Hlavní navigace

ECS chystá minipočítač s 4,5W Broadwellem. Liva Core má mít Core M-5Y10C

25. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Budu se opakovat, když napíšu, že všichni výrobci základních desek se dnes jako bokovku snaží vyrábět také mini PC, v nichž vidí větší potenciál k expanzi. Nejinak je tomu u Elitegroup alias ECS. Ta během loňska a letoška přišla s krabičkami LivaLiva X. Letos je ale zřejmě na řadě ještě jeden model, a to poměrně zajímavý. ECX podle webu FanlessTech chystá ještě minipočítač či barebone na bázi procesoru Core M, tedy 4,5W ultramobilního Broadwellu.

Tento model se má údajně jmenovat Liva Core. Použit je v něm 14nm čip Core M-5Y10C, který by s udávaným TDP 4,5 W asi měl být chlazen pasivně. Procesor (či SoC) má dvě jádra se základním taktem 800 MHz, při turbu může ale jít až na 2,0 GHz a integrované GPU HD 5500 s 24 EU má takt 300–800 MHz. Výkon čipu se dá ovlivnit volitelným zvýšením nebo snížením TDP (na 3,5, respektive 6,0 W), jak ale bude nastaven v Livě Core, zatím nevíme.

Počítač má mít šasi o rozměru 13,6 × 8,4 × 3,8 cm, které by snad mělo umožňovat výměnu RAM (v základu jsou osazeny 4 GB DDR3L). SSD je osazeno ve slotu M.2 a má kapacitu 120 GB, uživatel ho může upgradovat. Podle FanlessTechu by mohla existovat i verze barebone, kterou byste si zkompletovali po svém, jisté to ale asi zatím není. Ve výbavě má Liva Core bezdrátový modul s Wi-Fi 802.11ac a Bluetoothem 4.0, gigabitový Ethernet a čtečku karet MicroSD. Vyvedené jsou čtyři porty USB 3.0, dva zvukové vstupy/výstupy a monitor lze připojit na dva porty HDMI.

ECS Liva Core, parametry (Zdroj: FanlessTech)
ECS Liva Core, parametry (Zdroj: FanlessTech)

Poněkud zvláštní je, že stroj má mít přibalen napájecí zdroj (samozřejmě externí) s výkonem 65 W (19 V při 3,43 A). Nicméně to je standardní kapacita pro notebooky a zvolena asi byla hlavně kvůli rezervě – asi ani ne tak kvůli turbu, které smí krátkodobě přešvihnout TDP procesoru, ale pro ostatní komponenty. Nemělo by se tedy stávat, že by při plné zátěži počítač neměl páru na napájení žravějších periférií napojených na USB.

 

MM_AI

Kdy se ECS Liva Core má začít vyskytovat v obchodech, bohužel informace neuvádějí. ECS toto mini PC téměř určitě plánuje vystavovat příští týden na Computexu. Jak dlouho to ale bude do uvedení trvat poté, těžko říct. Původní model řady Liva se poprvé ukázal dlouhé měsíce před tím, než ho nakonec firma vypustila na trh.

Zdroj: FanlessTech

Byl pro vás článek přínosný?