Hlavní navigace

Hráčský monitor s Androidem. 120Hz velkoformátové LCD Gigabyte S55U je zároveň televize

10. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: Gigabyte
Gigabyte má 120Hz 4K monitor s FreeSync pro hráče, který připomíná koncept velkých BFGD od Nvidie, ale současně je i chytrou televizí se všemi videoslužbami a aplikacemi.

Speciální hráčské monitory udělaly za několik let obrovský boom a je jich dnes obrovská škála. Teď se do toho přidává jeden hodně neobvyklý od firmy Gigabyte. Ta vydává velké LCD s úhlopříčkou 55 palců, které ale nezastírá, že tyto obrazovky pocházejí z televizí. Monitor S55U se k tomu naopak hlásí a funkce TV přímo obsahuje. Běží na něm totiž Android, ačkoliv zároveň funguje jako hráčské LCD s podporou FreeSync Premium.

Gigabyte S55U je monitor s úhlopříčkou 54,6 palce (138,7 cm) s rozlišením 4K (3840 × 2160 bodů). Pro orientaci si můžete představit, že hustota bodů (rozteč 0,315 mm) je téměř stejná jako na Full HD monitoru s úhlopříčkou 27 palců, ale jsou to čtyři takové monitory poskládané k sobě. Nejde tedy o něco, co při hraní chcete mít přímo na stole, ale o herní monitor do obýváku, od nějž sedíte dál. Jako u televize.

Panel je typu VA s kvantovými tečkami, díky čemuž má 10bitové barvy a rozšířený gamut (96 % DCI-P3, 140 % sRGB) a zřejmě i nějaké ty HDR schopnosti s podporou formátů Dolby Vision, HDR10, HDR10+ a HLG.

Gigabyte S55U Gaming Monitor 04 Gigabyte S55U Gaming Monitor (Zdroj: Gigabyte)

Monitor nemá přímo na webu výrobce uvedenou žádnou certifikaci Display HDR, nicméně ta možná ještě přijde. Podle specifikací má údajně maximální jas pro HDR zobrazení až 1500 cd/m² (stabilní typický jas 500 cd/m²) a lokálně stmívatelné podsvícení se 132 zónami. Gigabyte ho označuje jako FALD (Full Array Local Dimming), byť počet zón je poněkud nižší, než je u takových obvyklé, zvlášť vzhledem k velikosti panelu. Statický kontrast je díky technologii VA 5000:1, což by snad mohlo být ještě před započítáním lokálního stmívání.

120Hz 4K herní zobrazovadlo

Herní využití této obrazovky je umožněno tím, že panel má 120Hz obnovovací frekvenci a zároveň adaptivní obnovování FreeSync Premium – to znamená, že dosahuje nízkou latenci při hraní (minimálně v SDR režimu) a podporuje LFC (Low Framerate Compensation). Má tedy adaptivní obnovování bez cukání a trhání v celém rozsahu od nuly po 120 FPS. Panel by podle výrobce měl mít odezvu pro přechod šedá-šedá 2 ms minimálně a 5 ms v průměru.

Opět zarazí, že přes vysoký HDR jas Gigabyte neuvádí podporu pro HDR verzi FreeSync (FreeSync Premium Pro, dříve FreeSync 2 HDR). Možná, že ještě nemá hotovou certifikaci, nebo nějaký dílčí parametr nevyhovuje požadavkům – teoreticky by mohlo jít třeba o to, že zapnutí HDR režimu zvyšuje latenci, takže by byl použitelný spíše na multimédia a filmy než na hraní. Ale to jen tak spekulujeme.

Gigabyte S55U Gaming Monitor 06 Gigabyte S55U Gaming Monitor (Zdroj: Gigabyte)

Pro hráčské potřeby má monitor obvyklé propriety jako režimy se zvýšeným jasem ve tmavých částech obrazu kvůli viditelnosti, zobrazení aktuálních FPS, stabilizátor zaměřovače v akčních hrách a zobrazení zaměřovače přímo monitorem ve hrách, které ho samy neukazují. Specialitka je, že se tento „cheat“ dá aktivovat pomocí dálkového ovládání, které je k monitoru dodáváno.

Televize pro streamovací generaci

Ovládání hlavně obsluhuje onu druhou osobnost této polotelevize. Jak už bylo řečeno, monitor má operační systém Android (jaký SoC je použitý a kolik má úložiště a RAM, bohužel není řečeno). Není vybaven tunerem, takže striktně vzato to televize není.

Nicméně pro mladší generaci, která pozemní vysílání nechce a stačí jí webové a streamovací služby a aplikace, je zde všechna funkcionalita Android TV: Netflix, YouTube, Amazon Prime Video mají rovnou svoje vlastní tlačítka na dálkovém ovládání, stejně jako Google Play a Google Asssistant (na ovladači jsou i dvě další tlačítka, jejichž funkci lze nastavit volitelně). Přímo integrovaná je podpora Chromecastu, takže lze na monitoru zobrazovat třeba z telefonu. A z Google Play se dají instalovat aplikace jako VLC/Kodi a tak dále.

Gigabyte S55U Gaming Monitor 01 Gigabyte S55U Gaming Monitor (Zdroj: Gigabyte)

Mezi vstupy televize je proto také Ethernet (ale integrované je také Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth) a HDMI 2.1 eARC, vedle dvou HDMI 2.0 a dalšího HDMI 2.1. A přítomné jsou i dva porty USB (jeden USB 3.0) pro disky s multimédii. DisplayPort chybí, takže pro připojení k hernímu PC tedy budete používat HDMI 2.1 – monitor podporuje standard HDMI 2.1 Variable Rate Refresh a také Auto Low Latency Mode při připojení k herním zařízením. Audio lze z televize vyvést i pomocí optického výstupu a podporuje Dolby Atmos a DTS HD. Přímo zabudované reproduktory jsou 2×10W.

MM_AI

Kolik bude tento hybrid stát, až přijde na trh, zatím bohužel Gigabyte nikde neuvádí.

Zdroje: Gigabyte, TechPowerUp

Byl pro vás článek přínosný?