Hlavní navigace

Část her podraží. Sony bude některé tituly prodávat za 80 eur

22. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: From Software

V uplynulých měsících se hovořilo o tom, že se s novou generací konzolí možná zvedne cena her. V mnohých debatách padají jednoznačné argumenty ve prospěch zdražení – na největších hrách pracují stovky nebo až tisíce lidí. Výroba těchto her je stále dražší, přitom koncová cena se roky téměř nezměnila. Aby se nejdražší tituly zaplatily, je potřeba, aby se prodávaly ve větších počtech, případně se výrobci snaží peníze nahnat prostřednictvím doplňkového placeného obsahu. Ačkoli o zdražení nikdo neslyší rád, zdá se, že je nevyhnutelné, mají-li se vyrábět ještě větší nebo propracovanější tituly. Nebo stejně velké, ale lépe vypadající. (K alternativám ovšem patří produkce méně obsáhlých her.) S problematikou navíc souvisí kritizované „crunche“, které jsou podle některých názorů neudržitelné. Pro pořádek dodávám, že velkou produkci stále budou doplňovat menší tituly, jejichž výroba bude levnější.

Zdražování her po mnoha letech

Sony při odhalení detailů ohledně PlayStationu 5 potvrdilo, že největší značky podraží ze 60 na 70 dolarů, respektive na 80 eur. Zdražení se tedy netýká všech titulů. Zdá se, že cena bude určována s ohledem na rozsah hry. Není to první výstřel. Již začátkem července jsme se dozvěděli, že doporučená cena pro NBA 2K21 bude 70 dolarů. Týká se to pouze verze pro PS 5 a Xbox Series X, cena pro dosluhující generaci konzolí je standardních 60 dolarů.

GamesIndustry.biz informoval o tom, že také další vydavatelé plánují zdražení. Popsal, že vývoj her zdražil o 200 až 300 %. Ani zvýšením ceny na 70 dolarů ho tak nevykompenzuje. Zřejmě prvním vydavatelem, jenž zdražení her potvrdil, byl Ubisoft. Během července rovnou došlo ke zdražení digitálních variant her. Standardní, nikoli luxusnější edice her Watch Dogs: Legion, Assassin's Creed ValhallaFar Cry 6 stojí rovnou bez pár drobných dva tisíce korun. (Na Slovensku 70 eur.) Tento typ her dříve stával 1799 Kč. Všiml si toho tuzemský herní magazín Vortex.

MM_AI

Ačkoli zdražení na tuzemském trhu Ubisoft dosud nekomentoval, následně odhalil svou obecnou strategii. Letos prý zdražovat nechce (což ovšem popírá zdražení u uvedených titulů v digitální distribuci) a nové tituly pro nové konzole budou stát stejně, jak to bylo zvykem. Ponechal si ale otevřené dveře pro příští rok.

Zdroje: Business Insider | Forbes | GamesIndustry.biz (1, 2, 3) | GamesRadar+ | Official PlayStation Store (1, 2, 3) | PlayStation.Blog

Byl pro vás článek přínosný?