Hlavní navigace

Údajné takty GeForce RTX 3090 „Ampere“ jsou podobné, jako u Turingu. 24GB verze bude?

16. 8. 2020

Sdílet

Zdroj: Nvidia
Po uniklé fotce PCB se objevila informace o taktech, které prý bude mít GeForce RTX 3090 s GPU GA102 "Ampere". Prý také přece jen má mít 24 GB paměti...

Včera jsme psali o tom, že GeForce RTX 3090 bude mít novou technologii pamětí GDDR6X vyvinutou Micronem speciálně pro Nvidii (nejde asi o průmyslový standard konsorcia JEDEC). V pátek zřejmě uniklo PCB, které pro tyto karty Nvidia chystá a krátce na to to se teď objevily i údajné parametry. Pokud jsou pravdivé, Ampere pravděpodobně nebude mít nějak výrazně vyšší frekvence než Turing, takže výkon by asi mohl spočívat zejména ve zvýšeném počtu výpočetních jednotek.

Leaker _rogame publikoval tweet, v kterém uvádí, že GeForce RTX 3090 s čipem GA102 má údajně základní frekvenci 1410 MHz. Pro srovnání: nejvýkonnější Turing Titan RTX měl čip TU102 na základním taktu 1350 MHz, takže tady máme pokrok. Takt boostu má údajně být 1740 MHz (Titan RTX: 1770 MHz, zde je tedy snížení).

Pro reálný výkon bude samozřejmě důležité, kde budou takty typicky prodlévat během hraní, což často bývá nad hranicí udávaného boostu, takže jen z oficiálně udávaných frekvencí se výkon odhaduje nesnadno.

Takty GeForce RTX 3090 Zdroj rogame Údajné takty GeForce RTX 3090 (Zdroj: _rogame)

Počet shaderů _rogame neuvádí (ten neunikne tak snadno například v databázích benchmarků), ale podle únikářů KatCorgi a Kopite2kimi z Twitteru by to snad mohlo být 5248 nebo 5376 shaderů. Toto zatím berte se značnou rezervou, nevíme, odkud se tyto počty berou a zde třeba nejsou částečně spekulativní.

Zajímavé je, že podle této zprávy má grafika GeForce RTX 3090 mít osazeno 24 GB paměti, zatímco dokument Micronu uváděl, že má 384bitovou sběrnici s 12 čipy o kapacitě 8 Gb a celkem tedy 12 GB. Není v tom úplně rozpor, Micron možná parametry uvádí spíš jako modelové použití paměti. Není vyloučeno, že Nvidia oproti takovému „modelu“ nakonec nastavila grafiku jinak.

Údajné PCB grafiky Nvidia GeForce RTX 3080 1 Zdroj Bilibili Údajné PCB grafiky Nvidia GeForce RTX 3090. Procesoru si nevšímejte, má jen zakrýt část PCB kvůli utajení (Zdroj: Bilibili)

Paměti na zadní straně začínají dávat smysl?

Ačkoliv mají čipy kapacitu jen 1 GB, 24GB paměť se pořád dá realizovat. Předchozí standardy GDDR umožňovaly na jeden 32bitový kanál místo jednoho čipu osadit dva v tzv. clamshell módu, kdy každý používá jen 16bitové rozhraní. V takovém případě by karta s 384bitovou sběrnicí měla 24 čipů GDDR6X a tedy kapacitu 24 GB.

Toto je možná důvod, proč na uniklé fotce vidíme čipy s pamětí na spodní straně PCB. Znamenalo by to, že ve skutečnosti je dalších 12 pozic a čipu normálně z druhé (horní/lícové) strany kolem GPU. Na spodní straně by tedy čipy nebyly kvůli tomu, aby se daly chladit zvlášť od horké napájecí kaskády, která bude sálat hned vedle, ale kvůli tomu, že je třeba dvojnásobek čipů.

To, že GeForce RTX 3090 bude používat 24GB paměť, neznamená nutně, že se neobjeví separátně model s 12GB pamětí a čipy GDDR6X jenom z jedné strany, jak to uvádí Micron. Mohlo by dokonce také jít o RTX 3090, v nabídce by totiž mohly být obě verze.

MM_AI

Údajné PCB grafiky Nvidia GeForce RTX 3080 Zdroj Bilibili Údajné PCB grafiky Nvidia GeForce RTX 3080 nebo RTX 3090. Dvanáctý čip je na PCB nad slotem PCI Express, zde zakrytý položeným paměťovým modulem. Jeho pozici ale prozrazuje bílá popiska na PCB kousek od výřezu v konektoru modulu (Zdroj: Bilibili)

Všechny tyto informace jsou zatím nepotvrzené a raději je berte s rezervou. V tuto chvíli už sice Nvidia asi parametry výrazně měnit nebude (i když frekvence by možná mohla), ale dokud neunikne nějaký interní slajd, kde by byly specifikace v hmatatelné podobě všechny pohromadě, si podobnými čísly náhodně se objevujícími na internetu nemůžeme být moc jistí.

Galerie: Údajné PCB grafiky Nvidia GeForce RTX 3080 nebo RTX 3090

Zdroj: _rogame

Byl pro vás článek přínosný?