Hlavní navigace

GeForce GTX 980 Classified od Evga bude z továrny přetočená na 1405 MHz

29. 9. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Až s jistým zpožděním proti oficiálnímu uvedení GeForce GTX 980 chystá firma Evga své „vlajkové“ nereferenční modely této grafiky. (Možná proto, aby pozdním příchodem svým debutantkám zajistila větší pozornost?) Evga GTX 980 HydroCopper a zejména model GTX 980 Classified budou ovšem docela pozoruhodné – když už ničím jiným, tak rekordními takty.

Evga GeForce GTX 980 Classified bude možná vůbec nejrychlejší kartou s čipem GM204 na trhu. Výrobce jí totiž rovnou v továrně přetaktuje GPU na 1291 MHz. To by byl v předchozí generaci víc než vysoký takt i pro boost, zde jde ovšem o frekvenci základní (zde nezbývá než Nvidii pochválit za to, jaký udělal Maxwell pokrok). Tak boostu vylezl ještě znatelně výš a překonal hranici 1,4 GHz. Přesně je stanoven na 1405 MHz, což před pár měsíci bylo skoro z domény extrémního přetaktování, když to trochu přeženu.

U pamětí už takové přetaktování nenajdete. Jak to výrobci v poslední době rádi dělají, zůstaly na referenční konfiguraci. Karta má tedy 4 GB paměti GDDR5 na efektivním taktu 7 GHz, a pokud budete chtít výkon popohnat adekvátně k přetočenému jádru, budete muset taktovat na vlastní pěst.

Evga GeForce GTX 980 Classified
Evga GeForce GTX 980 Classified

Evga GeForce GTX 980 Classified Evga GeForce GTX 980 Classified Evga GeForce GTX 980 Classified

Model Classified bude vybaven chladičem ACX 2.0 – dvouslotovým řešením klasické koncepce s pasivem ofukovaným dvěma axiálními ventilátory. Jejich průměr by měl činit 100 mm a motorky s kuličkovými ložisky mají údajně sníženou spotřebu, aby neujídaly z příkonu dostupného přímo pro GPU, i když pochybuji, že by to v celkové spotřebě byla nějak významná položka.

 

PCB modelu Classified by mělo být na míru uzpůsobené – například pro napájení používá dvojici osmipinových konektorů místo dvou šesiptinů referenčního modelu. Karta bude také mít konektor pro připojení firemního „dálkového ovládání“ EvBot, sloužícího k nastavení napětí, taktů, případně taktovacích profilů. Sáhnuto bylo bohužel i do konfigurace výstupů, které byly zvolené poněkud zpátečnicky. Podle fotek to vypadá, že Evga z nějakého důvodu šla proti referenčnímu návrhu a použila tradiční kombinaci dvou DVI s jedním HDMI a DisplayPortem, místo DVI, HDMI a DisplayPortů tří.

GeForce GTX 980 HydroCopper s vodním blkoem od EKWB
GeForce GTX 980 HydroCopper s vodním blkoem od EKWB

Kromě toho chystá Evga také kartu s chlazením čistě kapalinovým. To není tak úplně překvapením, neboť firma podobné karty nabízí už tradičně. GeForce GTX 980 s označením HydroCopper. Chlazení bude dvouslotové (i když asi hlavně kvůli ústí hadic a záslepce, jinak je blok nižší) a pro Evgu ho vyrobí firma EK Water Blocks. Na rozdíl od „instantního“ bezúdržbového vodníka na Radeonu R9 295X2 se zde jedná pouze o blok bez pumpy a radiátoru, který si už uživatel nebo stavitel sestavy musí sám napojit do vlastního okruhu. Specifikace modelu HydroCopper zatím známé nejsou, ale i tato karta by měla být přetatkovaná.

Zdroj: VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?