Hlavní navigace

První grafika Nvidia pro PCI Express 4.0 je tu. Ale je to GeForce MX450 pro notebooky

26. 8. 2020

Sdílet

Zdroj: Nvidia
Nvidia uvádí první grafiku GeForce podporující PCI Express 4.0. Ovšem kupodivu je to v noteboocích a možná dokonce se starším čipem Turing.

Už jste určitě pěkně nažhavení na příchod nových grafických karet od Nvidie, které přinesou v září novou architekturu Ampere, paměti GDDR6X, nový proces (byť nevíme jaký). Mimo jiné by taky mezi zlepšeními měl být PCI Express 4.0.

Nvidia teď ale trošku překvapivě ještě před Ampere uvedla novou grafiku v levnějším pásmu a tato novinka – GeForce MX450 – kupodivu Ampere vyfoukla chvíli před vydáním tuto jednu specialitu. Ač je to grafika založená na architektuře Turing, má patrně kvůli tomu, že toto rozhraní již podporuje platforma Intel Tiger Lake, integrovanou podporu PCI Expressu 4.0, jako první samostatné GPU GeForce (PCIe 4.0 má akcelerátor A100, ale ten je jen pro servery).

Včera Nvidia grafiku GeForce MX450 zveřejnila na svém webu a současně také oznámila v tiskové zprávě. Tento model pro nás nakonec není úplně nový, informace o tom, že Nvidia takovouto GeForce MX450 chystá, prosákly už na jaře. S vydáním ale firma asi čekala až do chvíle, kdy přijdou notebooky s Tiger Lake, pro něž je určená.

Nvidia GeForce MX450 pro notebooky Nvidia GeForce MX450 pro notebooky (Zdroj: Nvidia)

První PCI Express 4.0 překvapivě v noteboocích

Nvidia bohužel nesděluje parametry, jen že GPU podporuje obvyklé propriety, DirectX 12, Vulkan 1.2, OpenGL 4.6 a OpenCL 1.2. Ovšem nikoliv ray tracing, který jste ale asi ani nečekali, když GPU nenese označení RTX. Počty shaderů a takty nejsou sdělené, jen že GPU může být v noteboocích osazeno pamětí GDDR5, nebo i GDDR6.

Nvidia GeForce MX450 pro notebooky podpora PCI Expressu 4 0 Nvidia GeForce MX450 pro notebooky: podpora PCI Expressu 4.0 (Zdroj: Nvidia)

Nicméně Nvidia vedle oněch základních věcí uvádí explicitně, že GPU používá PCI Express 4.0 (asi aby bylo odlišeno od MX350 bez této podpory). To znamená dvojnásobně rychlé připojení k procesoru, tedy pokud se zachová počet linek – GPU této třídy se k procesorům Intel Core řady U připojovala přes PCIe 3.0 ×4 z čipsetu, Tiger Lake má PCIe 4.0 přímo z CPU, ale ještě nevíme jsitě, kolik linek.

Pokud je u GeForce MX450 použito rozhraní PCIe 4.0 ×4 (8 GB/s), je to jako kdyby karta jela na osmi linkách PCIe 3.0. Pokud zde vůbec byla nějaká limitace, asi by ji PCIe 4.0 mělo vyřešit.

Nvidia GeForce MX450 pro notebooky specifikace Nvidia GeForce MX450 pro notebooky - specifikace (Zdroj: Nvidia)

Schovávalo se PCI Express 4.0 po celou dobu v Turingu?

Nvidia to neuvádí, ale podle různých zdrojů by GeForce MX450 údajně měla mít pořád architekturu Turing – není to tedy nějaký převlečený první Ampere. Dokonce se mluví o tom, že by mělo jít o GPU TU117, které už Nvidia dávno používá (jen s PCIe 3.0) v grafikách GTX 1650.

Samozřejmě to může být omyl. Pokud ne, pak jsou tu asi dvě vysvětlení: Nvidia udělala revizi čipu TU117, do nějž přidala rozhraní a PHY pro PCIe 4.0. Nebo dokonce tento i ostatní Turingy byly původně na PCIe 4.0 připravené, ale Nvidia z nějakého důvodu tuto podporu nezapnula (snad proto, že nebylo možné ji předem otestovat na dominantní platformě Intel?). Je také možné, že návrh PHY se ukázal vadný nebo nedostačující – pak by ona hypotetická nová revize TU117 mohla spočívat v opravení návrhu, který se předtím nepodařilo pro PCIe 4.0 validovat.

MM_AI

Notebooky s GeForce MX450 zatím ohlášené nejsou, asi se o prvních dozvíme 2. září, kdy by se Tiger Lake mělo v noteboocích oficiálně začít prodávat. Výjimka je řada Lenovo Yoga Slim 7, kde čínský výrobce zřejmě proti NDA oznámil použití těchto komponent včetně MX450 už minulý měsíc.

Zdroje: VideoCardz, Nvidia

Byl pro vás článek přínosný?