Hlavní navigace

Intel vydá refresh notebookových procesorů Tiger Lake: 15W ULV čipy s taktem 5 GHz?

7. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Intel

10nm procesory Tiger Lake od Intelu dostanou v létě refresh s výkonnějšími modely. Dokonce i 15W/28W úsporné modely by se poprvé mohly dostat na takt 5,0 GHz

Intel vydal procesory Tiger Lake v září, což už bude sedm měsíců (hrozné, jak to letí). AMD reagovalo začátkem roku 7nm mobilními Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 a možná, že to Intel přimělo reagovat. Nebo by teoreticky mohlo jít o to, že příští generace Alder Lake vyjde s větším než ročním odstupem (třeba až před Vánoci).

Firma totiž podle všeho chystá refresh procesorů Tiger Lake-U, tedy 15 až 28W „účkových“ procesorů pro mainstreamové notebooky. Ty teď u Intelu zůstávají na čtyřech jádrech (zatímco AMD loni a letos vydalo už 15W osmijádra), což tento refresh nezmění. Ale Intel chystá nové modely, které mají dosahovat vyšších frekvencí. Budou tedy cílit na silnou stránku architektury Intelu, tedy jednovláknový výkon, respektive vysoký výkon na jedno jádro. A podobně mají přijít výkonnější modely také do nedávno vydané modifikace Tiger Lake-H35 (oboje je ovšem stejný křemík).

Nové TGL-H35

V řadě H35 měl doteď Intel jako nejvýkonnější model Core i7-11375H se základní frekvencí 3,3 GHz a maximálním boostem 5,0 GHz; all core boost byl 4,3 GHz. Nově k tomu ale přibude model Core i7-11390H, který svá čtyři jádra má na 3,4 GHz (+100 MHz) v základu a all-core boost má 4,6 GHz (+300 MHz). Maximální jednovláknový boost je ale pořád stejný 5,0 GHz.

Vedle tohoto modelu také Intel chystá refresh nižšího modelu i5: Core i5-10320H bude mít takty 3,2–4,5 GHz, přičemž all-core boost je 4,3 GHz. Proti existujícímu modelu i5-10300H je to také pokrok o 100 MHz v základní frekvenci, 300 MHz v all-core boostu, ale tentokrát se o 100 MHz zlepšilo i jednovláknové maximální turbo.

Odhalení procesorů Intel Tiger Lake pro notebooky 21 Procesory Intel Tiger Lake pro notebooky (Zdroj: Intel)

Nové ULV modely: navýšené jednovláknové turbo?

V 15W až 28W řadě Tiger Lake-U zatím také známe dva refreshované modely (není pochopitelně vyloučené, že jich nakonec vyjde víc). První je nižší model Core i7-1155G7. Jeho frekvence jsou stejné jako u Core i7-1165G7, tedy 2,8 GHz v základu a 4,7 GHz v maximálním boostu. Jak se bude od 1165G7 lišit, není jasné, možná by mohl mít nižší all-core boost (u 1165G7 je to 4,1 GHz). Grafika má zůstat na 96 EU/768 shaderech, ale teoreticky by možná mohla mít sníženou frekvenci, pro odlišení.

Výrazně zajímavější je ale poslední uniklý model, Core i7-1195G7. Jak je ze značení patrné, měl by to být nový nejvyšší model, stojící nad čtyřjádrem i7-1185G7 (3,0–4,8 GHz). Tato novinka má ale kupodivu mít nižší frekvenci v základu, jen 2,9 GHz. All-core boost neznáme, ale asi by mohl být vyšší, než 4,3 GHz u 1185G7.

Hlavní věc k diskusi u něj ale asi bude jendovláknový boost. Podle některých údajů je jen 4,8 GHz (tedy nezměněný), ale objevily se údaje/názory, že ve skutečnosti bude boost zvýšený a dostane se na magických 5,0 GHz. Bylo by to logické, protože jinak by se tento model ve specifikacích nelišil (pokud by tedy neměl zvýšenou frekvence GPU – tu zatím neznáme).

Na vyšší jednovláknový boost by mohla ukazovat jedna věc: vzpomeňte si na Core i7-11700K (5,0 GHz) a i9-11900K (5,3 GHz) v desktopových procesorech Rocket Lake. I v jejich případě má paradoxně dražší model i9 nižší základní frekvenci o 100 MHz. Je to možná proto, že pro dosažení extrémního jednovláknového boostu jsou třeba čipy s vyšší leakage, které ale mají zase horší spotřebu při určitém daném taktu – takže základní frekvence při daném TDP musí být nižší, stejná by se nevešla do limitu. Toto by možná mohlo nastat právě zde. Core i7-1185G7 by mělo čipy s nižší leakage, ale dostalo by se jen na 4,8 GHz. Do Core i7-1195G7 by Intel dával z hlediska efektivity horší křemík s vyšší leakage, ale dovolilo by to vyhnat jednojádrový boost až na 5,0 GHz. Je také možné, že by to bylo jako u Core i9 na desktopu uděláno pomocí Thermal Velocity Boostu a Turbo Boost Max 3.0.

Prezentace k vydani procesoru Intel Comet Lake S 07
Comet Lake a Rocket Lake (a také Tiger Lake-H) používají technologii Turbo Boost Max 3.0, která umožňuje na dvou nejkvalitnějších jádrech dosáhnout vyššího turbo boostu než na ostatních (Zdroj: Intel)

Pokud se toto potvrdí, byl by to procesor, který se jako první v kategorii mobilních mainstreamových procesorů pro notebooky dostane na magickou metu 5 GHz (45W notebooky budou mít tuto turbo frekvenci díky Tiger Lake-H také). Samozřejmě to má hlavně symbolický význam, protože proti 4,8 GHz jsou to jen 4 % výkonu navíc a třeba 5nm Apple M1 by k podobnému výkonu stačilo něco přes 3 GHz (hrubým odhadem asi 3,2–3,6 GHz podle úlohy?). Toto 5,0 GHz turbo také bude pravděpodobně mít spotřebu jednoho jádra kolem 25 W, takže se takový boost nevejde do 15W TDP a nebude trvale udržitelný v noteboocích, které nemají spotřebu zvýšenou na 28 W.

LPDDR5, vedení Intelu ve výkonu integrované grafiky se ještě prohloubí

Refreshovaná CPU by snad také mohla mít vyšší takty GPU – ty v únicích zatím nefigurují – a zřejmě by u nich také měla být zapnutá podpora pamětí LPDDR5, takže by mohly vyjít první x86 notebooky s touto technologií pamětí. Celkově by tak u těchto nových modelů Tiger Lake mohl být ještě navýšen výkon grafiky, v kterém už nyní Intel vede na procesory AMD.

KL hlasovani

Procesor Intel Tiger Lake pouzdro BGA 1600 Procesor Intel Tiger Lake pouzdro BGA (Zdroj: Intel)

Vydání v létě

Tyto refreshované modely by prý Intel měl vydat v třetím kvartálu, tedy červenci až září. Mohly by tedy s nimi vyjít notebooky v rámci vlny „back-to-school“ nákupů, kdy výrobci notebooků často vydávají nové modely.

Galerie: Odhalení procesorů Intel Tiger Lake pro notebooky a platforma Intel Evo

Zdroje: VideoCardz, NotebookCheck (1, 2), Momomo_us, David Bepo

Byl pro vás článek přínosný?