Hlavní navigace

Nejrychlejší superpočítač Frontier budou pohánět procesory AMD Epyc a Radeony

9. 5. 2019

Sdílet

Dlouho to je asi, co se hardware od AMD naposled objevil v některém z předních superpočítačů. Opterony na bázi architektury Bulldozer se (možná trochu setrvačností) vyskytovaly v Titanu spuštěném v roce 2012, ovšem již s GPU Nvidia Tesla. Teď se ovšem zdá se chystá superpočítač z elitní skupiny – má dokonce dosáhnout výkonu třídy exascale – v kterém budou zároveň procesory i výpočetní GPU značky AMD.

 

AMD oběma nohama v jednom z prvních exascale superpočítačů

Bude to stroj, který je nazván Frontier a bude umístěn ve stejném pracovišti Oak Ridge National Laboratory amerického minsterstva energetiky, jako byl Titan. Frontier má být zprovozněn v roce 2021 s předpokládaným výkonem přes 1,5 EFLOPS (ExaFLOPS, tedy 1500 PFLOPS). Momentálně nejvýkonnější superpočítače Summit (právě ten má Frontier nahradit) a Sierra s procesory IBM Power9 a GPU Nvidia Tesla V100 mají teoretický výkon 200 a 125 PFLOPS. Pokud vše půjde dobře, bude tedy Frontier zase o generaci a skoro řád (asi 7×) dál.

Měl by být jedním ze dvou prvních „Exascale“ superpočítačů v USA vedle systému Aurora, přičemž Frontier je z nich zřejmě projektován na vyšší výkon a po uvedení by asi mohl být chvíli nejrychlejší na světě. Aurora je postavená na bázi procesorů Intel Xeon a GPU Intel Xᵉ, zatím ale k němu známe jen málo detailů.

Superpocitac Frontier Cray AMD Superpočítač Frontier

Frontier postaví firma Cray, která je se superpočítači historicky spjatá asi jako málokterá jiná. Má být složen z více než 100 kabinetů typu Shasta a celkově bude vyvíjet příkon 30 MW (proti 13MW Summitu, pro Auroru číslo není). Spotřeba superpočítačů v posledních letech s každou generací stoupá a současně s tím také cena. Frontier má celkově přijít na 600 milionů dolarů, z toho 100 milionů je zdá se za vývoj, zbytek za samotnou dodávku a podporu.

Cray logo

Next-gen Epyc a Radeon Instinct

Jednotlivé uzly klastru budou běžet na procesorech Epyc s „budoucí architekturou Zen“, takže by mělo jít o 7nm CPU pravděpodobně už třetí generace („Milan“), která by mohla mít architekturu Zen 3. AMD dost možná pro Frontier vytvoří nějaké speciální modely, má jít o „custom“ verze. Také mají být optimalizované pro AI výpočty, ale nevíme, zda to znamená nějaká speciální instrukční rozšíření, nebo jen něco prozaičtějšího.

amd cray superpocitac frontier slajdy 04 Jako CPU bude použitý AMD Epyc, možná již s jádry Zen 3

Na každý procesor mají být v systému zapojené čtyři výpočetní GPU, také od AMD. Má jít o karty Radeon Instinct, ovšem asi opět ne ty současné, vzhledem k uvedení počítače do provozu za dva roky. Víme o nich ale, že budou používat paměti typu HBM pro vysokou propustnost, s výpočetními jednotkami „upravenými pro HPC úlohy“ (opět těžko říct, co to přesně znamená, ale pro vědecké výpočty by asi měla být zahrnut vysoký výkon v FP64).

Pro výkon ve strojovém učení, které se také dostalo mezi úlohy počítané na superpočítačích, mají tato GPU mít širokou podporu výpočtů s různou přesností. Jako softwarová vrstva se pro výpočty bude používat open source stack AMD ROCm. Na vývoji této platformy se má ovšem podílet i Cray.

amd cray superpocitac frontier slajdy 05 Jako výpočetní akcelerátory dodá AMD Radeony Instinct

Infinity Fabric mezi CPU a GPU

Podle slajdů bude v uzlech použita koherentní propojovací logika, patrně Infinity Fabric, karty tedy nebudou jen běžně na PCI Expressu, ale budou mezi sebou komunikovat při plné koherenci (a sdílení) pamětí/cache, a stejné propojení budou mít i s hostitelským procesorem. To je pokrok proti současným Radeonům Instinct s Infinity Fabric (Vega 20), u nich je koherentní propojení jen mezi jednotlivými GPU.

amd cray superpocitac frontier slajdy 06 GPU budou k procesorům připojena v poměru čtyři grafiky na jedno CPU, pomocí koherentní logiky Infinity Fabric

Toto propojení bude ovšem jen na úrovni jedné instance systému. Klastrové propojení uzlů pak zajistí technologie Cray, a to nová propojovací logika Slingshot. Ta má mít přenosovou kapacitu 200 Gb/s na jeden port, přičemž jeden uzel snad může mít více portů (možná i jeden pro každé GPU).

Frontier bude používat i akademická sféra

Superpočítač Frontier má být používán pro širokou škálu účelů, takže kromě vědeckých výpočtů, modelování a simulací má podporu právě i pro strojové učení (AI) a analýzu dat. Tento počítač bude otevřen pro použití v akademických projektech a výzkumech, což znamená širší spektrum využití, než co by asi používalo samotné ministerstvo energetiky.

Pohled n desku uzlu ze superpočítače Summit. Použité jsou servery IBM AC922

Předchozí generace byla IBM + Nvidia, příští bude čistý Intel a AMD

Jak už bylo řečeno, v druhém Exascale počítači Aurora budou použita CPU a GPU Intelu (což je zajímavé, protože původně mělo jít o Xeony Phi a Intel oznámil jejich zrušení a „nahrazení jiným řešením“ ještě předtím, než odhalil svůj vstup do sféry GPU). Spolu s Frontierem od AMD tedy obě zakázky této generace vyhrály firmy, které nabízejí jak CPU, tak výpočetní akcelerátor, zatímco v předchozí generaci bylo řešení ode dvou firem: IBM a Nvidie. Zdá se, že „integrace“ se zde stala výhodou, i když nevíme jistě, zda rozhodující. Roli pochopitelně mohla hrát i cena či další faktory. Podle některých informací má jinak projekt CORAL-2, v jehož rámci se oba systémy budují, příkaz zadat stroje dvěma různým dodavatelům, což také mohlo hrát roli v tom, že jeden superpočítač je nakonec od Intelu a druhý od AMD.

Galerie: Exascale superpočítač Frontier od firmy Cray s CPU a GPU AMD