Hlavní navigace

Nová éra? Intel Evo a procesory Core 11. generace (Tiger Lake) jsou tu. Parametry a výkon

3. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: Intel
Intel uvádí nové 10nm procesory Tiger Lake s výkonnou integrovanou grafikou Xe. Jejich příchod spojený s novou platformou Intel Evo má prý být podobný historický předěl jako uvedení procesorů Core 2 (alias Conroe).

Minulý měsíc Intel odhalil informace o novém a výrazně vylepšeném 10nm procesu SuperFin, který bude stěžejní zbraní nových notebookových procesorů Tiger Lake. Také byla odhalena jeho CPU architektura Willow Cove a úplně nová (a zdá se výkonná) GPU architektura Intel Xe LP, které jsme se podrobně věnovali zde.

A po této předehře včera Intel oficiálně vydal už i celek integrující tyto tři komponenty. Procesory Intel Core 11. generace (Tiger Lake) pro notebooky jdou konečně na trh a už by tedy měla seriózně začít 10nm éra Intelu, kterou ještě loňské Ice Lake úplně přesvědčivě nerozjelo. Tiger Lake vypadá na velmi slušné procesory, které v jednojádrovém a grafickém výkonu výrazně předstihnou 7nm Ryzeny 4000 od AMD. A výkon integrovaného GPU by měl znemožnit i řadu samostatných mobilních grafik včetně velmi rozšířených GeForce MX350.

Tiger Lake pro notebooky je zde: modely

Tiger Lake tedy používá zmíněnou CPU architekturu Willow Cove, jejíž IPC je ještě o pár procent vyšší než u architektury Sunny Cove v Ice Lake (ovšem Tiger Lake už má výrazně vyšší frekvence). Tato jádra podporují AVX-512 a také některé operace sloužící pro akceleraci umělé inteligence DL Boost (VNNI, DP4a). Viz onen rozbor architektury zde. Vypíchnout je třeba také to, že integrovaná grafika, která má sama mít vysoký výkon, také jako první integrované GPU (tj. Tiger Lake jako první procesor x86) podporuje hardwarové přehrávání vide ve formátu AV1.

11th Gen Intel Core processors with Intel Iris Xe graphics Intel Core 11. generace s grafikou Intel Iris Xe (Zdroj: Intel)

Procesory Tiger Lake se dělí na dvě větve. Jednak jsou to standardní modely „UP3“, což je to, co se dosud ve starším žargonu označovalo jako „Tiger Lake-U“. Tyto procesory mají TDP nastavitelné v rozsahu 12 až 28 W, přičemž nominální TDP je 28 W – respektive hodnoty základních frekvencí jsou ve specifikacích uvedené pro 28 W. Pokud by se CPU provozovalo na nižším TDP (například klasických 15W), bude jeho základní takt nižší, ale dynamické turbo by byť třeba na kratší dobu mohlo být schopné jít podobně vysoko (aspoň pro jedno jádro). Modely můžete vidět níže v tabulce.

Jako u ostatních mobilních procesorů Intel (ale nejen jeho) není TDP nepřekročitelný limit spotřeby, ale spíš maximální spotřeba, kterou může CPU držet trvale. Pro zvýšení výkonu v přechodných nárazových zátěžích jako třeba při kancelářské práci nebo prohlížení internetu může tedy Tiger Lake na chvíli spotřebovávat i více energie než 28 W. Podle slajdů Intelu může být špička (asi u modelů UP3) až 50 W (tato hodnota je v grafu spotřeby během testů PC Marku). A to i při chodu na baterie. Podle Intelu je to v zájmu responzivnosti a výkonu, který uživatelé chtějí mít, i když nejsou připojení v zásuvce.

Verze se standardní spotřebou (Tiger Lake-U)

Špičku nabídky a nejzajímavější modely Tiger Lake-U (UP3) budou představovat dva procesory Core i7 se čtyřmi jádry a osmi vlákny. Core i7-1185G7 má základní takt 3,0 GHz a maximální jednovláknový boost až 4,8 GHz (podle dema Intelu snad normálně dosažitelný, ne jen teoretický). All-core boost je až 4,3 GHz. Čip má L3 cache 12 MB. O něco levnější alternativou bude Core i7-1165G7, které má vše stejné, ale nižší takty: základ 2,8 GHz a maximální boost 4,7 GHz; maximální all-core boost je 4,1 GHz. Oba tyto procesory mají integrované GPU Iris Xe s 96 EU (768 shaderů), ale první na taktu 1,35 GHz, druhý jen 1,30 GHz.

Pod tímto je Core i5-1135G7. Stále čtyřjádro s osmi vlákny, ale jen 8MB L3 cache takty 2,4 GHz v základu, 4,2 GHz v maximálním boostu a 3,8 GHz v maximálním all-core boostu. Příslušnost do horší kasty „Core i5“ ještě znamená, že grafika Iris Xe má jen 80 EU (640 shaderů), takt zůstal 1,30 GHz. Zde je v značení bohužel zmatek, protože rozdíl ve výkonu GPU by podle původní idey mělo indikovat „géčíslo“ na konci. Intel měl asi raději uvést G6, ale bohužel to takto nebylo uděláno, takže poměrně inteligentní návrh značení není správně využitý a ztrácí smysl (ovšem to je na něco, na co si musíte u výrobců hardwaru zvyknout).

Trošku zmatek je i u dvou zbývajících modelů Core i3: Core i3-1125G4 má pořád čtyři jádra a osm vláken a 8 MB L3 cache jako modely i5, a to s takty 2,0 GHz v základu, 3,7 GHz v maximálním boostu, 3,3 GHz v maximálním all-core boostu. Ale podobně znějící Core i3-1115G4 už je jenom dvoujádro s HT (4 vlákna) a 6MB L3 cache, což ze značení nepoznáte. Zde jsou takty 3,0 GHz v základu, 4,1 GHz v maximálním jednovláknovém boostu a 4,1 GHz je i maximální all-core boost. Oba procesory mají stejně silnou grafiku Irix Xe s 48 EU (384 shadery) na taktu 1,25 GHz.

Všechny tyto modely podporují paměti na taktu DDR4-3200, nebo úsporné paměti LPDDR4X. Od Core i7 po i5 je podporována na frekvenci 4266 MHz, u nižších modelů Core i3 (jak čtyřjádra, tak dvoujádra) je to jenom LPDDR4X-3733. Tiger Lake by jinak mělo umět i LPDDR5, ale tuto podporu ještě nyní uvedené revize oficiálně nemají, bude zapnuta až v budoucím respinu čipu.

Verze se sníženou spotřebou (Tiger Lake-Y)

Kromě těchto 15W/28W modelů dále Intel uvádí také modely skupiny „UP4“. Ta odpovídá tomu, čemu se dřív říkalo Tiger Lake-Y, jsou to tedy nízkospotřebové ultramobilní procesory. Jejich TDP je 7–15 W, opět tedy nastavitelné v určitém rozsahu. Nejtypičtější TDP by snad mělo být 9 W, základní frekvence uváděné ve specifikacích jsou vztažené k této hodnotě.

Zde je situace s modely o něco jednodušší. Špičku tvoří jediný model i7: Core i7-1160G7. Od 15/28W verze 1165G7 se liší taktem jen 1,2 GHz v základu a jen 4,4 GHz v maximálním a 3,6 GHz v all-core boostu. Grafika má stejných 96 EU, ale takt jen 1,1 GHz.

Pod tím je čtyřjádro Core i5-1130G7 a také zde je grafika zredukovaná na 80 EU (takt stejných 1,1 GHz). Frekvence CPU je 1,1 GHz v základu, 4,0 GHz v maximálním boostu a 3,4 GHz v all-core boostu. A dále už zbývají dvě i3, opět jedno čtyřjádrové a jedno dvoujádrové. Čtyřjádro Core i3-1120G4 má takt 1,1–3,5GHz (all-core boost 3,0 GHz), dvoujádro Core i3-1110G4 takt 1,8–3,9 GHz (stejný boost pro jedno i dvě jádra). Tyto dva mají opět stejné GPU se 48 EU a taktem 1,1 GHz.

Všechny modely od i7 až po i3 zde už podporují stejně rychlé paměti, LPDDR4X-4266. DDR4 není u řady Y/UP4 oficiálně podporována.

Stavba: SoC s 14nm čipsetem a 10nm CPU (APU?)

Obě verze Tiger Lake používají pouzdro BGA pájené na desku, UP3 o něco větší a UP4 menší. Stejně jako v předchozích generacích jsou na substrátu dva čipy. První je 10nm CPU s integrovanou grafikou, řadičem pamětí, a řadičem Thunderbolt 4/USB4. Z tohoto křemíku je také vyvedený řadič PCI Express 4.0 ×4.

Speciální úspornou sběrnicí odlišnou od DMI používaného v desktopu je pak připojen externí čipset (menší čip na fotkách), který je stále 14nm. Intel tedy pořád neintegroval vše do jednoho celku jako je to u současných APU od AMD. A kdo ví, možná to tak teď už zůstane navždy vzhledem k tomu, že nyní se zase mluví o diferenciaci procesorů do čipletových heterogenních slepenců, jelikož funkcionalitu jižního můstku a I/O je výhodnější vyrábět starší technologií.

V čipsetu je klasická konektivita USB a také digitální část bezdrátového adaptéru, jenž poskytuje podporu Wi-Fi 6 (802.11ax). Samostatná analogová/rádiová část se pak připojuje přes zvláštní sběrnici CNVi, místo aby se připojoval celý bezdrátový modul. Z čipsetu jsou také vyvedené další linky PCI Express, ale ty jsou již jen PCIe 3.0.

Intel: samostatná grafika není třeba

Jak jste si všimli, CPU nemá klasické plnohodnotné rozhraní PCI Express ×16 pro samostatnou grafiku, počet linek je poměrně omezený. Toto je u „účkových“ procesorů Intel běžné, pro stroje jsou s výkonnějším samostatným GPU jsou určené procesory řady H s rozhraním ×16 (nyní u Intelu 14nm Comet Lake-H). Nyní vydané modely Tiger Lake tedy nebudou pro herní notebooky vhodné.

Intel uvádí, že přídavná grafika se dá připojit na rozhraní PCI Express 4.0 ×4 z CPU (to má ekvivalent propustnosti PCIe 3.0 ×8, pokud GPU podporuje rychlost PCIe 4.0). Využívat by to měla třeba nová GeForce MX450. Intel ale uvádí, že toto rozhraní je primárně míněné pro připojení NVMe SSD, která takto dosáhnou až o 100 ns nižší latence, než kdyby se připojila k čipsetu.

Vzhledem k výkonu integrované grafiky Iris Xe (minimálně u modelů G7 s 96/80 EU) podle Intelu není samostatné GPU typu GeForce MX tak třeba. Nicméně MX450 by asi díky výrazně výkonnějšímu čipu TU117 mělo být už o dost rychlejší než integrované Iris Xe a nějaké notebooky ho s Tiger Lake používat budou. U těch bude SSD připojeno k linkám čipsetu.

Na další stránce pokračuje článek údaji o tom, jaký slibuje Intel výkon a informacemi o nové platformě Intel Evo.

Galerie: Odhalení procesorů Intel Tiger Lake pro notebooky a platforma Intel Evo

Intel Evo, nová loga a nálepky

S uvedením Tiger Lake také Intel symbolicky otevírá novou éru (firma uvádí, že tyto procesory a s nimi spojená platforma jsou historický předěl srovnatelný třeba s Core 2) tím, že změní grafickou podobu log a nálepek.

To jinak Intel dělá poměrně často, takže není třeba se nad tím nějak moc pozastavovat nebo to brát jako nějaký znak slabosti (tj. že se mění loga, protože nic lepšího marketing už nenapadá – kterýžto názor se místy objevil). Vzhled nových log zdá se někde taky je kritizován, ale osobně mi přijde tato grafická podoba zrovna dost okulibá (asi věc preferencí).

Intel Evo = Project Athena

A s tímto redesignem došlo i na tajemnou značku „Intel Evo“, o níž jsme již před časem psali. Nejde nakonec o nějaký nový branding pro procesory (třeba ty hybridní jako je budoucí Alder Lake nebo Lakefield). Nakonec se trefili ti, kdo tipovali, že jde o označení celé platformy Intel – přesněji o označení notebooků, které se řídí zásadami definovanými v tzv. Project Athena. Takové přístroje tedy nyní poznáte podle loga Intel Evo.

Tip: Intel vytvořil novou certifikaci pro notebooky. Project Athena slibuje ideální mobilitu

Součástí specifikací, které mají takové notebooky vždy obsahovat, je dobrá responzivnost, dlouhá výdrž na baterie (údajně víc jak 9 hodin přehrávání 1080p videa, i když toto není tak výjimečný výsledek), okamžité probouzení ze spánku rychlejší než 1 sekunda a také rychlé nabíjení. Notebooky mají být schopné načerpat páru na 4 hodiny práce během méně než půlhodiny.

Intel také zdá se pro certifikaci Evo vyžaduje, aby byla použitá bezdrátová karta WiFi 6 přímo od Intelu, a to typ připojený přes CNVi k čipsetu Intel. A také řadič Thunderbolt 4. Toto efektivně funguje jako háček, díky němuž bude notebooky „Evo“ možné postavit jen s procesory Intel, nikoliv třeba s AMD Ryzenem nebo Snapdragonem od Qualcommu či jiným čipem ARM.

Výkon zatím známe jen z oficiálních testů

Při včerejším odhalení či uvedení neposkytl Intel vzorky notebooků nebo nějaký referenční design k otestování, takže reálné údaje o výkonu ukáží až testy v recenzích jednotlivých notebooků, které vyjdou. Firma ukazovala různé benchmarky jednak výkonu CPU, jednak výkonu integrovaného GPU, ty můžete vidět v galerii. Ovšem jde o oficiální testy, takže je jako obvykle musíte brát s rezervou – mohou teoreticky být výběrové nebo podobně zkreslené, jak už to s marketingem výrobců hardware chodí. Intel moc dobře nespecifikoval, jaké notebooky jsou pro testy použité. (Aktualizováno: zdá se, že Ryzen byl možná testován s pamětí DDR4-3200, zatímco Intel s LPDDRX-4266. Ta má o třetinu vyšší propustnost, toto asi Intelu pomáhá v testech výkonu integrovaného GPU).

Je zajímavé, že Intel už Tiger Lake nesrovnává s vlastními staršími CPU, jako to dělal dříve, když neměl takovou konkurenci. Teď je to přímo proti konkurenčnímu hardwaru, zejména Ryzenu 7 4800U (nejvýkonnější osmijádrový model APU Renoir v cca 15W/25W třídě). Intel uvádí benchmarky pro Core i7-1185G7.

Core i7-1165G7 údajně je až o 28 % rychlejší v SYSmarku 25. Toto je asi zejména ukazatel jednovláknového výkonu, víc jader se asi zapojí, ale osm jader AMD evidentně ne (mimochodem, podle grafu Intelu Tiger Lake v jednu chvíli odebíralo až oněch 50 W, zatímco R7 4800U maximálně 35 W; částečně tedy nárůst výkonu může být spojený i s vyšší spotřebou pod zátěží).

Grafický výkon integrovaného GPU je až o 67 % vyšší, to je údaj pro benchmark 3DMark Fire Strike. Nicméně na slajdech v galerii najdete i další údaje z her.

Intel dále uvádí například výrazně (2×) rychlejší enkódování videa – to ale není asi na CPU, jde o porovnání rychlosti (rozdílných) hardwarových enkodérů v iGPU obou čipů. A také uvádí, že Tiger Lake je až o 300 % rychlejší v AI aplikacích, pokud tyto používají jeho speciální instrukce DL Boost.

Galerie: Oficiální benchmarky procesorů Intel Tiger Lake

Notebooků s Tiger Lake bude přes 100 typů, letos 50

Notebooky by se nyní měly začít objevovat na trhu, ovšem část jich asi dorazí až po Vánocích. Intel totiž uvádí, že celkem nasbíralo Tiger Lake přes 150 různých „design wins“, ale do konce letoška to stihne ven jen 50 různých modelů. Další modely poté tedy budou přibývat v zimě a na jaře.

Nástup této nové generace tedy asi bude pozvolnější, než bývalo zvykem u 14nm procesorů 7., 8. a 9. generace, ale Tiger Lake už by mělo být na trhu ve větší míře než Ice Lake. 14nm procesory tím tedy ještě hned nezmizí, ale už by neměly být „hlavní chleba“, jak to trošku působilo u tandemu Ice a Comet Laku. Notebooky používající starší generace procesorů se samozřejmě prodávají delší dobu, ostatně i přístroje s Ryzeny generace 2000 a 3000 jsou pořád v obchodech).

Jaký je váš názor na procesory Intel Cote 11. generace (Tiger Lake) pro notebooky?

Galerie: Odhalení procesorů Intel Tiger Lake pro notebooky a platforma Intel Evo

Zdroje: Intel, AnandTech (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?