10nm Xeony Ice Lake-SP budou mít 38 jader, ale TDP až 270 W. Cooper Lake až 300 W

Přes prezentaci Asusu se dostaly ven počty jader a také TDP pro 10nm Xeony Ice Lake, které Intel vydá příští rok, i jejich 14nm souputníka Cooper Lake.

44

V notebookových procesorech má nyní Intel zvláštní strategii, kdy současně vydal 10nm procesory Ice Lake s novou architekturou CPU i GPU, ale s nimi opět také další inkarnaci architektury Skylake z roku 2015, stále 14nm čipy Comet Lake. A podobně se to možná zopakuje příští rok. Z uniklých roadmap to ale vypadá, že stejný hybridní plán má Intel také v serverech. Tam mají být příští rok konečně vydány první 10nm Xeony, ale sekundovat (pokud těmi sekundanty nebudou naopak ty 10nm čipy) jim bude další 14nm generace Cooper Lake, kterou už Intel papírově oznámil v létě. Nyní k oběma těmto rozdílným rodinám procesorů unikly částečné specifikace, mezi nimiž jsou počty jader, ale také TDP. A ta jsou zrovna dost překvapivá.

 

Xeony Cooper Lake-SP: až 48 jader a 300W TDP

Pohled na specifikace Cooper Lake-SP a Ice Lake-SP máme zřejmě díky Asusu, který prezentoval v Koreji své serverové produkty, nafocené slajdy se dostaly na web Brainbox.co.kr. Mezi nimi byl zřejmě nedopatřením jeden se specifikacemi pro obě rodiny Xeonů, který byl pravděpodobně pod NDA.

Asus o Xeonech Cooper Lake-SP – tedy oněch 14nm – uvádí, že budou mít až 48 jader. To jde proti oficiálně oznámenému údaji ze srpna, že poskytnou až 56 jader (patrně ve dvou 28jádrových čipech). Jak si také můžete všimnou, je uvedeno, že maximální konfigurace je zřejmě 2S, tedy dvousocketový systém. Ovšem celý slajd je jenom o 2S serverech, takže teoreticky je možné, že separátně budou nějaké jiné procesory určené pro 4S a 8S servery existovat a teoreticky by možná mohly mít 56 jader ty (nebo by to naopak mohla být nějaká speciální konfigurace pro jen 1S procesory, uvidíme).

Vysoký počet jader (a dost možná složení ze dvou čipů) se promítne do vyšších spotřeb, než jaké mají současné serverové procesory. Asus uvádí, že TDP bude až 300 W. U modelů s nižšími počty jader samozřejmě bude nižší, nicméně top modely s nejvyšším výkonem mají jít takto vysoko (pravda, proti až 400W BGA Xeonům Platinum 9200 to není tolik).

Intel Xeon Cooper Lake Ice Lake TDP brainbox co kr
Slajd Asusu k procesorům Intel Xeon Cooper Lake a Ice Lake (Zdroj: Brainbox.co.kr, říjen 2019)

Ice Lake také půjde až na 270 W, 38 jader

Že další masivní přidání jader na starém 14nm procesu zvýší značně spotřeby, se ovšem dalo čekat. Překvapivé ale je, že Intel chystá značné navýšení TDP i u Ice Lake-SP, tedy už 10nm čipů, kde by nový proces měl dovolit nacpat více jader do stejného TDP jako bylo dříve – díky tomu, že má (nebo by měl mít) lepší energetickou efektivitu. Slajd uvádí, že také Ice Lake-SP má mít TDP až 270 W. Možná je to další znak, že jádra Sunny Cove (zde navíc budou mít výkonnější AVX-512) mají sice vyšší IPC, ale taky poněkud vyšší spotřebu.

Ice Lake-SP má paradoxně také nižší počet jader než Cooper Lake-SP: podle slajdů od Asusu „jen“ 38. Proč je jich méně, není moc jasné. Možná kvůli vyššímu IPC a tedy vyššímu výkonu na jedno jádro. Možná byly parametry takto dány dlouho dopředu (toto číslo uniklo už před dvěma lety) a Intel nepočítal s tím, že konkurence bude mezi tím už nabízet 64 jader se 7nm Epycem 7002. Zda chystá Intel v této generaci ještě nějaký silnější 10nm Xeon než s 38 jádry, zatím nevíme. Je možné, že na víc jader dojde až o generaci později s procesory Sapphire Rapids, což už ale zase bude na nové platformě.

10nm Xeony Ice Lake-SP mají jít na trh zřejmě o něco později než 14nm Cooper Lake. To má vyjít na jaře (v Q2 2020). Xeny s čipy Ice Lake-SP podle Asusu budou až v druhé půlce roku, v Q3 2020. Možná, že tou dobou by už AMD mohlo představit Epyc třetí generace s jádry Zen 3 („Milan“), ten by zdá se mohl být uveden v září nebo říjnu 2020.

Osmikanálové paměti, víc linek PCI Express, PCIe 4.0 u Ice Lake

Jak už víme, Cooper Lake-SP i Ice Lake-SP mají společný socket, LGA 4189 (nedávno se objevily jeho fotky a schémata). Zde ve slajdech je ovšem označený jako „Socket P+“, zatímco LGA 3647 používaný dnes jako „Socket P“. Celá platforma má označení Whitley, zatímco LGA 3647 se kódově jmenuje Purley.

Tato platforma bude mít osmikanálové paměti s podporou až 16 slotů na jeden socket (čímž se vyrovná Epycům od AMD). Jak Cooper Lake, tak Ice Lake budou podporovat paměti DDR4 na 3200 MHz, samozřejmě s ECC. U Ice Lake bude také podporována druhá generace Optane DC Persistent Memory, u Cooper Lake to zmíněno není. Tyto procesory také budou mít řadič pro 64 linek PCI Express, ale odlišnost je v tom, že Cooper Lake bude stále podporovat jen PCIe 3.0. Jenom Ice Lake už bude umět PCI Express 4.0 s dvojnásobnou propustností, jako od letoška AMD Epyc 7002/Ryzen 3000.

Socket LGA 4189 pro procesory Intel Xeon Ice Lake a Cooper Lake 05
Socket LGA 4189 pro procesory Intel Xeon Ice Lake a Cooper Lake (Zdroj: PC Watch)

Galerie: Socket LGA 4189 pro procesory Intel Xeon Ice Lake-SP a Cooper Lake-SP

10nm Xeony Ice Lake-SP budou mít 38 jader, ale TDP až 270 W. Cooper Lake až 300 W
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

44 KOMENTÁŘE

     • To se to srovnává napříč segmenty 🙂 Threadripper je workstation, nikoliv server. A když už jsme u toho míchání hrušek s jablky, přidejme ještě švestky. TDP 8c Core i9-9900KS má krásných 127W 🙂 To je panečku efektivita…

     • To je z toho dokumentu, kde je tolik různých konfigurací, že všechny asi existovat nebudou. 280W by teoreticky mohlo bý třeba u nějakýho top modelu, IMHO by to běžně pořád mohlo být třeba těch 180 – 250 W.

      Pokud ty nižší modely Threadripperů jako 1950X/2950X chtějí nahradit procesorama pro AM4, tak je ovšem možný, že to bude všechno 225W (jako Epyc) nebo 250W, kvůli vyššímu výkonu.

      • Aby byl Tr prodejný musí mít při stejném počtu core (alespoň u 3960X, 3970X) vyšší frekvence než odpovídající EPYCy, u typickych WS workflow by max.3,5GHz EPYCů řady 7002 bylo až příliš omezující. Takže se možná použijí sice méně efektivní, ale vyšším taktům se nebránící chiplety. U WS řešení náročnější chlazení není problémem, málokdo se omezuje na 1U formát jako tomu může být u serverů.

      • Mne by zajimala jina vec. Pokud to spravne chau tyhle maly monstra jsou urceny do 2x socketovych sytemu. Pokud to tak je, tak se vlastne jejich TDP ale zvedne na 2-nasobek. V pripade, ze by pocet jader nepresahoval u obou CPU dohromady 64C, tak mi prijde novy 64C Epyc do jednoho socketu o dost zajimavejsi volba a TDP bude mit pravdepodobne nizsi a rovnez nebude resit NUMA a spol veci.
       U tech 2x TOP konfiguraci, tam uz se jedno-docket AMD nebude chytat, ale muzu pouzit 2x socketove reseni i tam.
       Muze byt v obecne rovine to 2xsocketove reseni Intelu do celkoveho poctu 64C v necem lepsi/zajimavejsi nez 1xsocket EPycu? (ted nemam na mysli, spec pripady, ktere vykonostne sedi bud jedne nebo druhe platforme)

      • tombomino:
       Ono ty Ice Lake procesory budou využívány hlavně pro tu Optane DC Persistent Memory, což je něco, co konkurence nenabízí a v dohledné době nabízet ani nemůže. A ta spotřeba nemusí být jen spotřebou jader samotných, ale právě spotřebou toho nového paměťového řadiče.

      • iris:
       XPU nemají nahradit CPU, stejně jako PC nenahradilo procesor.

 1. Tvrdá konkurencie Ryzenov sa blíži, Comet Lake pre desktop s vylepšeným overclock potenciálom CPU i RAM :
  Up To 10 processor cores for enhanced performance
  Up To 30 PCH-H High-Speed I/O lanes for port flexibility
  Up To 40 PCIe 3.0 Lanes (16 CPU, up to 24 PCH)
  Media & Display features for premium 4K content support
  Integrated + Discrete Intel Wireless-AC (Wi-Fi/BT CNVi) Support
  Intel Wi-Fi 6 (Gig+) Support
  Enhanced Core and memory overclock
  Integrated USB 3.2 Gen 2×1 (10 Gb/s) support
  Intel Rapid Storage Technology (Intel RST)
  Programmable (Open FW SDK) Quad-Core Audio DSP
  C10 & S0ix Support for Modern Standby
  https://wccftech.com/intel-10th-gen-comet-lake-desktop-cpu-family-400-series-platform-leak/

  • Vy si vždycky vyberete naprosto nezajímavé vlastnosti. Z mého pohledu je nejzajímavější to, že TDP je 80/65/35 W a to, že ty Comet Lake křemíky jsou jen dva, desetijádrový a šestijádrový. Až se mi nechce věřit, že i 2C/2T Celerony budou tvořeny z šestijádrového křemíku.

   • To 80W (Xeony) se myslím tak nějak čekalo, a 65W/35W dává smysl nechat u zamčených procesorů, tak je to i v současnosti u Coffee Lake Refresh. Škoda že tam nejsou specifikace pro ty odemčené (125W), ale holt tahle prezentace je evidentně zaměřené na OEM segment. Ale i ty parametry zamčených modelů jsou dost zajímavé.

    Ty dvoujádra/čtyřjádra (a osmijádra) vyráběné jenom harvestováním mě taky překvapila, ale kdo ví, jestli to třeba nechápeme špatně.

     • Nevidim dovod preco si to mam menit, ale to, ze ta taketo slovne spojenia napadaju vobec, znaci, ze tu pomc fakt potrebujes. Jasne to ukazuje na tvoju chybu v mysleni. Vyskytuje sa to u jedincov s pomalsim chapanim.
      Si mentalne naruseny jedinec, kotry potrebuje pomoct a ja sa ti snazim pomoct. Prosim ta, nepodcenuj to, navstiv svojho osobneho lekara a dohodni si termin, doktori ti pomozu.

     • No, len tie písmenká skus zameniť, jednak je to sranda a potom krásne ťa to vystihuje….dokonca perfektne….
      Doktorov, ktorých spomínaš pekne počúvaj, oni najlepšie vedia, prečo ťa umiestnili na psychiatriu, chcú ti pomôcť…

     • Ale ja ich nepotrebujem skusat zamientat, lebo tak malomocny nie som. Tiez ti nehovorim aby si vymazal „vl“ zo svojho nicku a co z toho vznikne. To nie je za potreby.
      Ja sa aj napriek tvojmu osocovaniu viem povzniest nad tieto komenty.
      Dolezite je si uvedomit, ze nik nie je dokonaly a to zi si trosku zaostaly v mysleni nie je nieco za co sa musis hanbit. Snazim sa ti pomoct.
      http://www.plsucany.sk/index.php?act=2 Dohodni si ten termin, fakt ti chcem len pomoct. Namiesto toho neustale spamovania, si uz mohol byt v rukach profesionalov. Nutne to potrebujes.

     • Coyote, už sa ukľudni, vieš, že ťa ošetrujúci lekár o pár minút odpojí od netu, možno stihneš večerníček…pohyb…
      Inak práve sa ti podarilo založiť flame, píšeš OT, víš Coyote….

     • Ja som kludny. Ak by som kludny nebol, tak sa pravdepodobne znizim k tomu, ze zacnem pouzivat osocovanie ako ty ( vymen si pismenka v nicku..hihi..huhu). To ale nerobim. S vaznostou a kludom ti pisem, aby si vyhladal profesionalnu pomoc, pretoze si vazne myslim, ze si mentalne chory jedinec. A ty to podcenujes, alebo si to jednoducho neuvedomujes.
      Mna nik od internetu neodstrihne, lebo ja si svoje zavazky plnim, mam pracu a co sa tyka internetu mam zmluvu, ktoru kazdy mesiac vcas uhradim.
      Asi ti unika vynzma slova flame. Ja na teba neutocim, neharasujem ta, ja sa ti uprimne snazim pomoct.
      http://www.plsucany.sk/index.php?act=2 Dohodni si ten termin a uz nespamuj tolko.
      Akoby gogo napisal, „nemas zahradku?“ alebo hobby? (spalovacie agregaty, fotenie, tocenie filmov)? Mozno len to by stacilo sa dat mentalne do poriadku. Ale osobne si myslim, ze potrebujes profesionalnu pomoct. Cely cas tu len spamujes, skus si odpocinut, napriklad v liecebni.

     • Uroven tvojej deluzie/sebklamu je az sokujuce Jozkopower alias mvladar. To ze si pomalsi v mysleni je zname, ale fundamentalne nechapat kontext pisaneho textu je az zalostne a len potvrdzuje fakt, ze tu odbornu pomoc urgentne potrebujes. Neodkladaj to a nechaj si pomoct.

     • „preto koncim debatu“ mali byt tvoje posledne slova. A prave preto, ze mas vzdy potrebu spamovat, si myslim ze si chory clovek a od srdca ti doporucujem odbornu pomoc.
      Vela ludi si doteraz myslelo, ze to co tu uz dlhsi cas vyvadzas je zamerne, ale ja si to nemyslim. Ja som presvedceny ze mas mentalnu chorobu, sedis u EHW refreshjes a cakas az sa ti na tvoje blaboly niekto chyti aby si zacal svoje osocovanie a slabe pokusy o zosmiesnenie. Vyzera to, ze ta to sexualne uspokojuje, presne tak ako psycho/sociopata sexualne uspokojuje tyranie svojich obeti. Antisocialny pripad, ktory nevie ako sa spravat v spolocnosti, na zaklade toho ako vedie diskusie.

      http://www.plsucany.sk/index.php?act=2 Vyhladaj prosim ta odbornu pomoc, nutne ju potrebujes.

  • Ta zprava byla uz vcera dementovana oficialnim prohlasenim Intelu a je to uvedeno i v tom clanku.
   “We continue to make great progress on 10nm and our roadmap of 10nm products will include desktop. However, we have not yet announced specific timing for desktop products”

    • Samozrejme je to dementi, protoze typek tvrdil, ze 10nm vyjdou z kraje pristiho roku
     “As I said this morning, we learned of the 10th-gen for mobile [processors], which is based on 10nm. So early next year, that’s where the desktop version of that will come.”
     Upresneni by bylo, kdy by rekli kdy presne vyjdou, coz se nestalo, namisto toho, rekli, ze casovy ramec neni specifikovany. Ze to neznamena, ze nevyjdou je druha vec, nicmene je to dementi vyroku predchoziho.
     Pry „upresneni“..:))