Hlavní navigace

Finální Oculus Rift se začne naostro prodávat v první čtvrtce příštího roku

7. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Firmu Oculus můžeme bezpečně jmenovat jako jednoho z hlavních hybatelů či inspirátorů v současnosti probíhající (nebo možná spíš rozebíhající se) renesance virtuální reality. Na tu se nyní chystají výrobci grafických karet, mobilů i vývojáři her, ovšem již ikonické brýle Rift, kterými chce Oculus zážitek virtuální reality zprostředkovat, jsou doposud jen ve stádiu prototypu. Doba, kdy byly určené hlavně vývojářům, je už ale pomalu u konce, neboť mateřská firma konečně potvrdila komerční uvedení jejich finální verze i s termínem, kdy se budou dát koupit.

Novina byla oznámena včera na stránkách firmy a Rift se podle ní má běžným spotřebitelům dostat do rukou v prvním čtvrtletí příštího roku, tedy během ledna až března. Do této chvíle tedy zbývá nějakých osm až deset měsíců, ovšem předobjednávky by měly být přijímány dříve, firma je chce otevřít ještě letos. Na blogu také Oculus zveřejnil obrázky komerční verze Riftu, které zde vidíte.

Oculus Rift, finální verze

Finální verze určená k prodeji má údajně úzce vycházet z prototypu Crescent Bay, představeného loni na podzim. Ten přinesl vylepšené snímání pohybu a sluchátka s funkcí simulace prostorového zvuku dle modelu HRTF – údajně také vyšší rozlišení displeje, jaké ale má reálně být, myslím zatím známo není. Sériový headset má být pohodlnější, ergonomičtější a má bezchybně fungovat jak když stojíte, tak pro sedícího „konzumenta VR“. V neposlední řadě má mít také dotažený design, na který se u vývojářských verzí příliš nehledělo.

Oculus Rift, finální verze

Specifikace jako rozlišení obrazovky (respektive rozlišení připadající na každé z vašich očí) zatím Oculus neuvedl. Detaily údajně budou uvolňovány na blogu firmy postupně během následujících týdnů či měsíců, podobně také mají být ohlášeny různé softwarové, mediální či herní projekty určené pro Rift. První technikálie by snad měly být vyjeveny už příští týden.

 

MMF23

Kolik bude sériový Rift stát, se zatím přesně neví. Aktuálně dostupná vývojářská verze je k mání za částku 350 USD (což s daní vychází na nějakých 10 250 Korun). Spotřebitelská verze by měla být levnější, zřejmě by ale stále měla stát přes 200 USD. Viceprezident Oculusu Nate Mitchell se totiž prý nechal slyšet, že brýle budou relativně dostupné, ale budou stát o něco víc než Gear VR od Samsungu, které mají oficiální cenu právě 200 USD. Rift by se tím pádem asi měl pohybovat v pásmu od šesti, sedmi tisíc korun a výše.

Zdroje: Oculus, Polygon

Byl pro vás článek přínosný?