Hlavní navigace

Google vykompenzoval svou uhlíkovou stopu. Fungovat bude jen na bezemisní elektřině

15. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: logo: Google | koláž: Petr Urban / Cnews

Klima se mění a Google upozorňuje, že si toho všímá také. V letošním roce jsme např. zažili rozsáhlé požáry v Austrálii nebo v Kalifornii a v jiných oblastech, které jsou důsledkem sucha a vysokých teplot. Reklamní gigant si proto klade nové cíle udržitelnosti. Nejde přitom „pouze“ o to, že by měl využívat zelenou energii. To už ostatně dělá. Všechna elektřina, již Google nakoupí, pochází z obnovitelných zdrojů. Dále investuje do optimalizace datacenter, aby byla úspornější a efektivnější. Cesta do tohoto bodu mu zabrala necelé desetiletí. Nové cíle mu zaberou další dekádu. Před shrnutím cílů ale začněme konstatováním. Google uvedl, že už vykompenzoval uhlíkové emise, jež vyprodukoval kdysi a za celou svou existenci. Investoval totiž do vysoce kvalitních projektů zaměřených na uhlíkovou kompenzaci.

Jak chce Google podpořit udržitelný rozvoj do roku 2030

Google se dále zavazuje k tomu, že do roku 2030 bude vždycky a všude používat pouze elektřinu, jejíž produkce bude zcela bez emisí uhlíku. Týká se to tedy jak datacenter, tak kanceláří. Bude to prý náročné, ale firma se chce stát prvním velkým subjektem, jenž tohoto cíle dosáhne. Bude kombinovat větrné elektrárny se solárními, hodlá i elektřinu ukládat ve větší míře než dosud.

K tématu: Firma X chce ukládat elektřinu do roztavené soli

Umělá inteligence pomůže s optimalizací spotřeby a s predikcemi. Do roku 2025 tyto projekty zaměstnají 12 000 lidí. Např. o tom, jaké akumulátory chce využívat, příliš nemluví, jeho bílá kniha naznačuje, že zřejmě půjde o standardní lithium-iontová úložiště. Google bude s uhlíkovou neutralitou pomáhat i jinde. Do roku 2030 investuje nejméně pět miliard dolarů do produkce uhlíkově neutrální energie v regionech, kde jsou vyráběny jeho produkty. Vznikne tak 8 000 pracovních míst. Se stovkou měst spolupracoval na optimalizacích spotřeby a tento projekt rozšíří do tří tisíc měst globálně.

DT24

S více než 500 městy spolupracuje na tom, aby se uhlíkové emise snížily o jednu gigatunu ročně. Pro kontext, lidstvo vloni celkem vyprodukovalo přes 40 gigatun oxidu uhličitého. Google zpřístupňuje technologie založené na strojovém učení, díky nimž dokázal o téměř třetinu snížit spotřebu při chlazení datacenter, také komerčně využívaným budovám. Grantem v Evropě podpoří nezávislé projekty pro udržitelnost. Ve svých produktech bude dále podporovat udržitelné volby (např. zobrazení sdílených bicyklů v Maps).

Zdroje: blog The Keyword | bílá kniha 24/7 by 2030: Realizing a Carbon-free Future

Byl pro vás článek přínosný?