Hlavní navigace

Ericsson zase spojuje různé rodiny LTE sítí. Tentokrát náročněji a rychleji

21. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Dva měsíce nazpět jsme psali o prvním úspěšném spojení LTE sítí pracujících s časovým (TDD) a frekvenčním duplexem (FDD). U nás se nejčastěji používají ty druhé, kde linky pro upload i download mají zvláštní frekvence, proto se u nich uvádí šířka pásma například 2 × 20 MHz. Zato TDD používají jeden kanál, kde se downlink a uplink střídají v pravidelných intervalech. V Česku takové LTE zatím spuštěno není. ČTÚ už nicméně nabízel frekvence, jenže operátoři je zatím nechtěli.

 

Zrychlit LTE lze spojením více různých pásem díky technologii carrier aggregation. Dosud se vždy spojovaly dvě/tři FDD, či TDD. Ericsson si už ale v létě vyzkoušel v Portugalsku, že lze párovat i FDD a TDD dohromady. V Švýcarsku nově otestoval i dvě sítě TDD a jednu FDD.

Za testem kromě Ericssonu dodávajícího síťovou infrastrukturu stojí i Qualcomm, který vyrábí mobilní modem Snapdragon X12, a tamní operátor Swisscom, jenž by rád spustil komerční provoz nové sítě už v létě 2016.

Během testu se operovalo s FDD pásmem 2100 MHz (band 1, šířka 2 × 15 MHz) a dvěma TDD pásmy 2600 MHz (band 41, šířka 20 a 20 MHz). Maximální teoretická rychlost stahování je 412,5 Mb/s, společnosti dosáhly v laboratorních podmínkách reálně 335 Mb/s.

Zdroj: Ericsson