tedy mainstreamového modelu GPU Ampere (který by se za normálních okolností měl prodávat možná nejvíce ze všech). Informace prosákla z fóra Board Channels, podle kterého Nvidia a výrobci karet plánují, že se na trh dostane vyšší množství GeForce RTX 3060 od příštího měsíce – v Číně by to mělo být od 10. července. Tady na západě se takové změny v objemu výroby logicky mohou projevit se zpožděním.

Výrobci karet na tyto várky karet již údajně přijímají i platby/zálohy. Mělo by jít už o druhou generaci GeForce RTX 3060, vybavenou aktualizovaným omezovačem hashrate (výkonu v těžbě kryptoměn), což by mělo zlepšit její dostupnost, protože pro kryptotěžbu bude už méně atraktivní.

Nvidia údajně ukončila výrobu původní edice GeForce RTX 3060, jejíž omezovač těžby byl částečně prolomen. Tento přechod na novou revizi asi přechodně dostupnost tohoto modelu ještě zhoršil, ale navýšení výroby snad teď nejen dožene tento deficit, ale přinese i zlepšení.

Post z fóra Board Channels hlásících navýšení výroby RTX 3060 Post z fóra Board Channels hlásících navýšení výroby RTX 3060 (Zdroj: VideoCardz)

V Číně nicméně zvýšené množství vyrobených nemusí hned skončit přímo u běžných gamesníků. Zdá se, že Nvidia by mohlo ze začátku dávat prioritu provozovatelům internetových kaváren, které v Číně slouží zároveň jako počítačové herny. Tento systém PC hraní je v Číně tak oblíbený, že se dokonce pro kavárny vyrábějí speciální edice a někdy i úplně speciální modely grafik. Alokace GPU pro kavárny ovšem může také být krok proti tomu, aby karty skončily v rukou scalperů a kryptotěžařů luxujících karty dodané do obvyklé distribuční sítě.

KL hlasovani

Jak rychle se zlepšení dá očekávat i u nás, to těžko říct, zvýšené dodávky grafik by mohly prioritně mířit do jiných regionů. Ale trh je propojený, takže nakonec bychom to pocítit měli. K návratu do normálu budou potřeba víc takovýchto impulzů a také další oslabení kryptotěžby, takže zatím ještě není náprava jistá, ale jsme snad aspoň na cestě k ní.

Myslíte, že už nedostupnost a předraženost grafických karet končí a jsme na cestě k normálu?

Zdroj: VideoCardz, ITHome

Byl pro vás článek přínosný?