Hlavní navigace

Google je zlý a zneužívá svou moc, tvrdí autor Opery

Sdílet

 Autor: Redakce

Zakladatel Opery Jon von Tetzchner, které nově vede společnost Vivaldi vyvíjející stejnojmenný webový prohlížeč, na blogu popisuje, jak se postupem času změnil jeho vztah s Googlem. V roce 2000 byla Opera prvním prohlížečem, který nabídl vyhledávací pole s Googlem. Tehdy se JvT setkal s oběma zakladateli společnosti Pagem i Brinem. Ze schůzek měl radost, Google vnímal jako pozitivní firmu vedenou nadšenými geeky.

Přejděte na jiný prohlížeč

Když Google uzavřel podobnou dohodu s Mozillou, a ta pak integrovala Google do Firefoxu, vztah k Opeře se postupně měnil. Google navíc začal postupně uvádět nové webové služby, které v Opeře nefungovaly. K tomu uživatele upozorňoval na to, aby nainstalovali jiný prohlížeč. Situace se prý ještě zhoršila, když Google uvedl Chrome. Fakticky přitom weby v Opeře fungovaly, stačilo změnit identifikaci prohlížeče (user agent).

Vivaldi se už zakládá na Chromiu, který vyvíjí sám Google. Přesto problémy s kompatibilitou neustaly. Google uvádí služby, jež běží jen v Chromu. Vivaldi opět musí falšovat identifikaci. Nejhorší zkušenosti s Googlem však podle von Tetzchnera přišly až letos.

Nové dno přišlo letos

V květnu měl rozhovor s časopisem Wired, kde kritizoval USA, že nechávají Googlu a Facebooku tolik volnosti ve sběru dat o uživatelích. Dva dny na to pak Google Vivaldimu bez udání důvodů a předchozího varování zrušil reklamní kampaně v síti AdWords. JvT nemá důkaz, že jde o „trest za ostrá slova“. Takové přesné načasování by ale byla velká náhoda.

Když se lidé z Vivaldiho konečně spojili s Googlem, dostali jen seznam vágních podmínek, které musí kampaně splňovat. V další komunikaci si nakonec Google nadiktoval, jak by Vivaldi měl uspořádat vlastní web. Těchto doporučení se přitom podle JvT neřídí ani sám Google. Ping pong mezi Googlem a Vivaldim nakonec trval tři měsíce, než Vivaldi všechno upravil podle nesmyslných požadavků. Pak jim byl účet v AdWords opět odblokován.

WT100

Monopol ve vyhledávání a reklamě bohužel ukazuje, že Google nedokáže odolat zneužití své síly. Jsem zarmoucen, že se z geekovské a pozitivní společnosti stal do roku 2017 takový tyran. Myslím si, že blokování konkurentů na základě tak slabých důvodů dokazuje tvrzení o jejich protisoutěžních praktikách. Je také správné říct, že Google je nyní v postavení, kdy je zapotřebí regulace,“ řekl Jon von Tetzchner.

Nebylo by to poprvé, kdy JvT vadilo zneužívání moci velkých korporací. Ostatně ještě v Opeře inicializoval spor s Microsoftem, který nakonec vedl k obří pokutě a povinnosti Microsoftu do Windows zavést ballot screen s nabídkou konkurenčních prohlížečů. Letos si na Microsoft znovu stěžoval kvůli Windows 10.