Hlavní navigace

Hry od EA se vrátí na Steam. Má to ale velký háček

30. 10. 2019

Sdílet

Píše se rok 2011 a EA vydává střílečku Battlefield 3 pouze na konzolích a ve vlastním PC obchodě Origin. Herní gigant k tomu dodal, že nesouhlasí s podmínkami, kterými Valve svazuje publikování her na Steamu, takže EA šlo vlastní cestou. Jestli v tom hrály roli jen peníze (Steam si bere 30% provize), nebo i další záležitosti, to už se asi nedozvíme. „Škody“ ale byly napáchány a trh s digitální distribucí her se roztříštil. EA už od té doby na dominantním Steamu nevydalo žádnou velkou hru s výjimkou datadisků pro The Sims 3. Poslední přírůstek byl z října 2013.

EA se vrací na Steam

Jenže „co jsme si, to jsme si“, společnosti EA a Valve včera zakopaly válečnou sekeru a první uvedená se rozhodla opět vydávat hry i na Steamu. V předobjednávkách tam už má jednu z událostí podzimu – Star Wars Jedi: Fallen Order. Titul bude dostupný od 15. listopadu najednou na všech platformách.

Do konce roku se na Steamu objeví ještě The Sims 4 a Unravel 2. V příštím roce dorazí Fifa 20, Battlefield V nebo Apex Legends, vše s podporou meziplatformního multiplayeru. A co víc, na Steamu bude možné pořídit také předplatné EA Access.

Jsme nadšení, že skrz předplatné a skvělé hry propojíme komunity Steamu a Originu,“ uvádí šéf EA Andrew Wilson. „Je to skvělý den pro hráče. Z otevření komunit sobě navzájem budou těžit hráči i vývojáři po celém světě,“ dodává ředitel Valve Gabe Newell.

Má to háček

Partnerství ale nebude tak růžové, jak se zdá. Hry od EA sice půjde koupit i na Steamu, ale k hraní stejně bude potřeba nainstalovat klientskou aplikaci Origin. Platí to minimálně pro Jedi: Fallen Order, kde je instalace Originu a přihlášení se k účtu od EA podmínkou uvedenou v popisu hry. Bylo by však překvapením, kdyby to neplatilo i pro budoucí tituly.

Hry od EA koupené na Steamu budou ptořebovat Origin Hry od EA koupené na Steamu budou ptořebovat Origin

Stejný model už praktikuje též Ubisoft. Má vlastní obchod a klientský program Uplay, ale zároveň hry prodává i na Steamu či Originu, přičemž hráči se bez Uplaye stejně neobejdou. Výhodami jsou propojení s přáteli na Steamu, přístup do diskuzních fór věňovaných hře, případně i plnění achievementů na Steamu. Fakticky ale hráč stejně potřebuje oba klienty a zakoupením v jiném obchodě akorát způsobí, že jeho oblíbené studio nedostane tolik peněz, jako kdyby zaplatil v původním obchodě.

TIP: Steam ustoupil a tvůrcům her nechá více peněz

MM_AI

Dnes už je prakticky pravidlem, že každý velký vydavatel má vlastní platformu pro prodej her na PC. Jen považte:

  • Steam (Valve): spuštění 12. 9. 2003
  • Origin (EA): 3. 6. 2011
  • Uplay (Ubisoft): 3. 7. 2012
  • Microsoft Store (Microsoft): 26. 10. 2012
  • Battle.net (Activision/Blizzard): 15. 8. 2013
  • GOG Galaxy (CD Projekt): 5. 12. 2014
  • Bethesda Launcher (Bethesda): 30. 4. 2016
  • Epic Games Store (Epic Games): 6. 12. 2018
  • Rockstar Launcher (Rockstar Games): 17. 9. 2019

Vadí vám, že hry na PC jsou roztříštěné v tolika obchodech?

Zdroj: EA

Byl pro vás článek přínosný?