Hlavní navigace

Jak to bude s Obchodem Play a dalšími službami Googlu na mobilech Huawei?

31. 1. 2020

Sdílet

Zdroj: Redakce
Zákaz amerického ministerstva obchodu

z loňského jara připravil Huawei o přístup k americkému hardwaru, softwaru a službám. Čínská společnost je může díky prodlužující se platnosti výjimek využívat, ale jen pro podporu již prodaných produktů či sítí, ale nikoliv při vývoji nových produktů.

Odskákal to například špičkový smartphone Huawei Mate 30 Pro. Číňané v něm sice díky otevřeným zdrojovým kódům nasadili „americký“ Android, ale nemůžou do něj integrovat aplikace a služby Googlu (tzv. GMS, Google Mobile Services). K nim totiž firma kvůli zákazu nemůže získat licenci. Zmíněný telefon tak nemá přístup k Obchodu Play s více než milionem aplikací, nejsou tam YouTube, Gmail, Chrome, Pay apod. I v této okleštěné podobě se ale novinka nakonec začala prodávat, aktuálně míří i do Česka.

Huawei tento týden představil novou verzi HMS 4.0 (Huawei Mobile Services), která je „plnohodnotnou“ alternativou pro GMS. Uvozovky proto, že to platí zejména pro Čínu, kam naopak nemá přístup Google a kde používají specifické aplikace a služby. S HMS mají tvůrci aplikací prakticky stejné možnosti jako s GMS, ale pro uživatele je stěžejní fakt, že v App Gallery nejspíš nenajdou aplikace, na které jsou zvyklí.

Návrat Googlu?

Proč to všechno zmiňujeme? Ředitel rakouské pobočky Huaweie totiž tento týden rozbouřil vody prohlášením, že firma nemá zájem vrátit se k podpoře GMS, ani kdyby americký zákaz přestal platit. Slova vyřčená pro list Der Standard oběhla celý svět a reagoval na ně i mateřský Huawei.

Otevřený ekosystém Androidu je pořád naší primární volbou, ale pokud jej nebudeme moci používat, jsme schopni si poradit sami,“ uvádí firma pro magazín Android Police. Z vágního vyjádření ale není jasné, jestli ekosystémem myslí samotný systém Android, nebo právě Google Mobile Services. Pro obojí totiž firma má nebo chystá náhradu. Místo Androidu totiž vyvíjí HarmonyOS.

České zastoupení je však konkrétnější a rovnou říká, že zájem o GMS má i nadále. „Ekosystém Android včetně Mobilních služeb Google (Google Mobile Services, GMS) je pro nás první volbou. Právě díky Androidu a GMS jsme se stali světovou dvojkou mezi výrobci chytrých telefonů. Důsledkem zařazení naší společnosti Spojenými státy na takzvaný Seznam entit je, že aktuálně vyvíjíme Mobilní služby Huawei (Huawei Mobile Services, HMS) a nabízíme vývojářům aplikací, aby se k nám v tomto snažení přidali,” říká Gabriela Löbel, PR manažerka Huawei Czech.

Podle IDC i dalších agentur vůbec poprvé oslabily dodávky smartphonů značky Huawei, což po letech rychlého růstu nemá jiné vysvětlení než to, že nejistota týkající se GMS má přímý vliv na prodeje. Uživatelé mimo Čínu jsou na služby a aplikace Googlu zvyklí či přímo závislí a bez nich je budou kupovat méně.

Jsou pro vás chybějící Obchod Play a další aplikace/služby Googlu překážkou?

Zdroj: Der Standard, Android Police, TZ Huawei