Nvidia Ampere je tu: obří výpočetní GA100, 8192 shaderů. Architektura jde i do GeForce

Nvidia představila nejnovější supervýkonné GPU na 7nm procesu a trhne s ním asi rekordy v lecčems. Ovšem pozor: nebude jenom pro výpočetní akcelerátory, na této architektuře by měly brzo být vydané i herní grafiky GeForce.

114

Včera během dne Nvidia podle předchozího aviza odhalila svoji nejnovější generaci GPU Ampere. Jde o její největší novinku od příchodu GPU TuringVolta v letech 2018 a 2017. Jmenujeme je zde, protože Ampere je následníkem současně obou těchto dosud separátních architektonických větví.

Ampere nese opět jméno po slavném fyziku (André-Marie Ampère); včera Nvidia odhalila tuto architekturu pro výpočetní akcelerátory, servery a superpočítače, ale pozor: už je potvrzeno, že se dostane také do herních grafických karet GeForce.

Předchozí
Následující

První Ampere: GPU Nvidia GA100

Včera odhalený první výpočetní akcelerátor architektury Ampere nese jméno „Nvidia A100 Tensor Core GPU“, v něm použitý čip se jmenuje GA100. Zdá se, že Nvidia opouští předchozí označení Tesla (podobně jako už nepoužívá označení Tegra pro Arm čipy), takže nástupcem předchozího akcelerátoru Nvidia Tesla V100 je pouze „Nvidia A100“.

Nejdříve se budeme zabývat samotným čipem GPU, tedy GA100. V grafice/akcelerátoru Nvidia A100 je totiž značně ořezaný, takže specifikace bude lepší od sebe oddělit. GA100 je je 7nm čip používající výrobní proces TSMC („N7“). Jde možná o vůbec největší 7nm křemík, má 826 mm² (ještě víc než 815mm² Volta) a obsahovat má 54,2 miliard tranzistorů – návrh má tedy dost vysokou hustotu tranzistorů.

8192 shaderů

Celé GPU má kulatých (v počítačovém smyslu) 8192 shaderů/stream procesorů či Cuda „jader“. Jsou členěné do osmi bloků GPC, z nichž každý je zase rozdělený na osm podbloků nazvaných TPC. V každém TPC jsou pak dva bloky SM, v nichž už jsou jednotlivé základní jednotky, zejména 64 shaderů (toto SM je něco jako CU v grafikách AMD). Celé GA100 má 128 SM, což dává oněch 8192 shaderů celkem.

V každém SM jsou vedle 64 shaderů také čtyři tensor jádra, což jsou speciální akcelerátory pro výpočet maticového násobení s velkým paralelismem – tuto operaci akcelerují pro výpočty neuronových sítí, při nichž je to hlavní náplň práce. Tato jádra generují vysoký výkon pro AI operace, ale jsou specializovaná (neumí všechny obecné operace jako shadery). Celkem má tedy GPU 512 těchto tensor jader.

6144bitová paměťová sběrnice

GPU GA100 používá paměti HBM2, respektive jejich evoluci HBM2E s vyššími efektivními takty. Zatímco Volta a Pascal GP100 (nebo Vega 20 od AMD) používaly čtyři čipy HBM2 a 4096bitovou sběrnici, GA100 má rovnou šest čipů a 6144bitovou sběrnici. Interně je to rozděleno na dvanáct 512bitových kanálů (dva kanály na jeden čip HBM2E).

Paměti jsou integrovány přímo v pouzdru čipu jako obvykle na křemíkovém interposeru a mají celkovou kapacitu 48 GB (jsou použité 8GB pouzdra). Použité jsou čipy s efektivní rychlostí 2,4 GHz, což by mělo teoreticky dávat propustnost 1,8 TB/s.

Nvidia Ampere schema bloku SM
Nvidia Ampere: schéma jednoho bloku SM

48 MB L2 cache s kompresí

Čip by také měl obsahovat celkem 48 MB L2 cache, jež je ovšem rozdělena do dvou bloků kvůli vyššímu výkonu (latenci a propustnosti). Tento blok cachuje přístupy do paměti z GPC, které jsou k němu připojené. Každý by tedy asi měl obsluhovat polovinu z 8 GPC. Propustnost by měla být 2,3× vyšší než u GV100, i když to je údaj pro ořezanou verzi čipu (viz další stránku), takže plná by mohla být rychlejší.

Zajímavé je, že Ampere podporuje kompresi paměťových dat, která s příhodnými dostatečně „řídkými“ daty dokáže zmenšit data až 4× (pochopitelně ne, pokud by nebyla komprimovatelná). To má za příhodných okolností zvyšovat efektivní propustnost cache a DRAM (prý až 4×) a také efektivně využitelný prostor v L2 cache (zde Nvidia uvádí 2× zlepšení).

SChema GPU Ampere GA100
Schéma GPU Ampere GA100

PCI Express 4.0 ×16 a NVLink třetí generace

Jak se už dalo čekat, připojení do systému Nvidia povýšila na aktuální generaci PCI Express 4.0 ×16, která dává dvojnásobnou propustnost (31,5 GB/s) proti PCIe 3.0. Toto bude možné využít až s příští generací 10nm Xeonů Ice Lake, ale již nyní se 7nm procesory AMD Epyc 7002 a nebo s IBM Power9.

Pro koherentní komunikaci mezi GPU (a asi i s CPU, ovšem toto budou podporovat jenom procesory IBM Power) má čip rozhraní NVLink v třetí generaci. Ta dává propustnost 25 GB/s na jedno rozhraní, jichž má čip 12. Takže celkově dovoluje komunikovat se všemi protějšky až na 600 GB/s.

RT jádra?

Zda má čip GA100 také RT jádra, Nvidia nikde neuvádí. Na něm založený akcelerátor Nvidia A100 je ale neposkytuje, takže je možné, že je ani čip neobsahuje (kvůli úspoře plochy – Nvidia využila do mrtě maximální možnou velikost křemíku, takže takováto bagáž by byla na obtíž). Nvidia A100 také nemá grafické výstupy nebo enkodér videa NVENC – ale opět není jasné, zda přímo chybí na čipu, nebo jen v nyní oznámeném výpočetním modelu nejsou aktivované.

Článek pokračuje na další straně.

Galerie: Odhalení Nvidia A100, GPU Ampere GA100 a serverů Nvidie

Předchozí
Následující

114 KOMENTÁŘE

 1. Stach už rozjíždí show na téma „Výkon překvapivě zaostává za očekáváním. A o hodně!“, odkazujíc na „jen“ 24% nárůst výkonu v klasickém GPGPU. Asi mu uniklo, že ten čip je zaměřený hlavně na AI a v té oblasti má masivní nárůst výkonu. To bude ošklivé vystřízlivění, až zjistí úplné jméno toho křemíku – Nvidia A100 Tensor Core GPU. To ho budou považovat za blba i jeho vlastní farníci. Heh. Super, že to tady v článku je (že by autor ten Stachovo paskvil četl a tímhle si do něj rýpnul?). K tomu ta ironie porovnání s AMD „AI akcelerátory“, které mají jen malý zlomek výkonu A100, žádnou dedikovanou AI podporu a s AI mají společné asi jen to jméno.

  Mimochodem, v jednom z těch videií Huang uvádí, že po přidání A100 do jejich SaturnV superpočítače se jeho výkon vyhoupl na 2,5 exaFLOPS. To znamená, že El Capitan je překonán Nvidií tři roky před jeho uvedením do provozu (plánováno na 2023). Ale AMD nemusí smutnět. Technicky vzato je SaturnV částečně i jejich superpočítač, když tam jsou nějaké Epyc CPU.

  • „..Huang uvádí, že po přidání A100 do jejich SaturnV superpočítače se jeho výkon vyhoupl na 2,5 exaFLOPS.“
   Ono bude mit vzdycky nekdo nejdelsiho pindoura. Huangovy jde ale predevsim o ksefty a El Captain neni jeho, stejne jako treba konzole nejsou jeho. Ma konkurenci, v El Captain dokonce v segmentu , kterou drive nemel, coz je dobre pro trh jako takovy.

   • Klasicky zasa kecá aj o tom ako je primárne Unreal Engine 5 vyvíjaný pre HW AMD – Zen a RDNA2. 🙂 On bude túto svoju marketingovú politiku pre AMD hrať zrejme stále. Takže konkurenciu sa bude snažiť vždy niečím zhodiť alebo ukazovať negatívne.

     • Klasicky v zmysle, že RTX je len proprietárna záležitosť NVIDIA, ktorú nikto používať nebude, ktorej podporu si u Epicu zaplatila a bude sa používať RT od AMD, ktoré bude určite lepšie a efektívnejšie a pre všetkých. Že to je nezmysel sa u neho nerieši. Takýmto teóriám verí dosť ludí, ktorí ho čítajú a potom ich šíria ďalej. Stále tam v komentároch ludia píšu o tom ako NVIDIA podplácala vývojárov využívajúcich RTX a ako sa cez RTX snažila uzavrieť RT pre seba. A že až teraz prichádza AMD so svojou otvorenou implementáciou RT pre všetkých. 🙂

   • del42sa…ten výkon áno,… ale pýtam sa ….pri akej ploche čipu…mňa z technologického pohľadu bude najviac zaujímať porovnanie nVidia Amper A100 a zrejme na jeseň vychádajúceho „Arcturus“ z vetvy CDNA GPU od AMD.

    AMD sa zrejme tiež chystá atakovať plochu 700+ mm2 a tým pádom očakávam viac ako 13TFlops pri „plnotučnej“ FP64 a ktovie aké vychytávky pre strojové učenie si pre nás chystá AMD. Zrejme hlavne preto rozdelila vývoj GPU na RDNA (herná) a CDNA (výpočtová)…bude tam zrejme veľa zmien a veľa odlišného kremíku.

  • No, zábavné je čítať aj to ako oDDhaduje výkon RTX3080 voči 2080Ti…
   „nemusí mít úplně výkon 2080Ti … RTX 3080 minimálně přiblíží výkonu RTX 2080 Ti“

   to bude prekvapenie až 3080ka vyjde a 2080Ti zanechá hravo za sebou …a dôvod bude samozrejme jasný – zdrvujúci tlak zo strany AMDD a tak nVidia musela na rýchlo v poslednej chvíly značne vylepšovať 3080ku 😀

   btw. 980Ti vs 1080 bol 20-25% náskok pre 1080ku, 1080Ti vs 2080 bol +/- 10% náskok pre 2080ku a to bol len vylepšený 16nm proces, nie je dôvod pri prechode z „12“ nm na 7nm + nová architektúra očakávať že by 3080ka neprekonala 2080Ti úplne s prehľadom…
   Ale jasné nVidia, takže očakávania sú stále minimálne až negatívne.

   PS: „že by NV úplně nezvládala 7nm výrobu“ – a samozrejme jasné, nVidia nezvláda výrobu… v cudzej továrni 😀 – keby to bol AMDD produkt tak už je na vine samozrejme TSMC, GF, Apple alebo sionisti – AMDD predsa nič nevyrába, ono to len navrhuje + keď je výroba dobrá tak vtedy sa už samozrejme podieľa na ladení…

   • Jestli kouknes na video, co jsem postnul dole z Mores‘ Law is dead, tak podle tech jeho novych informaci a „propoctu“, by melo byt rychlejsi/stejne rychla i hypoteticka „3070(s)“. „3060(ti)“ sice rasterizacne 2080Ti uplne nedotahne, ale s vyuzitim RT bude stejne rychla, mozna i rychlejsi.
    Ma tam zajimave novinky i ‚teorii‘ jak je to s temi 8nm Samsungu a 7nm EUV od TSMC.

    • …hmmm, to video si doma pozriem…

     btw. ono „by melo byt rychlejsi/stejne rychla i hypoteticka “3070(s)” voči 2080Ti…
     Keď 1070ka dokázala vyrovnať výkon 980Ti – tej referenčnej, nemusí byť až tak totálne nereálne veriť že sa história bude opakovať a „RTX 3070“ dorovná referenčnú 2080Ti.
     Bolo by to mega i keby to bolo v porovnaní nereferenčných verzí voči ref. 2080Ti…

     Ale uvidíme, každopádne taký skok by bol žiadaný, za 1. tu máme teda budeme mať dosť výkonne konzoly a 2. 500mm2 AMD kartám výkon rozhodne chýbať nebude takže nVidia sa musí predviesť.

  • „Mimochodem, v jednom z těch videií Huang uvádí, že po přidání A100 do jejich SaturnV superpočítače se jeho výkon vyhoupl na 2,5 exaFLOPS. To znamená, že El Capitan je překonán Nvidií tři roky před jeho uvedením do provozu (plánováno na 2023).“

   To se asi nedá srovnávat, ty exascale počítače mají flops udávané v obecném výkonu, ne tensor flops čistě pro neuronové sítě. A to ještě tak, že publikované výkony nejsou jenom součet teoretických hodnot pro čipy, ale se to měří několikahodinovým Linpackem (IIRC). To číslo u Nvidie taky může být změřené, ale to je určitě pro ty tensor jádra.

   „Super, že to tady v článku je (že by autor ten Stachovo paskvil četl a tímhle si do něj rýpnul?)“ — Tak na to jsem fakt neměl čas 🙂

  • Tak tenhle velmi zřejmě není herní vůbec. Nemá videovýstupy a dokonce ani RT cores (což je přece budoucnost). Co tam máš dál?

   Moje predikce je, že se dočkáš nové grafiky nejdříve někdy v průběhu/koncem Q4.

    • Mně by teda ještě zajímalo, co nového tato architektura přináší pro hráče, když Huang tvrdí, že Ampéra bude i herní?
     1. RT cores nejsou
     2. navýšeny jsou tensor cores.

     Architektura, tak jak to chápu já, je určitý mix komponent v určitém poměru. Takže když uvedu čip primárně zaměřený na AI, jak to může být stejná architektura? Dá se samozřejmě říct, že to tak prostě pojmenovali, a šmytec, ale prakticky to budou naprosto rozdílné čipy. Leda, a to by nvidia hodně překvapila, kdyby architekturu herních karet totálně překopali a začali masivně využívat třeba těch tensorů (což si dokážu představit u RT, ale u starých her moc ne). V opačném případě tenhle „čip“ nemá šanci moc uspět, jde proti roky budované strategii optimálních a na hraní co nejvíce navržených grafik (tj. vyhození FP64, apod.)

     • Huang ve video ke keynote zmínil, že herní čipy postavené na arch. Ampere budou mít jinou konfiguraci, to znamená, tzn, že cca 1/3 čipu půjde pryč , zmizí FP64 jednotky, všechny ty AI věci a strojové učení vesměs z herního čipu zmizí, a určitě se změní i samotná konfigurace Tensor Cores, externí NV linky a HBM rozhraní půjdou taky pryč a nahradí je GDDR6 a namísto těch vyhozených věcí se do čipu vrátí RT jádra pro hw zpracování Ray Tracingu a pravděpodobně i více FP32 jader k poměru plochy čipu .-)

      Něco jako v případě Tesly V100 a herního TU102

      • no na to právě poukazuju, bude to úplně jiný čip s jinou konfigurací. Tenhle „ampér“ je v podstatě ořezané GPU s hromadou TC a o vlastním grafickém výkonu se nikde pořádně nemluví. (GTC jsem včera nesledoval)

      • No jo, ale kdyz si to procitas, tak se opravdu nabizi otazka co ma/bude mit tahle vypocetni karta s herni ‚variantou‘ jeste spolecneho krome nazvu 🙂

      • tahle nic .-)

       GPU architektura je to co budou mít společné, ale konfigurace čipů bude odlišná dle zaměření

      • Ale co pak znamena „stejna GPU architektura“. Vzdyt ta vypocetka nema ani SH, ktere jsou zaklad kazde dnesni grafiky.
       Mozna se da nazirat tak, ze bude pouzivat „kompatibilni typ HW bloku“.

      • PS: nakonec máš to docela podrobně popsané přímo v Honzově článku

      • Videa od toho manika obcas sleduju, ale ve vetsine pripadu jsou to jen spekulace co se netrefily, bylo by fajn, kdyby ten jeho zdroj byl konecne trosku presny, v minulosti byl casto vedle jako jedle.

      • Tak ono to budou vzdycky „jen“ spekulace. Je to tak treba brat a nektere veci i tak zduraznuje 🙂
       Presto je zajimave sledovat tok tech myslenek, jak k tem vysledkum dochazi, pokud nepise o nejakem „konkretni uniku“,
       S tim Amperem si ale docela veri.

      • „S tim Amperem si ale docela veri.“

       to si ten maník z AdoredTV s parametry Navi a Zen2 „věřil“ taky a nakonec se to ukázalo jako naprostý blábol… .-D

      • Nevim, co myslis s Navi. Je fakt, ze Zen2 s jeho Core countem mu nevyslo.
       Osobne mi prijde zbytecne se jim vysmivat. Jsou to weby, ktere se snazi nejakym zpusobem varit polivku z toho, co nekde posbiraji. Nekdy to vyjde, nekdy to neni k jidlu.
       Nikdo nikoho nenuti je sledovat nebo verit tomu co rikaji. Kdo ma rad „tvrda fakta“ tak si pocka na vydani produktu. Kdo ma rad „detektivky“, tak to treba sleduje.
       Duvod k vysmivani opravdu nevidim.

      • a taky je to evidentně živí, takže i toto hladisko bych bral do úvahy … kdo nechce, nečte … například některé recenze (ne modré, ne červené, ne zelené) si přečtu rád i tam, pokud mě tam hodí google …

      • já se mu nevysmívám, ale když ho mnozí upozorňovali na to že parametry mění a upravuje jak se mu to hodí, tak je všechny docela arogantně poslal někam a ještě o tom natočil celý videopříspěvek, jak on je nejlepší na světě a ostatní mu závidí .-) Mýlit se je lidské a umění přiznat chybu jen ukazuje na zralost dotyčné osoby.

       Netrefil se ani s paramerty NAVI ani s Zenem běhajícím na 5GHz .

       Takže jestli někdy měl nějakou kredibilitu, tak tímhle ji úplně ztratil. A tenhle další youtuber na tom bude dost podobně…

      • “ A tenhle další youtuber na tom bude dost podobně…“
       .. a to vyvozujes na zaklade ceho?

       AdoredTV protokoval problem spotreby u Navi. Tady se treba docela strefil, vzhledem k tomu, jak je 7nm jako proces efektivni. Taky myslim (uz si nejsem jisty) rikal, ze prijde Vega VII misto Navi, ktera ma zpozdeni. Asi to neni o tom, ze by se mylil uplne vzdycky 🙂
       Je to detektivka, kdo chce videt zaver, tak si pocka az na uvedeni 😀

      • „.. a to vyvozujes na zaklade ceho?“

       na základě zkušeností lidí, kterí o tom ví přece jen maličko více než většina.

       https://forum.beyond3d.com/threads/nvidia-post-volta-ampere-rumor-and-speculation-thread.60494/page-41#post-2123683

       https://forum.beyond3d.com/threads/nvidia-post-volta-ampere-rumor-and-speculation-thread.60494/page-40#post-2123479

       https://forum.beyond3d.com/threads/nvidia-post-volta-ampere-rumor-and-speculation-thread.60494/page-41#post-2123700

       uvědom si, že ti youtubeři to dělají hlavně pro hodně „kliků“ .-)

       PS: adoredTV uvedl u Navi špatně počet všeho, konfiguraci čipů, počet SP, vysloveně řekl že AMD má problém s dosažením vyšších taktů než má Vega a že Navi bude odloženo, protože je problém s výrobou, atd.

      • Ze to delaji, aby meli viditelnost je jasne. Nicmene tyhle kratke posty, ktere jsi tu poslal nedokazuji vubec nic. Musel bych ty jeho videa projit, coz se mi zpetne nechce, ale co si pamatuji, tak to rovnez neni tak cerno-bile, jak to v tech postech je podane.
       Jak rikam, nikdo te nenuti sledovat co tam povida a bias se da najit vicemene u vsech lidi, kteri nekde neco na internetu jednak postuji a pak hlavne i o tom diskutuji…

      • „Navi bude odloženo, protože je problém s výrobou , atd.“
       .. ale vzdyt tohle treba sedi. Vega 7 nebyla nic jineho nez vyplnova vata, ktera nemela ekonomicky zadny smysl vydavat.
       Kde mas nejaky dukaz, ze nejaky jeji drivejsi revize nemeli problem s frekvencema?
       vzdyt ty varis tedka uplne stejne, jen z druhe strany 🙂

      • když to bereš takhle, tak z 20 různých tipů vždycky nějaký vyjde 😀

       Fakt je, že ten kluk mluví o technických věcech u kterých nemá evidentně ani páru o tom, jak to funguje

       já práve vůbec nevařím z ničeho, čekám na oficiální informace nebo případně leaky z linux kernelu/driverů a ne nějaké pochybné info od kdejakého youtubera, sorry jako

      • Ja to tak neberu, ale prijde apriori nesmyslne ohanet se tzv „argumentama“, ktere nikdo nemuze dokazat jako dukaz tvrzeni, ze neco jineho bylo spatne. To delas uplne to stejne, co sam kritizujes. Ale protoze to je to cemu sam veris, tak „je to najednou pravda“. Vzdyt delas presne to, co se ti na nich nelibi…

      • „já práve vůbec nevařím z ničeho, čekám na oficiální informace“
       .. tak proc ti to vadi? Nekdo snad nekde tvrdi, ze to co publikuje, tak MUSI byt?
       Jendoduse to nesleduj a mas klid 🙂

      • „.. ale vzdyt tohle treba sedi. Vega 7 nebyla nic jineho nez vyplnova vata “

       ne, výpočetní vega20 byla plánováná od začátku.
       https://diit.cz/sites/default/files/amd_vega_10_vega20_vega_11_navi_roadmap.jpg

       Co AMD pravděpodobně vůbec neplánovalo bylo vydání Vegy20 aka Radeonu VII do desktopu (ale dá se to pochopit, když nic jiného neměli tak vydali tenhle drahý nesmysl)

       „Jendoduse to nesleduj a mas klid“

       však jo a měli by se toho držet i ostatní, aby pak nebyli třeba zklamaní .-)

      • „ne,“
       .. cece trosku rozumu…o cem asi tak mluvim..pisu o Vega 7 do desktopu…
       Vypocetni karty jako takove mne vubec nezajimaji…

       „však jo a měli by se toho držet i ostatní, aby pak nebyli třeba zklamaní .-)“
       .. tu peci nech na tech druhych, To neni tvoje starost.

      • „… cece trosku rozumu…“ 😀

       ale kdyby nebylo té výpočetní karty (té která tě nezajímá) tak by nebyl ani ten desktop model, nebo ?

      • A v cem jako vidis ten problem?
       Jendoduse pouzili to co mohli v dany cas. Meli Vegu20, tak ji vyuzili. Kdyby ji nemeli, tak treba nevydaji vubec nic. Vzdyt ta karta byla sita horkou jehlou, nemelo to ani odladeny otacky ventilatoru..komercni mimon.

       Opravdu nerozumim o co ti jde..krome toho, ze se ti nelibi youtuberi, kteri dle tveho nazoru nemaji patricnou „kredibilitu“. Jako by nekdo, kdo sbira drby po netu ji mel…

 2. Paradni kousek a myslim perfektne ukazuje jak denzita souvisi se spotrebou a frekvenci, porad se spekulovalo proc AMD neumi vysoky frekvence a ejhle tu je to cerne na bilem, ono to neni architekturou ale denzitou. Toto budou nejzvlastnejsi rada grafickych karet a akceleratoru co zatim vysla. Stejna architektura a pritom vypocetni a graficke karty budou v zaveru uplne odlisne. Toto se nVidii opravdu povedlo, narozdil od Intelu maka na architekture jako das a verim, ze poptavka po tom bude obrovska, muzeme jen doufat, ze herni karty budou cenove dostupne i pro smrtelniky a ze u nich zmeni i tu denzitu ktera srazela hodne AMD kdy to zmenili az s RDNA.

 3. Tak ešte vydržať nejakých 5 mesiacov a vysnívaná kráľovná RTX 3080Ti bude v kompe. Śéfovat jej bude 10900K s vypnutým HT na 5.4GHz k tomu fajnové Ramky +4500MHz a Optane SSD. Hoši, to bude výkonová almázia….

      • teda menit pretocenou 16 za z vyroby pretocenou 10, to se fakt vyplati 😀 tak snad ji udas az pak prijde Rocket lake, protoze mi to prijde jako nesmysl a to nejen ekonomicky a dej pak vedet, kolik si jich musel vyzkouset aby si s ni byl spokojen, pochybuju, ze to bude na prvni dobrou

      • 500 je znatelny posun pokud ty dalsi jadra nepotrebujes, ale zase jen dvoukanal coz v nekterych pripadech muze hrat roli a min PCIE slotu, to by pak mohlo vynahradit to Rocket lake az to prepnou na 4 verzi, otazka je, jaky budes mit stesti, ty MSI testy neznely uplne nejlip a je to tak 1 ku 3 ze chytnes ten spravnej cip

      • Ano, 4-kanálu bude škoda, pravdou ale je, že tucet mnou najpoužívanejších aplikácií zo 4-kanálu neprofituje. HT v hrách a moderných foto/video aplikáciách pôsobí kontraproduktívne. No a 10 fyzických jadier na 5.4GHz bude RTX 3080Ti krmit jak o život.
       Ten počítač budem skladať už naplánovaným upgrade na Rocket Lake.

      • jo, na ten pul rok bych to HT asi taky nezapinal, hry co to vyuzijou poradne prijdou az za rok dva a kvuli tem par kouskum to ted pro tebe smysl nema pokud nestreamujes, je velka sance, ze HT bude v Rocket lake lepe udelany a pojede efektivneji, navic tam budou dve jadra chybet, takze tam uz to bude ale povinnost, pokud ti to pojede na tech 5.4 tak to bude solidni herni masina, nic pro me teda, ja bych svoji nemenil (https://imgur.com/a/pbdKOy7) ale pokud je cilem opravdu herni delo, tak by to melo slapat velmi dobre

      • Parádne ti to fachá, tu zbernicu si troška poškádlil manuálne alebo je to default ?

      • jo BCLK jsem hodil natvrdo na 101, takto to je stabilni bez zmen napeti, ja uz od Sandy Bridge prdim na to mit vsechna core stejne, takze to upravuju tak aby me jeli setrici funkce a u Zen2 nema smysl pridavat napeti, protoze to je pak neuchladitelny a ty kremiky jsou nastaveny defakto na max uz z linky kde mam pocit, ze ve firmware je nekde tabulka jakou max frekvenci da to ktere jadro a rucne to nema smysl stelovat, protoze ten zbytek vykonu co by se tam dal nastavit mi za to vypnuti setricich funkci nestoji, ono i ten rozdil mezi defaultem a PBO neni ve vykonu tak velky, stejne jako Intel pri vysokych frekvencich hrozne stoupa spotreba, takze to mam jen omezeny na 155W protoze vis to uz nema cenu, na vode mozna jeste tak 170-180W ale to je max co je za normalnich okolnosti uchladitelny, takze pri zatezi to proste zvedne frekvence az do chvile kdy to narazi na tech 155W a podle typu zateze to jede vetsinou mezi 3.95-4.1 pri vsech jadrech aby se to veslo do toho limitu …

      • Pokial to osciluje all core 4GHz, tak to je veľmi pekne.
       Skúšal si bench HWBOT x265 v 4K ?

      • No ja cetl ze se nekomu podarilo natocit prvni ciplet na 4.5 a druhy na 4.3 coz by podle toho jak to boostuje asi nebyl problem ani u me, ale nedokazu si predstavit cim to chladili, mozna se to chova jinak pri fixnich voltech, ale jak jsem psal, nechci prijit o setrici funkce a taky nikdo nevi jak vlastne ty kremiky zvladaj vsechno v case, u Intelu je vyhoda, ze ten 14nm proces je uz lety overeny, takze vis, ze ti pretaktovanej pojede i za 5 let, u 7nm to jeste nikdo poradne nevi, tak to nechci pokouset, navic jsem uz zrusil vodnika, prave proto, ze nepotrebuju odvadet tolik tepla, takze to necham defakto na ten automat, preci jen pro moje ucely je lepsi mit turba a tech 300-400 mhz ve full necham vetsim extremistum 🙂

      • A opět Vladař začíná napadáním a nadávkami. Vzhledem k tomu, že reaguješ už po 5ti minutách, je více než pravděpodobné, že si ty příspěvky píšeš sám, abys to pak mohl házet na jiné…

      • Obrovitá noho, ty tak neskutočne túžiš po zabanovaní mvladara, až je to ohromne smiešne.
       Však utekaj za Janekom, vyplač sa, zakvíľ ako ťa reuma kolí, ak budeš hodný, možno ťa poteší…
       Neskutočné, jak dokáže dospelý človek klesnúť…

      • Myslím že idea multiúčtů se obecně přeceňuje 🙂

       „nepíše sa zľavnené, ale zlacnené alebo so zľavou…“ já to teda vygooglil. Ale jinak si myslím, že pisatel bude Slovák, protože tyjo slovo vifonky sem ani netušil že existuje 😀

      • Nj on chudák Vladař je nemile překvapen, že ho tu trollují i jeho krajané… ale tak není se čemu divit, po tom co tu každý den předvádí. 🙂

       Poté co ho tu vytrolovalo pár náhodných kolemjdoucích na jeho nevědomosti co se týče kodeků, OC a dalších HW témat, tak jeho toxická agresivita prudce narostla. 😀

      • Aznoha, krútiš sa ako had, ale je ti to prd platné, už v minulosti som ťa upozorňoval na termíny, ktoré by slovák nikdy nepoužil.

       Či čech alebo slovák, ak napíše sprostosť, treba mu po gebuli.

       Ešte k Veľkej nohe – tvoje technické znalosti sú tak povrchné, až je divné, že človek s technickým minimom píše na cnews….

      • Takže předložíš nám tedy konečně nějaký důkaz o tom, že tu mám víc účtů? Stále čekáme…
       Tenhle tvůj bezzubý štěkot je stejně kvalitní lolka jako když Maudit tvrdil, že jsem Souček. 😀 Zajímavé, jak agresivní fanatici mají podobné myšlení a když už nedokážou uspět v normální diskusi, tak se snaží stočit pozornost jinam a vymýšlejí kraviny. 😀

      • Velká noho, sa divíš že ťa ľudia zaraďujú k pošahancom ?
       Tak sa nediv a porozmýšľaj i keď v tvojom prípade to bude extra náročná činnosť…česť práci…

      • Takže žádný důkaz, jen sis to vymyslel, abys uchlácholil svoje nízké sebevědomí, které odmítá připustit, že by tě tu troloval nějakej tvůj krajan. 😀

       Kam mě kdo řadí nebo neřadí je mi úplně jedno, nejsem žádnej Mirek Dušín ani si na něj nehraju, chodím sem triggovat a trollovat podobné agresivní fanatiky jako jsi ty a baví mě to 😀 Ale zásadně jen pod svým nickem, narozdíl od tebe, kterému byly prokázané dva nicky na světhw – Mvladar/Jožkopower. 😀

      • Velká noho : “ chodím sem triggovat a trollovat “

       – prenáramne si sám seba definoval, styď se….

      • Nemám za co.. proti agresivním fanatikům jako jsi ty je třeba bojovat. 😀 Hlavně si nevymejšlím lži jako ty. 🙂

      • @Aznoh
       Nejvtipnejsi na Posukovy je snad to, ze on dokaze vytrolit i sam sebe. Je tak omezeny, ze nekdy postuje odkazy, ktere dokazuji pravy opak toho, nez co se s nimi snazi dokazat..

      • tomboDDino, to ti ale trvalo, človeče …
       Tvoj antitechnický bráška dostáva nakladačku a teba nikde…

       No, ale už je popletená dvojka pokope, ticho, púšťam vám večerníček a potom šupito do postielok …

      • Honzo, řekl bych, že Slovák nebude … některá slova která vykouzlí, v těch končinách určitě neznají (sám jsi to popsal – zľavnená-) .. tipuji spíše nějakou „vyloučenou“ lokalitu … 😀

      • To bude lokalita pri vode, miestny tam trpí na reuma a dá sa to vystopovať na brehu – v piesku zanechávajú obrovské šlapaje….

      • Tak jsem dal do Googlu to vaše „zľavnené“
       https://jazykovaporadna.sme.sk/q/9159/
       A podle webu je to normální slovenský slovo, zdá se, že hotentot Vladař ani neumí mluvit slovensky. 😀
       Však ať admin proklepkne ip adresu toho nicku, až se zjistí že si to Vladař píše sám, tak se tu pěkně pobavíme. 😀

      • Velká noho, jedna vec je slovník, druhá vec je bežné/štandartné používanie termínov.

       Pokiaľ ide o moju IP dávam redakcie plný súhlas na preverenie zhody s tým tvojim druhým účtom.

       Pokiaľ ide o IP druhého účtu Obrovitej nohy, tak mokasín sa určite maskuje VPN, prípadne iným operátorom.

       Máš to marné Velká noho, karma ťa dobehla…

      • To sa dalo čakat, záškodnícka noha použije iné pripojenie a je to vybavené…

      • Ano Bačo, jedu přes VPN, učím se slovensky, protože je pro mě hrozně důležitý trollovat anonymního idiota na netu fejkovým účtem a ve slovenštině… 😀 😀 Ještě tu mám další multiúčty, jsem i Tombo, Hnízdo, Gogo a Jan Olšan. 😀
       Cokoliv si nakecej, jen abys utěšil tu tvou pochroumanou dušičku. 🙂

       btw:
       mvladar 15.5.2020 at 14:55:
       „P.S. Magore, nepíše sa zľavnené, ale zlacnené alebo so zľavou…“

       Opět jsi vytrollil sám sebe svou neznalostí.. tak jak to děláš každý den. 😀

      • Velká noho, asertivita ti nechýba, to čo akútne postrádaš sú technické vedomosti.
       Tam kde sa preberajú sprostosti máš príspevkov na boha, akonáhle sa preberajú technické veci vyparíš sa jak para nad hrncom.

      • Piš dál, se tady královsky bavím, jak se snažíš vymyslet čím bys mě ještě zkusil setřít a přitom se ukázalo, že jsi fanatik mdlého rozumu, kterej ani neumí mluvit rodnou řečí a nechá se doučovat od Čecha. 😀
       Maudit sice lhal ještě trochu víc než ty, ale zase měl rozhodně vyšší IQ. S tebou je to až moc jednoduchý, ty se většinou vytroluješ sám. 😀

      • Aspon si tú velikú reumatickú nohu vystrč von oknom, je tu smradu jak na bitúnku…..fujtajbl…

       A študuj, pneváč o technike nemáš zdání…..huhúh…

      • No, už sme zasrali diskusiu viac jak je zdravé, preto končím debatu.
       Pozdravujem Obrovitú nohu a jeho verného kámoša tomboDDina.
       Majte sa lapaji ….

      • Ano a zasral ji opět toxický Vladař, který na mě začal útočit jako vždy.. Od té doby co jsem odhalil tvůj multinick na světHW, když jsi pastnul za oba nicky screenshoty se stejným desktopem se snažíš to nějak vrátit, ale pokaždé se vytrolíš jen ty sám. 😀 Prostě low IQ skill. 😀

      • Aznohhu, můžeš si dávat do googlu co chceš, v reálu se na Slovensku slovo „zľavnené“ nepoužíva … používa sa len „zlacnené“ od slova „lacné“ … „levné“ tam nemají … jazykolemplové plácajé dvě a tři … je to tzv „poslovenštěné“ české slovo
       …a co se týče toho „proklepávání“, sám jsi tady měl několik sáhodlouhých výstupů ohledně šmírování … já vím, je to lákavé 😀

      • Jasně, google dá 5,5mil výsledků ze slovenských webů na „zľavnené“, ale slovo se nepoužívá. 😀

      • z těch 5+ milionů jsou to ve 100 procentech firemní texty, v hovorové „Slovenčine“ sa ten výraz nepoužívá …
       taky těch 5+ milionů 😀 přijdeš na 15tou stránku a výsledků je nula … ty jsi ale z těch, co Googlu věří téměř bezvýhradně …

  • No do kelu vladko ma zasa prekukol, IP mam inú lebo píšem zo špajze a som pripojený potajme na susedov wifinu, za svoju gramatiku sa ospravedlňujem ale keďže spolu z vladarkom sme sa museli odsťahovať do maďarska koli jeho liečbe tak už mi to moc nejde no 😏

    • Nielen že by zaslúžil ale on aj dosť často schyta, také taraninky počúvať celé dni to je fakt veľa aj na mňa. Do PC mu samozrejme nič kupovať nejdem, ale v tom súčasnom ma celerona a 1050ti tak ho tu aspoň nechávam fantazirovat nech sa aj vy ostatný zasmejete, aj keď samozrejme robiť si srandu z hendikepovaných nieje pekne ale tak co už, ved žijeme len raz.

     • kdybys byl opravdu jeho fotr, bylo by alespoň jasné, jak je to s tím jablkem a stromem … dle tvé gramatiky soudím, že i základní škola byla nad tvé síly … ale jako legrace, proč ne, že …