Hlavní navigace

Intelu zase degradují čipy. Kvůli chybě mohou 22nm a 14nm Atomy časem přestat fungovat

14. 4. 2018

Sdílet

Zdroj: Intel
Intelu se opět vrátil chyba s pomalu degradujícím křemíkem. Po odumírajících Atomech C2000 je tato časovaná bomba i v čipech Bay Trail a Apollo Lake.

Pokud čtete diskuse pod články, tak už asi víte, že Intel má zřejmě na krku další problém podobný loňskému případu fyzicky degradujících Atomů C2000 (jinak také známých jako „Avoton“), který si tehdy vynutil výměny čipů, jež po 2–3 letech provozu přestávaly fungovat. Náš čtenář Eagle_registered totiž právě v komentářích upozornil, že podobná chyba se jako erratum objevila v dokumentaci Atomů Bay Trail a dalších (děkujeme za tip!). Kromě primárně postižených embedded verzí se to asi bohužel týká i velkého množství mobilních a desktopových procesorů, které možná také používáte. Problém je zdá se podobný jako u Avotonu – používání některých sběrnic tato rozhraní opotřebovává, až nakonec přestanou fungovat, což může způsobit, že postižený počítač už nespustíte, případně přestane běžet, pokud je spuštěn nepřetržitě. V dokumentaci pro embedded verzi čipu Bay Trail (rodinu Atom E3800) se tento problém objevil ve formě errata označených VLI89 a VLI90, přičemž popis chyby VLI89 dí „Systém může přestat bootovat nebo přestat fungovat“.

Problém mají asi latentně všechny Bay Traily, včetně mobilních a desktopových

Intel podotýká, že se u Bay Trailů tato chyba zřejmě ještě neprojevila konkrétními selháními v poli a eventuální nástup problému byl prý zatím potvrzen jen simulací. Systémy s čipy Bay Trail tedy zatím ještě asi nějakou životnost před sebou mají. Co je naopak nepříjemné, že průmyslový/embeded Atom E3800 je stejným křemíkem, jako jsou Atomy Bay Trail v tabletech nebo Celerony a Pentia v noteboocích či Mini-ITX deskách a minipočítačích. Těch Intel v době, kdy se snažil konkurovat ARM zařízením s Androidem prodal docela velké množství.

Alespoň teoreticky se pravděpodobně časovaná bomba týká i těchto spotřebitelských produktů, které ale asi s žádnými výměnami či opravami počítat nemohou. Nevíme, zda bude vyroben nový stepping běžných ne-embedded Bay Trail (Intel má zřejmě už dokumentaci i pro Pentia a Celerony řady J a N, ale je pod NDA). Dotčená zařízení už ale asi stejně obvykle nejsou podporována výrobcem, takže by maximálně byl aktualizován hardware, který se nyní ještě stále vyrábí. Pokud máte nějaký tablet nebo notebook s takovým čipem, nezbývá než doufat, že se u nich chyba nestihne v nějakém rozumném čase projevit, jelikož nejsou používány non-stop. Otázka je, zda na degradaci nenarazíte třeba u domácího serveru založeného na těchto čipech (například Celeronu J1900). Pokud potřebujete vědět, které všechny procesory Intelu jsou na křemíku Bay Trail založené, poslouží vám tento seznam v databázi ARK.

Snímek čipu Bay Trail Snímek čipu Bay Trail

Chyba v návrhu je i u 14nm čipů Apollo Lake

Problematický fyzický návrh sběrnice se už objevil ve dvou čipech (Avoton a Bay Trail) a zdá se, že před jeho odhalením se mohl dostat i do dalších procesorů či čipsetů. Podle dokumentů Intelu má stejný průšvih (erratum APL46) také už 14nm čip Apollo Lake s architekturou Goldmont, u nějž lze nalézt erratum podobné chybě VLI90 (u předchozího 14nm Cherry Trailu a Braswellu ještě nevíme, ale problém by logicky mohly mít také).

Erratum související s postupnou fyzickou degradací čipu pro změnu u 14nm čipů Apollo Lake Erratum související s postupnou fyzickou degradací čipu pro změnu u 14nm čipů Apollo Lake

Je také docela pravděpodobné, že chyba byla i v původním návrhu nových serverových Atomů Centerton. Jejich příchod na trh se totiž hodně zpozdil proti očekávání a je celkem logické vysvětlení, že je Intel pozdržel proto, aby degradaci odstranil novou revizí. Vzhledem k době vydání by už také měly být bezpečné nové SoC Gemini Lake s architekturou Goldmont+.

Tato chyba by podobně jako problém Avotonu mohla mít určitý dopad na finance Intelu, pokud bude nucen některé čipy vyměňovat nebo platit kompenzace embedded klientům. Nicméně vzhledem k vysoké ziskovosti firmy by nemělo jít o nějak drastické náklady a případné výměny se pravděpodobně dotknou jen menšiny vyrobené produkce.