První informace o procesorové architektuře Zen 3 od AMD. 8jádrový CCX, SMT4 nebude

17

Vypadá to, že po letošní architektuře procesorů Zen 2 by firma AMD mohla už příští rok vydat zase nové (či alespoň nějak inovované) jádro Zen 3, což by mohlo obnášet nové funkce či vyšší výkon při stejné frekvenci neboli IPC. O tom, co se v architektuře Zen 3 chystá, ale zatím neprosákly žádné informace, takže v tomhle ohledu pořád tápeme v úplné tmě. Nyní ovšem přímo AMD vypustilo slajdy k Epycům třetí generace „Milan“, které budou mít právě jádra Zen 3 a tím přineslo první informace o této architektuře a oklikou asi i o desktopových Ryzenech 4000.

AMD prezentovalo své serverové procesory na britské konferenci HPC-AI Advisory Council a video z prezentace byl chvíli veřejně dostupné (mezitím již zmizelo). Obsahem byla hlavně prezentace Epyců 7002 Rome a toho, jak se liší od první generace Naples. Ovšem prezentující zmínil i příští generace, čímž jsme se dostali k novým informacím.

Zen 3 bude už rok (14 měsíců) po Zenu 2

Třetí generace Epyců (7003/Milan) má přijít už příští rok, mezigenerační prodleva tedy u ní bude jen nějaký rok místo dvou let mezi první a druhou. Totéž platí i pro jádro Zen 3, je potvrzeno, že bude v Milanu použité. Milan má podle ukázané roadmapy vyjít příští rok v třetím kvartále, respektive možná na začátku čtvrtého. Start výroby nynějšího Rome totiž AMD má vyznačený na konec června (CPU pak byla oficiálně uvedena začátkem srpna). Oproti tomu Milan podle grafiky zřejmě začne s výrobou asi o dva měsíce později v roce 2020, až v srpnu. Mohl by tedy být odhalen koncem září nebo na začátku října, ale samozřejmě to nemusí být přesné ani definitivní. Každopádně by ale desktopové procesory Ryzen 4000 (kódově označené Vermeer) s jádry Zen 3 také možná mohly vyjít v Q3 nebo Q4 2020.

Roadmapa AMD s procesory Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3
Roadmapa AMD s procesory Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3

Zen 3 v serverové verzi Milian bude stále vyráběný na 7nm procesu (ovšem může jít o nějakou zdokonalenou novější verzi) a je potvrzeno už z dřívějška, že bude používat stejnou platformu se socketem SP3 a osmikanálovou pamětí DDR4, takže by mělo být možné servery upgradovat. TDP mají být stále 120–225 W, tedy stejně jako u druhé generace Rome. CPU bude poskytovat konektivitu PCI Express 4.0 jako Rome, PCI Express 5.0 ještě ne. Následující čtvrtá generace Epyců má označení Genoa a má používat nový socket a paměti DDR5. Ale ještě nevíme, kdy vyjde ani další detaily. Design údajně ještě není uzavřený, takže je možné, že mezi Milanem a Genoa může opět být delší pauza než jeden rok.

Zen3 nebude mít SMT se čtyřmi vlákny

V poslední době se šířila na internetu přesvědčení, že by AMD mohlo u jader Zen 3 nasadit novou formu SMT, která by zpracovávala zároveň už nejen dvě vlákna, ale rovnou čtyři (toto nyní nabízí například Marvell/Cavium ThunderX2 nebo IBM Power9). Šlo ale asi o pustou spekulaci bez nějakého konkrétního dokladu.

Slajdy od AMD toto teď vyloučily, že by Zen3 měl „SMT4“ používat. Je v nich jasně uvedeno, že se bude chovat stejně jako Zen 1, Zen 2 a jádra Intelu, procesory Milan s 64 jádry budou zpracovávat 128 vláken, tedy SMT bude stále exponovat jen dvě vlákna na jedno jádro.

Toto samozřejmě neznamená, že je SMT se čtyřmi vlákny vyloučené navěky. Teoreticky je možné, že přijde například už v následující generaci/architektuře. Nebo v některé následující. Jádra Zen 3 se ale podle všeho netýká a nedávná vlna spekulací asi neměla reálné základy.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 30
Prezentace k 7nm procesorům AMD Epyc 7002 pro servery ze srpna. Milan s jádry Zen 3 už podle AMD prošel tapeoutem

Počty jader se se Zenem 3 nezvýší, ale změní se čtyřjádrový CCX

To, že Milan má stále 64 jader, asi znamená, že AMD stále bude v jednom CPU čipletu integrovat jenom osm jader, protože Milan má stále obsahovat osm 7nm čipletů s CPU jádry (a devátý IO čiplet opět asi na starším procesu). Toto znamená, že Zen 3 nepřinese zvýšení počtu jader v serverech. A také asi ani na desktopovém socketu AM4, kde bude se dvěma čiplety pod deklíkem pořád maximem šestnáct jader. Nicméně pokud by se podařilo vylepšit IPC a třeba i energetickou efektivitu, mohl by pořád výkon slušně narůst.

Prezentace AMD Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3
Prezentace AMD Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3: CCX má obsahovat osm jader s monolitickou 32MB L3 cache, zatímco nyní AMD používá dvojici čtyřjádrových CCX se samostatnými bloky 16MB L3 cache

A je zde ještě jedna věc, které by mohla výkonu v některých situacích mírně pomoci. AMD totiž zdá se u Zenu 3 už nebude jádra členit po čtyřjádrových blocích CCX, které byly základem jako u architektury Zen 1, tak Zen 2. Toto uspořádání znamenalo, že vždy čtyři jádra měla vlastní přímou komunikaci (patrně s topologií Crossbar) sdílela spolu blok L3 cache. Pro dosažení vyššího počtu jader musely být paralelně přidány další bloky CCX, ale mezi jednotlivými CCX už není L3 cache sdílená, ale musí se komunikovat po sběrnici Infinity Fabric, což je pomalejší než komunikace mezi jádry v rámci jednoho CCX.

U Zenu 3 ale bude zdá se blok CCX zvětšen na osm jader. To znamená, že osmijádrový CPU čiplet už bude tvořen jen jedním jediným CCX a trošku ubude komplexity. CPU s architekturou Zen 3 budou tedy se stejným počtem jader obsahovat poloviční počet CCX – osmijádrový Ryzen 4000 by mohl mít jediný, dvanáctijádro nebo šestnáctijádro jen dva. CPU tím pádem bude mít svou celkovou L3 cache rozdělenou na poloviční počet bloků, což bude efektivnější a například herní výkon by se mohl zlepšit. Podle slajdů bude mít jeden osmijádrový CCX celkem 32 MB cache, nebo možná i víc (není to potvrzeno, ale ve slajdu je napsáno „32 MB+“). Například šestnáctijádro s dvěma CCX bude mít 32+32 MB L3 cache, zatímco teď má čtyři CCX a 4×16 MB L3.

Snížení počtu CCX ve výsledných procesorech by teoreticky mohlo umožnit také větší počet možných konfigurací. Teoreticky by možná AMD mohlo vyrábět například desetijádra a čtrnáctijádra pro socket AM4 (s jedním nebo třemi jádry vypnutými v každém CCX). Ale je možné, že tato možnost nebude využita. Osmijádrový CCX také otevírá jednu další možnost. A to, že by mohl stoupnout počet jader v APU s jediným CCX na osm jader, zatímco nyní mají Ryzeny s integrovanou grafikou nejvýše čtyři CPU jádra. Objevily se sice zvěsti, podle nichž by už APU Renoir s jádry Zen 2 mohlo mít osm jader (ve dvou CCX), ale pokud na to nedojde v této generaci, tak v následující s jádry Zen 3 snad už ano.

Lepší IPC: podobné zvýšení jako u Zenu 2?

Mimochodem, v další prezentaci pro HPC sektor Martin Hilgeman z AMD nepřímo nadhodil také otázku, zda bude Zen 3 opět zvyšovat IPC jako Zen 2 oproti Zenu 1. Zdá se, že ano. Hilgeman ukazoval slajd, kde AMD uvádí 15% zvýšení IPC u Zenu 2 a uvádí přitom, že firma pracuje na tom (je to „on track“), aby se údajně „podobně“ zlepšila také efektivita jádra Zen 3 v příští generaci Epyců Milan. Raději to berte s rezervou, protože ona efektivita by se možná dala měřit i v jiných věcech, mohlo by jít třeba i o vliv lepšího MT škálování s osmijádrovými CCX nebo vyšších podporovaných rychlostí RAM, ne přímo o zlepšení hrubého výkonu. Ovšem je zde minimálně šance, že Zen 3 bude mít i to lepší IPC. Ne nutně zase o 12 až 15 %, ale i třeba nárůst o 5 až 10 % by byl slušný.

Galerie: Architektura jádra AMD Zen 2 (prezentace z E3 2019, červen 2019)

První informace o procesorové architektuře Zen 3 od AMD. 8jádrový CCX, SMT4 nebude
Ohodnoťte tento článek!
5 (99.17%) 24 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. Myslím si, že ani není zapotřebí zvyšovat počet jader. Na základní desktop platformu je 16 jader až nad hlavu. Do nedávna to bylo doslova nemyslitelné. Je super, že se AMD rozjelo a Intel musí reagovat. Vytěží z toho výhody všichni. A více vláken? Už nyní bývá diskutabilní (hlavně ve hrách) zda SMT má tak velký přínos. Ano některé aplikace to umí využít a v serverech bych i využití našel, ale v desktopu… no nevím nevím. 2 jádra jsou už dnes málo 4 tak minimum, ale představit si třeba 3950X s SMT4… Nevidím v tom využití. Možná by bylo přínosnější do základního desktopu přinést třeba quad channel u pamětí. Dual channel už je tu s námi opravdu hodně dlouho. Ale nechci kecat, třeba by se to nevyplatilo pro desktop a domácí využití..

  • Proc by nam, beznym uzivatelum melo vadit, kdyz jde vyvoj rychle dopredu? Nemas vyuziti? – Super, bude ti stacit levnejsi, nizsi model a presto budes spokojeny. Treba nekdo jiny vyuziti mit bude. Fakt nechapu duvod, proc by si uzivatele meli prat, aby se zpomalil vyvoj o.O Kdyz bude vykon snadno vsude dostupny, dalsi vyuziti prijde o to rychleji. Promin, ale tvuj prispevek zni skoro jako legendarni „640 kB pameti musi stacit kazdemu“..

   • Najdi mi pro domácí uživatele využití tolika vláken (např. kdyby 3950X mnělo SMT4)… a ještě k tomu když SMT nemá výkon plného jádra. To už má mnohem větší přínos quad channel (jak jsem se díval na videa). Já osobně patřím mezi náročné uživatele, ale ani já zde nevidím využití. V serverech ano v domácím použití ne. Tady nejde o vývoj… Ne mnoho aplikací si umí poradit s mnoha vlákny. Beru to z praktického hlediska.

    • Ten kdo to vyuziti ma, ten to vi, dostupnost oceni a rad si za ni zaplati. Ten uzivatel co pro to vyuziti nema, si prece neporidi top model a vystataci si i s nizsim. Cim nizsi model uzivateli dostacuje, tim vice snizi porizovaci naklady – vsichni muzou byt spokojeni a je to idealni situace.
     Nikdo te nenuti kupovat ty topmodely a to ze jsou dostupne i takove, pro ktere je (zatim) mene moznych vyuziti prece neni nic proti nicemu.

     • To co jsi napsal je nesmysl. Počet jader není všechno. Mnohem více lidí zajímá výkon na jádro a zde možnost volby prostě nemáš. Pokud chceš vysoké frekvence, tak musís jít do top modelů, které jsou zároveň i s největším počtem jader. Neexistuje možnost málo jader vysoké frekvence.

      • Kdyz vezmu treba to, co mame dnes na trhu v poslednich Ryzenech – R5 3600x s turbem 4,4GHz vs 4,6GHz u R9 3900x, tak je rozdil v tom teoretickem single turbu asi nejake 4%. To chces tvrdit, ze si vylozene jen kvuli takovemuto rozdilu nekdo priplati 220% ceny?
       Zamerne opomijim tu vec, ze stejne ten teoreticky rozdil v turbu zabije 95% uzivatelu slabsim chlazenim/ne vhodne vyresenym airflow/ levnejsi deskou/pametmi atp.

       btw. ten kosmeticky rozdil v tom turbu tam je vynucen vylozene jen z marketingovych duvodu. V realne praxi je irelevantni.

      • @Armagedon
       tohle by mne taky zajimalo. Ja dokazu pochopit, kdyz nekomu bezi nejaka MT uloha 10h a resi treba 10-20% rozdil ve vykonu. Tak si to zkrati o 1-2hodiny. Neni to sice porad nic moc, ale da se to brat jako argument. Ale 5-10% v ST ulohach, ktere trvaji bezne v milisekundach a v nekterych ulohach typu „photoshop“ mozna i par minut a nekdo resi usporu par vterin?
       Tohle mi hlava opravdu nebere, kdyz si vezmu, s jakymi pleckami se dela bezne ve firmach, kde zatim stoji penize a tady se „resi“ 5% rozdilu v ST 😉

    • Nechávám počítač dost často počítat simulace, které už z jejich podstaty nejsou schopné ani zdaleka využít všechny prostředky v jádře. Za to ale dokážou využít všechna jádra, tím že se spustí více simulací paralelně. Čtyřcestné SMT by pro mě mohlo představovat zvýšení výkonu i o 70+%.

     Za to na propustnosti pamětí vůbec nezáleží – čtyřkanálový paměťový řadič by udělal nulový rozdíl.

     Takže vy sice pro čtyřcestné SMT využití nemáte, ale někdo jiný ano 🙂 úplně stejně je to s čtyřkanálovým řadičem – já pro něj sice využití nemám, ale někdo jiný ano.

    • U čtyřkanálového řadiče pamětí je navíc problém v tom, že potřebujete nové desky – staré nezvládnou čtyřikanály využít, doslova tam nejsou dráty. A vznikl by pak zmatek, protože když strčíte staré CPU do nové desky, mělo by dostupné pouze polovinu slotů.

     Taky by vznikly o dost vyšší nároky na desku – u X299/X399 jsou 2 kanály na každé straně CPU, ale u mainstream socketu budou podle mě chtít zanechat rozložení paměti napravo od CPU. Takže by na jedné straně desky byly na sobě nahňácané 4 kanály – úplná katastrofa pro výrobce desek, takové množství vodičů, které musí ještě k tomu i optimalizovat, aby zvládly frekvence v řádech GHz. Musely by se přidávat vrstvy PCB a zhoršila by se možnost OC pamětí.

     • Je úplně jedno, kolik lidí počítá simulace.

      Normální uživatel si koupí R3 2200G. Náročnější uživatel si koupí 6 až 16 jádrové CPU do AM4 a všichni jsou spokojeni.
      Pokud bude CPU umět čtyřcestné SMT, normálnímu uživateli je to úplně jedno a náročný uživatel bude šťastný.

  • U grafik je situace jiná, Intel skoro 10 let spal, to se u Nvidie říct nedá – běžel tu standardní vývoj a posouvání výkonu, takže tady očekávat nějaké „utržení z řetězu“ u AMD nehrozí.
   Ale AMD to myslím párkrát zmínila, že nebude atakovat TOP1, ale že pokryje zbytek trhu a to by ve Q1 snad měli splnit.