Hlavní navigace

Google prý vyvíjí vlastní VR headset. Bude autonomní, bez potřeby mobilu či PC

13. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ještě v době, kdy se v oblasti brýlí pro virtuální realitu skloňoval prakticky jen Oculus Rift, se do ní nápaditě přifařil Google s koncepcí jednoduchého headsetu Cardboard složeného z papírového kartonu nebo lepenky. Tato hračka byla podle Google docela úspěšná, a tak není úplně překvapivé, že se podle některých zpráv firma pokusí uvést i serióznější modely podobné brýlím Gear VR od Samsungu. Z dalších zdrojů ale teď přicházejí informace, že s tímto se Google také nespokojí a pracuje také na zcela regulérních brýlích, které již nebudou jen adaptérem pro mobilní telefon, ale kompletním přístrojem.

Tyto brýle či headset již patrně neponesou označení Cardboard, mělo by jít o mnohem ambicióznější zařízení. Informaci o tom, že takový hardware v Google vzniká, přinesl Wall Street Journal, ovšem zatím není jasných mnoho podrobností a eventuální uvedení je zřejmě vzdálené. Vývoj je totiž údajně v rané fázi, takže je vcelku reálná i možnost, že společnost se jej mezitím rozhodne opustit a nedotáhnout do komerčně dostupného výrobku.

Google Cardboard
Google Cardboard

Toto VR zařízení nebude používat jako displej mobilní telefon, ale mělo by zřejmě mít svůj vlastní, podobně jako „dospělé“ headsety (například Oculus, HTC, Sony) připravované pro herní nasazení. Zásadní rozdíl ale má být v tom, že zatímco ty se připojují ke konzoli nebo počítači, který je krmí obrazem, přístroj od Google bude údajně kompletně samostatný. Bude tedy fungovat bez drátů, pravděpodobně na baterie a nutně bude muset mít svůj počítač s GPU a softwarem zabudovaný.

To by mu dávalo proti brýlím-zobrazovadlům nové možnosti použití, zejména pokud bude podporována nějaká forma rozšířené reality (augmented reality), podobná práci s Google Glass nebo HoloLens od Microsoftu. Autonomní fungování headsetu by umožňovalo také širší neherní nasazení jako pracovního nástroje a je klidně možné, že Google primárně míří na tento trh.

Evoluce Google Glass
Evoluce Google Glass

Jak již bylo řečeno, podle Wall Street Journalu je projekt zatím v raném stádiu, a zdůrazňuje, že tedy není jasné, zda bude jeho výsledek někdy skutečně uveden. Zároveň to znamená, že i v případě úspěšného završení do příchodu tohoto VR řešení zbývají zřejmě celé roky času. Jak strategický tento produkt pro Google je, lze jen těžko odhadovat, firma se s ním může toliko jistit pro případ, že se z VR či AR headsetů stane „next big thing“, nová významná technologická vlna, kterou není radno propást.

Zdroje: Liliputing, Wall Street Journal