Hlavní navigace

Optane Memory H10: Intel spojil paměti 3D XPoint a záznam QLC a do hybridního SSD

10. 1. 2019

Sdílet

Zdroj: Redakce

O počinech Intelu představených v jeho „keynote“ prezentaci na CES 2019 jsme již psali. Ovšem některé zajímavosti nám zprvu unikly. Bylo totiž ukázáno úplně nové SSD využívající paměti 3D XPoint: Optane H10. Nás může těšit, že jde o úložiště pro spotřebitelský trh a PC v modulu M.2, zároveň je to ale docela pozoruhodný hybrid. Není to totiž čistý Optane, ale kombinace paměti 3D XPoint a pamětí NAND Flash. A to rovnou v jejich nejnovější QLC variantě. Přesný název produktu je Intel Optane Memory H10 with Solid Stage Storage, i když možná by se to dalo obrátit. Tento modul je totiž spojením standardního SSD a cachovacího modulu Optane Memory. Jde tedy o hybridní úložiště, kde 3D XPoint tvoří cache, která má zrychlit „pomalejší“ standardní SSD.

Optane Memory plus SSD 660p v jednom

Vypadá to, že Intel integroval dohromady na jeden modul kompletní Optane Memory i s řadičem a také kompletní SSD s pamětí QLC NAND, které má vlastní řadič Silicon Motion SM2263G. Mělo by jít o ekvivalent modulů Intel SSD 660p s kapacitou 256 GB, 512 GB nebo 1 TB paměti 3D NAND typu QLC. Na stejném modulu M.2 (jednostranný typu 2880) je pak paměť 3D XPoint v kapacitě jen 16 GB (pro modul s 256 GB NAND) nebo 32 GB pro 512GB a 1TB verzi. Toto množství tedy opět bude fungovat jen jako cache pro často používaná data. Kapacita, kterou vidí operační systém, je dána velikostí NAND, kapacita Optane se nepřičítá.

Modul má NVMe rozhraní PCI Express 3.0 ×4. Obě tyto komponenty jsou ale do systému zapojené samostatně přes své vlastní dvě linky. To je zajímavé, protože modul tím potřebuje podporu pro rozštěpení linek (PCIe bifurcation), které musí podporovat základní deska. Spojení těchto dvou pamětí do hybridního úložiště bude na bedrech hostitelského systému, přesněji řečeno na technologii Intel Rapid Storage. To znamená, že Optane H10 bude fungovat jen na počítačích platformy Intel, přesněji těch, které již podporují cachovací moduly Optane Memory (čipsety řada 200 a 300). Pokud tedy požadavky nebudou ještě striktnější kvůli onomu rozdělení linek. Je možné, že některé desky budou potřebovat aktualizaci BIOSu.

Modul Intel Optane H10 na CES 2019 (Foto: Tom's Hardware)

Má cachování smysl i s SSD?

Podle Intelu se tato hybridní SSD objeví v noteboocích/počítačích Aceru, HP, Asusu, Dellu, Lenova a dalších. Pravděpodobně se ale budou dát koupit i na koncovém trhu. Bude asi hodně zajímavé vidět praktický výkon tohoto řešení. Intel na některých slajdech ukazoval výsledky testu (PCMark Vantage HDD Score), kde 1TB verze výkonem předstihovala i velmi silný Samsung SSD 970 Pro. Ale to nepochybně platí tehdy, pokud pro data přistupujete do 3D XPoint cache, která bude mít asi excelentní výkon. Ale pokud byste její možnosti vyčerpali, práce se zbytkem disku, který bude odpovídat modelu 660p, by měla být zase o dost pomalejší. Je otázka, zda nebude lepší prostě připlatit za nějaké lepší SSD s pamětí TLC. Problém totiž je, že přidání řadiče a čipů 3D XPoint nutně o něco zvedne cenu, takže výsledný hybridní modul bude muset konkurovat konvenčním SSD vyšších kategorií.

Slajd k Intel Optane H10 (Teton Glacier je kódové označení těchto hybridních modulů)

Kolik Intel Optane Memory H10 with Solid Stage Storage bude stát, zatím nevíme. Uvedení na volný trh by podle některých zdrojů mohlo být až v druhé polovině roku, ovšem notebooky s těmito moduly mají vyjít už v dubnu, takže toto možná nakonec nebude platit. Přesnější parametry nebo čísla o výkonu sdělena zatím nebyla, ale tato úložiště má údajně mít lepší zapisovací výdrž (díky 3D XPoint cache, která ušetří zápisy do choulostivé NAND) než běžné QLC disky, čímž se asi míní SSD 660p. A bude na ně poskytována pětiletá záruka.