Hlavní navigace

Finanční výsledky AMD za Q3 2021. V třetím kvartálu větší tržby než před pěti lety za celý rok

27. 10. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
AMD mělo v třetím kvartálu 2021 větší tržby než před pěti lety za celý rok. A jeho kvartální zisky se blíží jedné miliardě dolarů. Obrat dokonán?

Po finančních výsledcích Intelu tu máme už i výsledky za třetí kvartál také od AMD. Tomu se dál daří docela rychle růst, jeho tržby jsou o polovinu vyšší než před rokem a na absolutně rekordní úrovni. V třetím čtvrtletí (červenci až září) letos firma měla větší tržby, než před pěti lety, kdy byla v nejhorší fázi svého dočasného útlumu, nashromáždila za celý rok.

Přes 4,3 miliardy $ za kvartál

Po druhém kvartálu, kdy měla firma tržby 3,85 miliardy dolarů, bylo oficiální očekávání tržeb v třetím kvartále stanoveno na zhruba 4,1 miliardy dolarů (respektive rozsah 4,0–4,2). Reálné tržby, které firma ohlásila včera, nakonec „plán“ o kus předstihly a dosáhly 4,313 miliardy dolarů. To je 54% nárůst proti Q3 2020 (což bylo tehdy také výrazně rekordní čtvrtletí s 56% růstem). Proti druhému kvartálu letoška narostly tržby o 12 %.

Jak jsme již avizovali na začátku, tato úroveň tržeb je zajímavá i tím, že před jen 5–6 lety mělo AMD nižší tržby než toto za kompletní jeden kalendářní rok. V roce 2015 se dostalo jen na 3,99 miliardy $, v roce 2016 na 4,27 miliardy dolarů. Z tohoto dna, kdy také kvůli malým tržbám byla firma výrazně ztrátová (a současně měla výrazně omezené výdaje na vývoj), se tedy podařilo AMD naštěstí už snad kompletně odpíchnout, byť to trvalo dlouhou dobu.

Finanční výsledky AMD za Q3 2021 Finanční výsledky AMD za Q3 2021 (Zdroj: AMD)

AMD vydržela na jeho poměry poměrně vysoká hrubá marže 48 % a vyrobilo s ní čistý zisk 923 milionů $, což je o 137 % víc, než před rokem. Zisk přepočtený na jednu akcii je 75 centů; v non-GAAP metodice 893 milionů $/73 centů na akcii. AMD má také údajně po tomto kvartálu 3,6 miliardy $ v hotovosti či ekvivalentech, celkový dluh je jen 313 milionů $. Firma také teď po dlouhé době kupuje zpět akcie, čímž sníží jejich dlouhou dobu stoupající počet (údajně bylo vykoupeno přes 7 milionů akcií za 750 milionů $). Je samozřejmě otázka, jestli je to nejužitečnější využití peněz a nebylo by lepší někde investovat

Divize PC: Ryzeny pořád na vzestupu

Růstu se dopustily obě oficiálně rozeznávané divize AMD – o něco menší měrou posilovala sekce Computing and Graphics, pod kterou jsou procesory pro PC a grafiky Radeon. Za ty mělo AMD tržby 2,398 miliardy dolarů, což je o 44 % více, než před rokem v Q3 2020 a 7% zlepšení proti druhému kvartálu. Provozní zisk byl 513 milionu $, což je meziroční zlepšení o 34 %, ale je to drobně horší, než provozní zisk v předchozím kvartálu (526 milionu $). Údajně totiž stouply výrobní a provozní náklady.

AMD uvádí, že mezikvartálně a meziročně stouply prodeje jak procesorů Ryzen, tak Radeonů. A zároveň se také zlepšily průměrné prodejní ceny jak u procesorů, tak u GPU – opět to bylo jak zlepšení meziroční, tak i proti kvartálu předtím.

Zajímavé je, že údajně víc jak dvojnásobně (jak meziročně, tak mezikvartálně) stoupla tržba za GPU pro datacentra, která jsou započítána v této divizi, tedy akcelerátorů Instinct. Není ale jasné, z jakého základu ten 2× nárůst je, takže nemusí jít o nijak masivní částky, zvlášť ve srovnání s tržbami, které má za datacentrová GPU Nvidia. Tisková zpráva ovšem říká, že tyto tržby jsou za GPU s architekturou CDNA 2. To znamená, že firma ještě před koncem září začala neveřejně prodávat dosud neohlášená GPU Instinct MI250 a MI250X s čipy Aldebaran, o kterých jsme psali včera. Je nicméně možné, že by to mohly být dodávky pro superpočítač Frontier, a ne pro nějaké nové zákazníky nad jeho rámec.

Více: Detaily GPU AMD Aldebaran: MI250X má 220 CU, výkon 48 TFLOPS a 128 GB HBM2e

Serverová divize a konzole

Větší měrou se zvýšily příjmy divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom, pod níž jsou spojené tržby za semi-custom čipy (tj. APU pro konzole Sony PlayStation a Microsoft Xbox), ale také serverové procesory Epyc. Její tržby byly 1,915 miliardy dolarů, o 20 % lepší než v druhém kvartále a o 69 % lepší, než před rokem. Provozní zisk byl 542 milionů $, téměř čtyřnásobný proti stavu před rokem a o 41 % lepší než v Q2.

Podle detailů z prezentace stoupají i tržby za čipy pro konzole (jsou teď vyšší než před rokem i než v druhém kvartálu), protože je prý jak o Xbox Series S/X, tak o PS5 velký zájem. Z tohoto výrazného navýšení ziskovosti to však vypadá, že lví podíl na meziročním nárůstu tržeb nejspíš mají procesory Epyc, možná by mohlo jít i o víc než polovinu a AMD tak za ně možná už získává kolem miliardy za kvartál, takže už nemá ze serverového trhu jen malý zlomeček proti penězům inkasovaných Intelem, jako ještě nedávno.

AMD Epyc 7003 Milan ilustrace 1600 AMD Epyc 7003 Milan (Zdroj: AMD)

Podle AMD údajně většinu tržeb ze serverů již tvoří Epycy třetí generace (7003) s architekturou Zen 3, zatímco v druhém kvartálu ještě převládala generace Epyc 7002 se Zenem 2.

Výhled na Q4 2021: přes 4,4–4,6 miliardy $?

Prognóza na další kvartál (čtvrtý) naznačuje, že růst se ještě nevyčerpal a poslední část roku rekord zase překoná. AMD očekává tržby 4,5 miliardy dolarů opět s tolerancí 100 milionů nahoru dolů, jde tedy o okno 4,4 – 46 miliardy dolarů. Pokud by ale tržby zase skončily o trošku výš, jako se to povedlo v Q3, pak by Q4 2021 možná mohlo skončit až někde u 4,7 miliardy dolarů (upozorňujeme, že tohle je náš komentář, nic oficiálně řečeného přímo zástupci firmy).

AMD očekává, že marže dokonce ještě stoupnou, hrubá marže by mohla být v Q4 okolo 49,5 %, zatímco náklady na provoz mají být zhruba stejné jako v Q3, takže je dokonce možné, že čistý zisk překročí v Q4 jednu miliardu dolarů (to je s asi 15% očekávanou daňovou sazbou), ovšem pro zisk firma prognózu nedává.

Marže AMD a Intelu: bude „crossover“?

Jak jsme poznamenávali při výsledcích Intelu za Q3 2021, který očekává v příštích letech relativně nižší marže (na jeho poměry 51–53 %), mohla by se brzo stát nevídaná věc, že by AMD mohlo mít velmi podobné hrubé marže, přestože Intel má vlastní továrny, zatímco na výrobcích AMD se firma dělí o celkovou marži/výdělek s TSMC nebo GlobalFoundries, v jejichž továrnách CPU a GPU vyrábí. Fabless model jak je vidět nemusí být nepřekonatelný handicap. Ostatně úspěch a masivní marže Nvidie (pomalu z šplhající směrem k 70 %, zatímco Intelu marže směřují opačným směrem k 50 % – dřív přitom obě firmy byly na podobné úrovni kolem 60 %) to asi říkají jasně.

AMD také uvádí, že očekává uzavření akvizice výrobce FPGA Xilinx někdy do konce roku – zatím tedy asi nejsou známé překážky ve schvalovacích řízeních různých národních úřadů pro dohled nad trhem, i když to neznamená, že se nemohou najednou vynořit.

Xilinx Virtex 1600 FPGA Xilinx Virtex (Zdroj: Xilinx)

Více: AMD se opravdu spojí s Xilinxem. Koupí výrobce FPGA za 35 miliard $ čistě v akciích

Výhled na celoroční výsledek: přes 16 miliard dolarů

Pro celý rok 2021 očekává AMD nyní hrubou marži v průměru 48 % a tržby by mohly být na úrovni zhruba 1,65× roku 2020. Za ten skončilo AMD na 9,763 miliardách dolarů, takže onen odhadovaný nárůst o 56 % by znamenal asi 16,1 miliardy dolarů ročních tržeb (pokud bychom počítali s tím překonáním odhadu za Q4, tak dejme tomu 16,3–16,4 miliardy $). V lednu přitom firma ještě konzervativně dávala prognózu růstu tržeb jen o 37 % (to je ale normální přístup, na začátku roku toho ještě není tolik jistého).

Galerie: Finanční výsledky AMD za Q3 2021

Zdroj: AMD