Hlavní navigace

Málo jezer? Intel by měl letos vydat 10nm Atomy/Celerony/Pentia „Jasper Lake“

11. 4. 2020

Sdílet

První levné a úsporné SoC vyráběné na 10nm procesu Intelu a s novou vylepšenou architekturou Tremont by měly nahradit 14nm Gemini Lake ještě v roce 2020.

Poměrně dost tu píšeme o 10nm procesorech Intelu z klasické řady „velkých jader“, do níž letos přijde druhá (nebo se zrušeným Cannon Lake třetí) generace Tiger Lake. Ale Intel chystá také 10nm čipy s úspornými jádry linie Atom, kde se na 10nm procesu bude vyrábět architektura Tremont. Tato jádra Intel použil v serverovém Atomu P5900 „Snow Ridge“ a zvláštním „big.LITTLE“ procesoru Lakefield, ale zatím nebyl oznámený běžný čip pro lowendové Celerony a Pentia, který by tato jádra obsahoval a nahradil staré 14nm Gemini Lake z roku 2017. Tento týden se však situace změnila a vypadá to, že takové 10nm úsporné SoC jsou na cestě. Mají vyjít už letos a jejich kódové označení je Jasper Lake.

Lidové procesory s jádry Tremont se jmenují Jasper Lake

Pokud nás sledujete pravidelně, tak asi vzpomínáte, že doteď jsme podle roadmap měli za to, že 10nm Atomy (respektive Celerony a Pentia) mají označení Elkhart Lake. Tento týden se ovšem od Intelu objevily patche pro Linux nebo Chromium, které přidávají podporu pro 10nm čip označený Jasper Lake, jenž se také objevil v uniklých marketingových slajdech firmy. Vypadá to tedy, že platí toto jméno. Je možné, že Elkhart Lake je jméno embedded verze stejných procesorů, zatímco pro PC bude určená verze Jasper Lake. Oboje je podle patchů založené na jádrech Tremont.

Podle dostupných informací má Jasper Lake CPU jádra Tremont a jeho integrované GPU dostalo architekturu Gen11, tedy stejnou jako procesory Ice Lake (ještě to tedy nebude GPU Intel Xe z Tiger Laku). Díky 10nm výrobnímu procesu by měl Jasper Lake mít lepší energetickou efektivitu a při stejné spotřebě o dost lepší výkon než dnešní 14nm čipy Gemini Lake/Gemini Lake Refresh, nemluvě o starších Apollo Lake.

Patch pro Chromium s podporou Intel Jasper Lake Patch pro Chromium s podporou Intel Jasper Lake

Připomeňme, že architektura Tremont má podle Intelu mít až o 30 % vyšší IPC než předchozí jádro Goldmont+ a mohlo by se možná výkonem blížit třeba ke staršímu Sandy Bridge. Půjde vůbec o zajímavou architekturu, například unikátně obsahuje dva klastry instrukčních dekodérů.

Tip: Architektura Intel Tremont odhalena: o 30 % lepší IPC, Atomy s výkonem velkých jáder

Kromě patchů pro open source software a Linux se zmínky objevily tento týden například v poznámkách k novému vydání AIDA64 (v6.25), které přidává podporu pro Jasper Lake a současně Elkhart Lake. Ale také v uniklých slajdech Intelu, které se objevily na čínském webu Weibo a můžete je vidět zde.

Intel Alder Lake Jasper Lake 10nm procesory 2020 slajdy unik 02 Slajd, který by měl ukazovat 10nm produkty Intelu. které vyjdou v roce 2020 (Zdroj: MebiuW)

Co je na nich zajímavé: mluví o „10nm produktech pro rok 2020“ a čip Jasper Lake coby 10nm Atom je v pod tuto hlavičku zahrnutý. To snad tedy znamená, že ho Intel uvede ještě letos, což je možná trochu překvapení (příjemné). Nicméně je možné, že bude zachován cyklus z předchozích generací a toto uvedení bude opět až ke konci roku. Pak by sice čipy mohly být uvedeny letos, ale notebooky, počítače a desky s nimi by se asi začaly objevovat v prodeji až od prvního čtvrtletí roku 2021. Každopádně za rok by už snad počítače s těmito úspornými čipy měly být v obchodech, což dosud vypadalo nejistě.

Omyl(?) s Alder Lake

Mimochodem, je tu jedna kuriozita. Zdroj tohoto slajdu původně ukázal stejný materiál, kde bylo mezi produkty pro rok 2020 uvedeno místo Jasper Lake jméno Alder Lake. Nedávno jsme psali o desktopové verzi těchto CPU, které bude asi první 10nm procesor Intelu, jenž nebude pouze pro notebooky, přinese ale paradoxně architekturu big.LITTLE. Ten by ale měl nejspíš být až záležitostí roku 2022 nebo konce roku 2021 (má i nový socket LGA 1700). Mobilní notebooková verze Alder Laku by asi mohla vyjít dříve. Ale to také bude až v druhé polovině roku 2021, protože letos vydává Intel teprve Tiger Lake, kdežto Alder Lake je až další následující generace.

MM_AI

Intel Alder Lake Jasper Lake 10nm procesory 2020 slajdy unik 04 V této (chybné? fake?) verzi slajdu je místo Jasper Lake uveden Alder Lake, ale ten vyjde až později (Zdroj: MebiuW)

Toto tedy zřejmě byl omyl někoho v marketingovém oddělení, což by snad mohlo být potvrzeno tím, že se pak objevila revidovaná verze slajdu, kde je Alder Lake nahrazeno právě jménem Jasper Lake. Nebo třeba někdo nevzal slajd s Jasper Lake a přephotoshopoval ho pro legraci na Alder Lake. Pokud tedy někde uvidíte tvrzení, že Alder Lake vyjde letos, považujte to za chybnou zprávu (alespoň zatím).

Zdroje: MebiuW (Twitter), Weibo, Chrome Unboxed, Phoronix

Byl pro vás článek přínosný?