Hlavní navigace

Huawei, Xiaomi a další chtějí rozbít monopol Googlu na aplikace

Sdílet

Zdroj: Redakce

Čtyři největší čínští výrobci mobilů se spojují dohromady, aby vytvořili konkurenci pro googlovský Play Store. Cílem iniciativy nazvané Global Developer Service Alliance (GDSA) ale není vytvořit jeden alternativní obchod s aplikacemi pro Android. Místo toho jde o platformu, skrz kterou budou moci tvůrci softwaru publikovat své aplikace do několika různých obchodů současně (pro každého výrobce zvlášť). O plánech jako první informovala agentura Reuters a potvrzením budiž fakt, že web GDSA již skutečně běží.

Členy aliance jsou podle oficiálních stránek Xiaomi, Oppo a Vivo, přičemž Reuters mluví ještě o zapojení Huaweie. Dle analýzy IDC jde o výrobce, kteří mají prsty ve 40 % všech loni vyrobených mobilů. To už je velká síla jednak pro vyvíjení tlaku na Google a jednak pro přesvědčování vývojářů, aby své aplikace publikovali i mimo Play Store.

GDSA má globální ambice, ale nejdříve se chce zaměřit na velké asijské trhy (Indie, Indonésie, Malajsie) a Rusko. Google je v Číně zakázaným ovocem, takže všichni čtyři výrobci už za jeho produkty (včetně Play Storu) mají alternativy. Problém s těmito alternativami však je oslovit západní publikum. Všechny ty facebooky, instagramy, aplikace bank apod. jsou totiž dostupné jen u Googlu.

MM_AI

Pokud by se GDSA stalo skutečně významnou platformou, společnosti Huawei a spol. by byly odolnější vůči americkým zákazům a zároveň by nepodléhaly diktátu Googlu a jeho smluv GMS. Google je ale na druhou stranu i garantem kompatibility aplikací napříč různými zařízeními a toho, že aplikace v Play Storu prošly bezpečnostními testy (byť i skrz ně občas projde malware).

Padne díky GDSA monopol Play Storu na aplikace?

Zdroj: Reuters via Android Police

Byl pro vás článek přínosný?