Hlavní navigace

Intel + nVidia: oko za oko a 1,5 miliardy USD k tomu

11. 1. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Válka gigantů je u konce, za vítěze se může považovat kalifornská Nvidia, ale vlastně i Intel. Včera se obě firmy dohodly na křížové výměně duševního vlastnictví, tedy cross-licencing patentů. Dohoda platí od 18. ledna po dobu šesti let a Intel pak soupeři postupně vyplatí 1,5 miliardy amerických dolarů.

Under the new agreement, Intel will have continued access to NVIDIA's full range of patents. In return, NVIDIA will receive an aggregate of $1.5 billion in licensing fees, to be paid in annual installments, and retain use of Intel's patents, consistent with its existing six-year agreement with Intel. This excludes Intel's proprietary processors, flash memory and certain chipsets for the Intel platform.

Intel tedy dostane přístup ke všem patentům Nvidie a ta na oplátku (kromě finanční odměny) může využít patenty Intelu, které se nevztahují k proprietárním procesorům, flash pamětem nebo čipsetům.

Jedná se o velkou věc a při vzájemných vztazích obou firem i dost překvapivou. Dohodu o cross-licence měli už v roce 2004, Nvidia od té doby mohla využívat FSB a tím i vytvářet čipsety pro Intel. Ten zase získal potřebné technologie na to, aby mohl nakopnout vývoj IGP do úrovně, kde se nachází dnes (v Sandy Bridge). Tato stará dohoda ale na konci března skončí.

Intel Nvidiazdroj: Intel Insides

Napjaté vztahy vrcholily před dvěma lety. Po AMD se Nvidii snažil vyštípat z trhu čipsetů i Intel. Nová generace procesorů rodiny Nehalem už FSB postrádala a Nvidii byla dohoda k ničemu, zatímco Intel mohl dále využívat licencí na grafické technologie. Tak došlo k soudnímu handrkování. Nakonec Intel zrušil FSB také u nové generace Atomů a tím se čipsetová divize Nvidie kompletně stáhla z trhu (VIA by je těžko uživila). Proto také používá berličky jako Optimus.

Včerejší oznámení tedy ruší i veškeré soudní spory a licence se prodlužují. Nvidia sice dále nebude tvořit čipové sady kvůli chybějící licenci na DMI/QPI (s jejich integrováním pod jedno pouzdro procesor to ani nemá smysl), ale 1,5miliardové všimné to nějak zamázne. Intel může dále používat SLI, avšak důležitější jsou další patenty, které by ve svých grafikách jinak porušoval (GPGPU…). Dnes by asi těžko mohl tvořit IGP bez porušení patentů Nvidie nebo AMD. Sandy Bridge by bez této dohody byl první na odstřel, přepokládám.

„This agreement signals a new era for NVIDIA,“ říká Jen-Hsun Huang, prezident a CEO Nvidie. „Our cross license with Intel reflects the substantial value of our visual and parallel computing technologies. It also underscores the importance of our inventions to the future of personal computing, as well as the expanding markets for mobile and cloud computing.“

Nvidia rovněž nezíská licenci na x86. Z vágního tiskového sdělení bohužel není zřejmé, jestli Nvidia využije nějaké technologie pro chystaný „Project Denver“. Nově oznámený procesor rodiny ARM (možná Cortex-A15) směřující do segmentu HPC by mohl být rozšířen o další instrukce (nepotvrzeno) a pomoc Intelu by byla žádaná. S chystanými Windows pro ARM by to dávalo smysl a kalifornští by si našli cestu do desktopových procesorů i bez x86. Zatím však nic nevíme a ani nic nepotvrdíme.

Intel Nvidia
zdroj: Intel Insides

MM_AI

Jen pro zajímavost, Intel v posledních letech vytahuje miliardy z rukávu jako by nic. Nejdříve mu EU vyměřila pokutu 1,06 miliardy eur kvůli porušování hospodářské soutěže a půl roku nato zaplatil AMD 1,25 miliardy USD (konec války o patenty a zneužívání dominantního postavení).

Zdroj: Nvidia

Byl pro vás článek přínosný?