Hlavní navigace

Hospodaření Intelu předčilo odhady, zisky se ale v roce 2016 zmenšily. Bude letos bez růstu?

27. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: Intel

V druhé polovině ledna nadchází čas pro zveřejnění účetních uzávěrek významných počítačových firem a vyhlášení výsledků za poslední kvartál a celý rok. Z výrobců procesorů, které sledujeme, má jako první spočítáno Intel. Ten je sice stabilní ziskovou korporací, jenže se kolem něj stále točí spekulace o budoucích problémech (například ze strany ARMu, ve vývoji výrobních procesů) nebo v poslední době o chybách ve vedení. Finanční výsledky a prognózy Intelu se tím stávají napínavějším žánrem, než v minulosti.

Minule v říjnu po uzavření Q3 2016 měl Intel dobré tržby, ale vypadalo to na potenciální problémy s prodeji ve čtvrtém kvartále. Na ten Intel počítal s příjmy 15,7 miliardy dolarů (s tolerancí +-500 milionů ovšem), což by znamenalo mírný propad místo obvyklého nárůstu během podzimu a Vánoc. Naštěstí pro Intel ale realita dopadla o poznání lépe a výsledky předčily očekávání. Tržby byly nakonec celých 16,4 miliardy dolarů, což by dokonce měl být historicky rekordní výsledek. Jedná se o mezikvartální zlepšení o 3,8 %. Pro srovnání před rokem v Q4 2015 měl Intel tržby 14,9 miliardy, proti tomuto období je to tedy zlepšení o 10 %.

Výsledky Intelu za 4. čtvrtletí roku 2016 a meziroční srovnání Výsledky Intelu za 4. čtvrtletí roku 2016 a meziroční srovnání

Intel také opět pohodlně vytvořil zisk, a to v čisté výši 3,6 miliardy dolarů, což přepočteno na jednu akcii činí 73 centů. Hrubá marže byla 61,7 %. V podrobném rozpise Intel uvádí, že všem jednotkám se v čtvrtém kvartále dařilo lépe, než před rokem: Divize klientských procesorů si polepšila o 4 % a vynesla obrat 9,1 miliardy, divize data center a serverů 4,7 miliardy (8% zlepšení), divize IoT 726 milionů (16% zlepšení), divize nevolatilních pamětí 816 milionů (25% zlepšení), divize McAffee 550 milionů a divize FPGA 420 milionů.

 

Výsledky za celý rok: zisk zaostal za loňskem

Jak to dopadlo za celý rok? Výsledky jsou z určitého pohledu rozporuplné. Celkově firma dosáhla na obrat 59,4 miliardy dolarů, což by bylo dobré, protože narostl o 7% proti roku 2015 (tehdy měl Intel obrat 55,4 miliardy). Jenže se z většího obratu nepodařilo vytvořit vyšší zisk. Hrubá marže v průměru klesla z 62,6 na 60,9 % a přidaly se investiční náklady. Zisk tím pádem klesl o 10 %, takže zatímco loni Intel vytvořil 11,4 miliardy dolarů čistého (2,33 $ na akcii), letos je to jen 10,3 miliardy zisku (2,12 $ na akcii).

Hospodářský výsledek za rok 2016 Hospodářský výsledek za rok 2016

Za zvýšením nákladů stojí mimo jiné dražší rozjezd 10nm procesu, ale údajně také větší objem plnění záruk a poplatky za duševní vlastnictví. Obrat firmy byl během roku víc jak z poloviny tvořen procesory pro PC, tedy klientskou divizí, která měla celkově obrat 32,9 miliardy (o 2 % více, než za celý rok 2015). Zajímavé je, že prodeje počítané na kusy klesly – notebooková CPU o 1 %, desktopová CPU o 6 %, bylo to ale vyrovnáno jejich vyšší průměrnou cenou. Naproti tomu divize datacenter vzrostla o 8 % na 17,2 miliardy díky nárůstu počtu prodaných CPU (také o 8 %), ceny o 1 % klesly.

Ostatní divize se podílely o řád menšími sumami. V roce 2016 Intel utržil 2,6 miliardy za produkty divize IoT (internet věcí), které prodeje stouply o 15 %. Také 2,6 miliardy utržila divize nevolatilních pamětí, kde ale naopak došlo k 1% propadu. Bezpečnostní divize měla tržby 2,2 miliardy. Divize FPGA vzniklá odkoupením Altery pak měla celoroční obrat 1,7 miliardy dolarů.

V novém roce to vypadá na stagnaci

S oznámením výsledků tradičně Intel také vyslovil svou prognózu či plán na hospodářské výsledky pro tento rok. Tyto údaje jsou do jisté míry zajímavější, jelikož předjímají, kam se trh pohne v následujících měsících. Pro první kvartál, který už běží (a prognóza se obvykle moc neplete), očekává Intel tržby 14,8 miliardy dolarů plus minus půl miliardy. Je to snížení, ale běžné a očekávané, neboť Q1 bývá vždy podstatně slabší než Q4. Podle Intelu by čistý zisk na akcii měl být přibližně 56 centů (plus minus 5 centů), což by mělo znamenat celkově zhruba 2,75 miliardy.

intel-kaby-lake-lga-1151Na celý rok 2017 očekává Intel zatím setrvalý stav tržeb, tedy podobné celkové číslo jako za rok 2016. Podepsat by se na tom asi měla bezpečnostní divize (které se Intel napůl zbavuje). Pokud by se pro obě léta její obrat nezapočítával, vypadaly by podle Intelu v roce 2017 tržby mírně růstově (zlepšení o 1–3 %). Firmě by měla prospět lepší hrubá marže, která se očekává zhruba o procento lepší než letos (odhad je 62 %, ovšem opět s nějakou tolerancí), tudíž zisk by mohl být při stejných tržbách relativně vyšší. Nicméně prognózou obratu postrádajícího růst budou patrně někteří akcionáři zklamáni.

Trochu se nabízí, zda Intel nekrotí očekávání před příchodem procesorů AMD s architekturou Zen. Ty by trhem potenciálně mohly zamíchat, zatím ale v ně vkládané naděje teprv musí reálně potvrdit.