Hlavní navigace

Edge stále vydrží přehrávat video déle než Chrome nebo Firefox

31. 12. 2018

Sdílet

Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews
Microsoft provedl nové srovnání výdrže zařízení, na němž internetový prohlížeč přehrává video. Do srovnání kromě svého prohlížeče Edge zahrnul Chrome a Firefox.

Ne, že by teď byl vhodný čas přecházet na Edge, který stejně bude brzy postavený na Chromiu a některé jeho negativní vlastnosti ho zatím drží mimo hledáček masového o publika. Pokud se ale prohlížeč z Windows 10 mohl někdy něčím chlubit, byla to šetrnost k hardwaru a z toho vyplývající nižší spotřeba zařízení, která se na zařízeních s akumulátorem dá vnímat jako delší výdrž. V minulosti Microsoft provedl několik testů, z nichž Edge vyšel vítězně jako prohlížeč, jehož používání zajistí nejdelší výdrž zařízení na akumulátor. Přesněji řečeno Microsoft většinou srovnával, jak prohlížeče přehrávají video, viz starší články:

Zatímco v uvedených testech zpravidla dopadá nejhůře Firefox, s ohledem na velikost podílu používanosti byl předmětem srovnání vždycky primárně Chrome. Poslední srovnání mi připadalo manipulativní v souvislosti s tím, jak byly prezentovány výsledky. Ze srovnání pak postupně vypadla Opera a zdá se, že náskok Edge se oproti Chromu snižoval.

MMF23

Edge nutně nenabízí nejkrásnější nový panel, nejrychlejší ale také není. Jen slibuje lepší výdrž Edge nutně nenabízí nejkrásnější nový panel, nejrychlejší ale také není. Jen slibuje lepší výdrž

Čerstvé srovnání s Chromem a Firefoxem

Jak se řád věcí změnil? Aktuální test je opět zaměřený na přehrávání videa v celoobrazovkovém režimu, přičemž Edge přehrával o 24 % déle než Chrome (16:02:50 versus 12:53:41) a o 94 % déle než Firefox, jenž vydržel 8:16:20. Srovnání s Operou opět chybí. Test proběhl na Surface Booku a na Windows 10 build 17763, což je tedy čerstvá verze 1809. Metodiku si prohlédněte na Githubu.

Podle Microsoftu běželo video v prohlížeči skrze HTML5, což je dnes už standard, neznáme ale parametry přehrávaného videa. Jak jsem už naznačil, Edge si ovšem nakonec málokdo vybere za svůj hlavní prohlížeč – už jen slabý výkon spolehlivě otráví každého, byť např. na YouTubu za to může Google. Microsoft se nicméně postará o to, aby Chromium bylo k hardwaru šetrnější. Současně ovšem platí, že až Edge přejde na Chromium, jeho hlavní výhoda padne.

Byl pro vás článek přínosný?