Hlavní navigace

Čínské zprávy tvrdí, že grafiky Ampere budou hodně drahé. GeForce RTX 3090 za 1500 $?

18. 8. 2020

Sdílet

Zdroj: Nvidia
Zatím to naštěstí ještě není potvrzené, ale podle zkazek z Číny by prý GeForce RTX 3090 mohla být až o 50 % dražší než RTX 2080 Ti.

V posledních dnech se začaly úplně sypat novinky o přicházejících grafikách GeForce RTX 3000 od Nvidie. Tou největší je asi použití úplně nových pamětí GDDR6X, které kartě dodají velmi vysokou propustnost pamětí. Dříve se ovšem objevily také zvěsti o tom, že i spotřeba by mohla být velmi vysoká a bohužel se teď vynořují drby, podle kterých to možná bude platit i o ceně – tedy aspoň ceně nejrychlejšího modelu.

Naštěstí to jsou zvěsti nepotvrzené, takže zatím můžeme doufat, že skutečnost bude lepší, než podle pesimistických scénářů v těchto šeptandách a zkazkách, ale současně asi uděláme dobře, když s podobnými eventualitami budeme počítat.

GPU Ampere přijde s velkým zdražením highendu?

Spekulace, podle nichž by cena grafik Ampere mohla být vyšší než na co jme byli zvyklí, se objevují poměrně široce. Dávají smysl, protože Nvidia v posledních letech u nových generací často zdražovala proti předchozím. Proto se asi čeká opakování téhož, ale dosud se neobjevil nějaký doklad, že Nvidia má takové plány.

Údajné úniky k cenám karet GeForce RTX 3090 Zdroj Chiphell Údajné úniky k cenám karet GeForce RTX 3090 (Zdroj: Chiphell, via techPowerUp)

Teď se ovšem na čínském Chiphellu objevilo svědectví, podle kterého nová GeForce RTX 3090, což by snad měl být nejvýkonnější model a následník karty GeForce RTX 2080 Ti, skutečně má být o dost dražší než tento předchůdce. Uživatel Alienxzy zde nasdílel údajný screenshot z interní komunikace Colorfulu, jenž má obsahovat ceny dvou modelů GeForce RTX 3090.

Jde o karty Vulcan X OC, což je nerferenční model s třemi ventilátory, a kartu Neptune, což je karta s kombinací radiálního ventilátoru a AIO vodního chladiče (tyto model existují už od RTX 2080 Ti). Není-li screenshot podvrh (s čímž je třeba počítat), pak vzduchový OC model má stát 13 999 čínských jüanů, nebo 12 000 jüanů (toto není úplně jasné, je možné, že Colorful plánuje tuto slevu proti vyšší původní částce) a vodní karta 12 999 jüanů.

Tyto částky by odpovídaly dolarovým cenám buď 1730 $ za kartu Vulcan X, nebo dokonce 2000 $, pokud je platné první číslo (spíš asi ne, ani by to nesedělo k ceně vodního modelu), Karta Neptune by vycházela na cca 1875 $. U nás by to v přepočtu a po přidání DPH bylo 46 000 Kč/1760 € a 49 900 Kč/1908 €. Nicméně není jasné, jak přesný je přepočet z čínských cen vzhledem k daním a clům.

Colorful GeForce RTX 2080 Ti Vulcan X Colorful/iGame GeForce RTX 2080 Ti Vulcan X (Zdroj: techPowerUp)

Toto by tedy indikovalo hodně nepříjemné ceny za GeForce RTX 3090. Oba uvedené modely jsou nereferenční, takže v částce je nějaký příplatek navíc, ale pokud by informace byla reálná, tak by výchozí oficiální cena za referenční kartu RTX 3090 možná mohla být 1600 nebo 1500 dolarů, obojí značné zvýšení proti 1000$ GeForce RTX 2080 Ti.

Colorful GeForce RTX 2080 Ti Neptune Colorful/iGame GeForce RTX 2080 Ti Neptune (Zdroj: Colorful)

Na druhou stranu je třeba říct, že ceny se obvykle dolaďují do poslední chvíle, takže pořád je šance, že si to Nvidia rozmyslí a půjde níž, případně že je toto celé vymyšlené. Pokud by se totiž toto potvrdilo a zároveň by podobné razantní navýšení cen bylo i u nižších modelů, pak by to bylo dost nepříjemné (pravda, platit highendovou grafiku nebyla asi příjemná věc nikdy).

Tip: Nvidia spustila oficiální odpočet ke grafikám Ampere. 1. září vysílá speciální online event

Každopádně za nějaké dva týdny bychom se měli dozvědět oficiální informace, takže zatím asi zachovejme klid.

KL hlasovani

Galerie: Úniky ke grafikám Nvidia Ampere, GeForce RTX 3080 a RTX 3090

Zdroj: techPowerUp

Byl pro vás článek přínosný?