Hlavní navigace

Na desky přichází 2,5Gb/s a 5Gb/s integrované síťovky. Uvádí je Killer a Aquantia

9. 1. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

Mezi novinkami prezentovanými na CES 2019 je letos i něco pro domácí sítě a pro ty z vás s většími nároky na rychlost komunikace NAS, multimediálních zařízení a tak podobně. Už nějakou chvíli se pomalu rozjíždí tzv. multigigabitový Ethernet, neboli drátové síťování s rychlostmi 2,5 Gb/s, 5,0 Gb/s (a 10 Gb/s) místo už patnáct let trvajících 1,0Gb/s sítí. Zatím bylo doménou hlavně samostatných karet, které zas tak mnoho z vás nepoužívá. Ovšem na CES 2019 byly teď představeny čipy určené přímo k integrovaní na základní desky (nebo do notebooků), což slibuje mnohem větší a rychlejší popularizaci – a šanci, že se tato síťová technologie stane standardem.  

5,0Gb/s a 2,5Gb/s integrovaný Ethernet pro základní desky od Aquantia

Ethernetové čipy pro základní desky představila Aquantia, od níž jsou i první multigigabitové síťovky do slotu PCI Express (tam se používají její čipy AQtion AQC108 a AQC107). Nyní stejná firma přináší levnější adaptéry míněné přímo k integrování na základní desky – čipy AQtion AQC111C a AQC112C. Typ AQtion AQC112C by měl být levnější a bude podporovat jen standard 2.5GBASE-T, tedy rychlost 2,5 Gb/s po měděných kabelech Cat 5e. Výhoda těchto síťovek tedy je, že budou fungovat i na starší kabeláži stavěné na gigabitový provoz – třeba už před těmi 15 lety. Kromě toho bude ale podporována i legacy komunikace na 1,0 Gb/s nebo 100 Mb/s pro připojení ke starším zařízením.

Dražší verze AQtion AQC111C bude kromě toho umět i 5GBASE-T, tedy 5,0Gb/s rychlost, a to opět po Cat 5e a snad až na vzdálenost 100 metrů. Upgrade domácí (či firemní) sítě těmito síťovkami zde už tedy přinese slušný přínos. Tato verze bude asi zajímavější než AQC112C. A to proto, že dvouapůlgigabitovou integrovanou síťovku zavádí do portfolia také král integrovaných Ethernetů Realtek. Lze asi čekat, že vzhledem k cenám by jeho čipy RTL8125 a RTL8125AG mohly být na velé části (pokud ne ve většině) desek, do kterých výrobci 2,5Gb/s síťovku pustí. 5,0Gb/s model ale Realtek ještě nemá, takže čip od Aquantia bude výsadní možnost, jak dosáhnout na dvojnásobnou propustnost.

Schéma integrovaných síťovek Aquantia AQtion AQC111C a AQC112C

Oba čipy podporují standardy 802.3an/bz a vyrábí se v pouzdru o rozměru 9×9 mm, které nezabere na desce mnoho místa. Jde o řešení v jediném čipu obsahujícím MAC i PHY, které se do počítače zapojuje na rozhraní PCI Express 2.0 ×1 nebo 3.0 ×1. Podporují offload řady operací, takže by měly méně zatěžovat CPU, až 16KB Jumbo pakety, WoL a boot po síti (jak PXE, tak UEFI) a také QoS a správu paketů kritických na čas. K těmto síťovkám také bude dostupná aplikace Aquantia Command Center, pomocí které bude možné nastavovat priority komunikace pro různý software, takže například hráči budou moci zamezit tomu, aby jim služby na pozadí nebo stahování zpomalovaly hry.

Mezi prvními uživateli těchto síťovek bude Asus. Jeho desky Maximus XI Extreme a Maximus XI Formula dostanou 5,0Gb/s čip AQC111C. Ovšem integrace na desky není jediným jejich použitím. Podle výrobce by mohly přijít také do dokovacích stanic pro notebooky a 2,5 a 5,0Gb/s NAS, routerů nebo jiných síťových prvků.

2,5 Gb/s i v hráčských síťovkách Killer

Aquantia a Realtek ale nebudou jediné volby, které výrobci základních desek budou mít. Že už je snad více než gigabitový svět konečně tady, snad ukazuje příchod i třetího hráče. Multigigabitovou síťovku totiž oznámila také firma Rivet Networks, která vyrábí herní Ethernety značky Killer. I její model Killer E3000 přinese podporu 2,5Gb/s rychlostí. Nominální rychlost se sice bude rovnat jen čipům Realtek RTL8125, ale přesto by dostupnost těchto čipů měla být důležitá. Síťovky Killer jsou totiž hodně populární na herně zaměřených základních deskách. Jejich migrace na 2,5 Gb/s by tedy mohla způsobit, že se adaptéry s touto rychlostí houfně dostanou právě do této třídy modelů. A to by opět mohlo pomoci rozšíření vyššího standardu sítí. Killer sice už v roce 2017 oznámil 10Gb/s verze Killeru, které také měly umět 2,5 a 5,0Gb/s režim, ale ty asi jsou o dost dražší a nebyly určené pro integrované síťovky, jen pro karty do slotu PCI Express, byly totiž založené na Aquantia AQtion AQC107.

Killer E3000 opět bude podporovat 2,5Gb/s režim na měděných kabelech Cat 5e, plus 1,0Gb/ a 100Mb/s rychlost. Bude používat technologii Killer Advanced Stream Detect pro automatickou prioritizaci komunikace, plus samozřejmě bude možné hierarchii na síti ovládat manuálně pomocí softwaru Killer Control Center 2.0. Ta bude umět také při hraní pozastavovat procesy vytěžující CPU a nabízet automatické tipy pro zlepšení výkonu sítě.

KL hlasovani

Zda je Killer E3000 přímo dílem firmy Rivet Networking i po hardwarové stránce, není známo. Firma totiž například bezdrátové adaptéry ze své produkce založila na čipech Intelu, takže je možné, že zde dodává softwarovou vrstvu a firmware, ale fyzický čip a PHY je založen na řešení někoho jiného. Teoreticky by mohlo jít opět o Intel (který ale zatím 2,5Gb/s integrovaný Ethernet neoznámil) nebo třeba i ten Realtek. Víme, že čip má pouzdro o rozměru 10 × 10 mm a připojuje se na PCI Express 2.0 ×1.

Slajd k 2,5Gb/s Ethernetu Killer E3000. Poněkud faux pas je ovšem použitá ilustrace čipu. Poznáte, odkud si grafik obrázek půjčil?

Tyto síťovky by se objeví kromě základních desek také v herních noteboocích. Firma prozradila, že budou v noteboocích Acer Predator Triton 900 a Triton 500 a zřejmě také nějakých od firmy Dell. Další zařízení přibudou během roku 2019. Podle firmy Rivet Networks by se jinak letos „v podobném časovém horizontu jako síťové karty“ mohly začít objevovat také síťové prvky podporující multigigabitové rychlosti. To by bylo velmi záhodno, protože bez těch jsou síťovky málo užitečné a právě jejich nedostupnost zatím rozjezd 2,5/5,0Gb/s síťování brzdila.

Byl pro vás článek přínosný?