AMD uvádí mobilní Ryzeny 4000: „nejlepší procesor pro laptopy“, překvapení u GPU

43

Minimálně pro fanoušky AMD byl asi včerejší večer na CES 2020 to nejzajímavější z celého veletrhu. Ale možná nejen pro ně, AMD včera odhalilo očekávaná 7nm APU Renoir, a to pro začátek v jejich mobilní podobě určené pro notebooky. A ta by zdá se mohla být hodně přínosná: přináší totiž spolu s novým výrobním procesem první 15W procesory s osmi jádry a díky tomu hodně velké navýšení výkonu v mainstreamových noteboocích. CEO firmy Lisa Su o mobilních Ryzenech 4000 sebevědomě tvrdí, že jsou to nejlepší procesory pro laptopy, jaké kdy byly vyvinuty, což je třeba brát s rezervou, ale pro oblast x86 PC procesorů by to skutečně mohl být zajímavý pokrok.

Předchozí
Následující

Modely: dva 45W, pět 15W Renoirů

Zatím jsme kličkovali kolem parametrů konkrétních modelů, k nim tedy teď. AMD sice ještě neodtajnilo úplně všechny informace, ale frekvence a hlavní věci sdělilo. Soupisku modelů můžete vidět zde v oficiální tabulce.

Ryzeny 4000U pro mainstreamové notebooky budou začínat levnějším modelem Ryzen 3 4300U se čtyřmi jádry a jen čtyřmi vlákny. Jeho základní frekvence je 2,7 GHz a maximální boost 3,7 GHz. L3 cache bude jen 4MB, takže tento model má asi jen jeden CCX. Grafika bude obsahovat 5 jader/CU (takže 320 shaderů) ty ale poběží na 1400 MHz. Nad tím budou šestijádra Ryzen 5 4500U4600U – oboje má maximální takt boostu 4,0 GHz a grafiku s 384 shadery (6 CU) na frekvenci 1500 MHz. Rozdíl je v tom, že nižší model je bez SMT s takty 2,3–4,0 GHz a druhý má SMT (12 vláken) a takty 2,1–4,0 GHz.

AMD Ryzen 4000 pro notebooky slajdy CES 01 Zdroj: AMD

Nejzajímavější budou přirozeně dva nejdražší procesory Ryzen 7 s osmi jádry. Nejlepší bude Ryzen 7 4800U s 16 vlákny (SMT aktivní), ten má základní frekvenci 1,8 GHz a maximální boost až 4,2 GHz. Integrovaná grafika ponese plný počet 512 stream procesorů (8 CU) s frekvencí až 1750 MHz. Levnější varianta Ryzen 7 4700U (která už unikla minulý měsíc) má bohužel vypnuté SMT a jen osm vláken. Frekvence bude 2,0–4,1 GHz a trošku bude odrbnutá i integrovaná grafika – ponese jen 7 CU (448 shaderů) s taktem až 1600 MHz.

Všechny tyto modely mají 15W TDP. To je volitelně možné nastavit na 25 W, pokud výrobce notebooku chce – tím se vylepší stabilně dosažitelný výkon, krátkodobé turbo bude mít výkon stejný. TDP lze jinak i snížit na 12 W (podle některých zdrojů 10 W), tam se zase výkon/frekvence logicky sníží.

Výkonné modely: 45 W, exkluzivně 35W verze

45W modelů je v nabídce méně, v tabulce od AMD jsou jen dva. Ryzen 5 4600H nabídne šest jader a 12 vláken na taktu 3,0–4,0 GHz. Jeho GPU má jen 384 stream procesorů (6 CU) a takt 1500 MHz. Nad tím pak je Ryzen 7 4800H s osmi jádry a 16 vlákny. Jeho frekvence budou 2,9 GHz v základu a 4,2 GHz v boostu. Integrovaná grafika má jen 448 shaderů (7 CU) a takt 1600 MHz. Bude mít tedy asi nižší výkon než u 15W modelu. To je asi proto, že u procesorů řady H se počítá s tím, že uživatelé vyhledávající vysoký výkon grafiky budou mít přídavné GPU. Integrovaný Radeon tedy bude mít spíše roli úsporného GPU pro přepínání v klidu či nenáročné práci.

AMD Ryzen 4000 pro notebooky slajdy CES 08

Oba modely mají stejné 45W TDP, ale v boostu může spotřeba dynamicky jít až na 54 W. V praxi můžete ale potkat ještě Ryzen 7 4800HS. To je exkluzivní model, který bude mít Asus v notebooku ROG Zephyrus G14. Jeho parametry jsou stejné jako u modelu 4800H, ale používá speciální výběrové čipy s nižším napětím či úniky proudu, díky kterým má podávat stejný výkon jako 45W model, ale s TDP jen 35 W. V parametrech zmíněného notebooku byl jinak nalezen také „Renoir 4900HS“, což může znamenat, že AMD si ještě schovává mobilní Ryzen 9 4900H s vyšším výkonem. Možná jako trumf, až Intel odhalí vlastní nové procesory Core i9 10. generace (Comet Lake-H) pro notebooky.

Specifikace Ryzenu 4000 pro notebooky
Specifikace Ryzenů 4000 pro notebooky (oba Athlony 3000 jsou stále 14nm APU)

AMD SmartShift

Ryzenů 4000H se bude týkat ještě jedna technologická novinka, kterou AMD na CES 2020 prozradilo. Technologie SmartShift má umožňovat v noteboocích s Ryzenem 4000H sladit řízení spotřeby procesoru s řízením spotřeby přídavného GPU – tedy alespoň grafiky Radeon. Jde vlastně o obdobu sdílení a přerozdělování TDP v čipech APU s integrovanou grafikou. V těch je možné přidělit větší nebo menší díl spotřeby jádrům CPU nebo GPU podle toho, co je pro danou aplikaci nebo hru třeba. V notebooku může být chlazení prakticky sdílený zdroj, takže dává smysl takovéto přesouvání tepelného rozpočtu mezi procesorem a samostatnou grafikou také využít.

AMD Ryzen 4000 pro notebooky slajdy CES 10

Podle AMD to umožňuje efektivnější využití energie, což přináší zlepšení výkonu téměř „zadarmo“. Technologie SmartShift je zatím pořád ve vývoji, ale i nefinální sestavení tohoto softwaru (patrně pracujícího přes ovladače nebo snad firmware) má prý zvyšovat výkon ve hře Divison 2 o 10 % a v benchmarku Cinebench o 12 %.

AMD Ryzen 4000 pro notebooky slajdy CES 11

Jak dobrá bude finální verze, na to si asi bude třeba počkat na chvíli, kdy vyjdou notebooky, v nichž bude SmartShift implementovaný. Je možné, že tato funkce bude potřebovat ladění specifická pro každý konkrétní typ notebooku, takže nebude dostupná na všech noteboocích s Ryzenem 4000H a grafikou Radeon. Bylo ale přislíbeno, že se má objevit v minimálně jednom modelu, plánovaném na druhou čtvrtinu letoška: tím je Dell G5 SE s Ryzeny 4000H a grafikou Radeon RX 5600M.

První notebooky s Ryzeny 4000 mají přijít do třech měsíců

V obchodech se mají první notebooky s těmito procesory začít objevovat ještě během první čtvrtiny tohoto roku (pravděpodobně během března). Další mají asi vycházet v dubnu či květnu a do konce Q2 by jich snad mohlo být větší množství.

AMD Ryzen 4000 pro notebooky slajdy CES 09
AMD Ryzen 4000 pro notebooky slajdy CES 07

AMD si od Renoiru slibuje větší úspěch svých procesorů v mobilní sféře, kde zatím má menší tržní podíly než v desktopu. Letos totiž prý má vyjít přes 100 různých typů, v nichž bude nějaký mobilní Ryzen 4000, což by asi pro AMD bylo rekordně vřelé přijetí.

Jaký bude reálně úspěch, v tuto chvíli ale není lehké předpovídat. Intel má v notebookovém segmentu velkou setrvačnost a dlouhodobé smlouvy, navíc může mít i výhodu levnější výroby díky vlastním továrnám a masovému měřítku. Teprve také uvidíme, jak dopadnou Ryzeny 4000 v reálných recenzích a jak dobře optimalizované budou notebooky s nimi. Toto je oblast, kde poskytuje Intel výrobcům hodně dobré služby, což se pak projevuje například ve velmi dobré výdrži na baterii u lepších notebooků. Jak dobře se bude AMD dařit tomuto konkurovat a zda dokáže získat na svou stranu masového zákazníka, to se teprve ukáže.

Zdroje: AMD, AnandTech

Galerie: Odhalení procesorů AMD Ryzen 4000 pro notebooky

AMD uvádí mobilní Ryzeny 4000: „nejlepší procesor pro laptopy“, překvapení u GPU
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.17%) 24 hlasů
Předchozí
Následující

43 KOMENTÁŘE

 1. Já to vidím naopak veskrze pozitivně. Integrovaná GPU bude spíše těžit z výše taktovaných pamětí. Navíc si myslím, že jako základní zobrazovadlo to bude stačit i na „casual“ hry, přičemž hráči stejně využijí synergie s mobilní verzí diskrétní grafiky (Navi12?), která poskytne odpovídající výkon.

  Budu se opakovat, ale na něco jako Ryzen4000 už poměrně dlouho čekám. Nechtělo se mi upgradovat stávající notebook za nový ekvivalent od Intelu, který nepřináší prakticky nic nového, spíše jen zhoršení reálných výkonových a provozních vlastností – a toto není jen můj poznatek, i v práci si lidi chtějí nechávat 4 roky staré stroje, protože ty nové výkonově nestačí, typicky proto, že výrobci šetří (pravděpodobně dle nějakého Intelova designbooku) na chlazení.

 2. Hurá za ně.
  Co mě ale dost překvapuje, je to drastické ořezávání jader a vláken. A zajímalo by mě, co za tím vězí. Jestliže mohou vydat 4800U na těch zmiňovaných frekvencích a zmiňovaném TDP, nechápu, proč všechno další je tak zprzněné. Skoro to vypadá, že ten 7nm proces není až taková sláva, co se týče výtěžnosti a provozních vlastností. Jinak by snad bylo logičtější vzít notebookový trh útokem a jako minimum nastavit 6/12 vláken.

   • Hlavně, že když je Intel nespokojen se svým 10nm procesem, tak se všichni můžou pominout, jak je neschopnej. Přitom možná má lepší výtěžnost, než ten srovnatelný 7nm od TSMC.

    • Ta výtěžnost 7nm je prý celkem dobrá. U Intelu je spíš asi problém s parametry, co to dává, soudě podle toho chování jader Sunny Cove, než s defekty (i když kdo ví).

     Jinak ta výtěžnost na 7nm bude asi celkem dobrá, když se započtou i ty částečně deaktivované čipy (které jsou upotřebitelné i s nějakým defektem, pokud je v jádru/CU grafiky). Dokud není potřeba prodávat jen top model, tak se díky tomu harvestingu asi leccos snese, protože ty zkriplené modely trh chce.

     Problém bude asi hlavně cena za wafer…

     • „..soudě podle toho chování jader Sunny Cove..“
      lidove receno, moc topi 😉
      Nemuze to byt ale treba trochu i tim, ze se jedna o robstnejsi navrh architektury, nez Skylake a tim padem by pri stejnem TDP dosahoval mensich frekvneci na stejnem procesu?

      • Určitě jsou ty nižší dosažené takty způsobené tím širším jádrem, ale pokud by architektura měla vyšší nárůst spotřeby než je nárůst výkonu, tak je to problém (přinejmenším když to proces už nevykompenzuje). Ideální je, když i sama architektura trošku zlepšuje efektivitu (takže by se aspoň teoreticky dala použít i na stejném procesu).
       Ale nevím, jak přesně si v tomhle Ice Lake vede, to se těžko dá dovodit, protože těžko abstrahovat od sebe ten proces a architekturu.

   • Mně to přijde až přehnané. Ten 4300U bude pomalejší, než 3700U i 3500U, ale výrobně bude pravděpodobně dražší. Čekal bych, že nová generace začne výkonově nad tou stávající, jako to udělali v desktopu.
    Ještě bych chápal, že tam bude segmentace podle té grafické části, přeci jenom je nelogické, aby výrobce notebooku, když už tam cpe nějaký další grafický čip, tam dával integrovanou grafiku v plné palbě, ale i tady evidentně AMD myslí jinak, než já. Čím rychlejší CPU, tím rychlejší GPU s vyšším počtem jednotek.

    • „Ten 4300U bude pomalejší, než 3700U i 3500U“
     .. jo i ne. Pro beznoe cinnosti a MT ulohy do 4Threadu, bude rychlejsi. Kde bude zaostavat jsou ulohy, ktere vyuziji naplno SMT 3700 a 3500U. Cili pro bezne uzivatele takoveho notase, bude v podstate rychlejsi. Trochu obdoba IceLake 🙂
     S druhou casti souhlasim…podle mne je to taky postavene castecne na hlavu :))

  • V ntb sektoru určitě nemá AMD úplně volnou ruku. Výrobci ntb taky můžou mít nějakou segmentační strategii a třeba nechtějí tak výkonný cpu i v těch laciných ntb, páč by se jim pak mohly míň prodávat vyšší řady ntb.

 3. Ak to spravne chapem, tak 4MB L3 cache je na 4 jadra a 0.5MB L2 cache je na kazde jadro. V porovnani s 1065G7, ktore je 4 jadro a ma 8MB cache, je stale tento ryzen parmetrovo lepsi. Ak vyrobcovia notebookov budu davat RAM s najvhodnejsou frekvenciou a casovanim, tak to budu vykonnejsie notebooky ako porovnatelne s Intel procesormi.

   • No tak porovnavat kapacitu cache na jadro mi nikdy nenapadlo. L3 cache v ryzenoch je spolocna. V aplikaciach optimalizovanych pre viacjadrove procesory je to vyhoda.

    Ryzen je parametrovo lepsi, lebo ma viac jadier, viac cache, lepsie IPC, lepsi jednojadrovy aj viacjadrovy vykon, lepsi graficky vykon, nizsiu spotrebu, … .

      • Ano, taky předpokládám, že to jsou 2x 4MB. Pak ale neplatí to, co psal dfx, že z té větší cache budou těžit ty aplikace optimalizované na vícejádrové procesory.

      • Z te vetsi Cache tezi spis typicky hry. Jaky velky vliv to ma na aplikace, ktere si nesahaji porad do pameti, si nejsem jisty.
       Jinak to co psal DFX ohledne IPC podle mne taky obecne neplati. Podle CB20 ‚ST testu je lepsi o 4% nez IceL, ma ale o 6% papirove vyssi takt. Krome toho CB20 ryzenum sedi. Podle mne je to IPC sice plus minus podobne, spis ale o neco nizsi.

      • K IPC len tolko, ze AMD procesory maju nizsiu spotrebu ako Intel procesory a maximalnu frekvenciu si udrzia dlhsie kym zacnu trottlovat. Na rovnakych frekvenciach maju desktopove 3xxx ryzeny vyssie IPC ako desktopove Intel procesory.

      • Hele ja ti nevim, ale i pokud AMD bude drzet lepsi turbo a dele, coz je mozne a mit i dokonce lepsi vykon/watt (cemuz.verim), tak to porad neznamena, ze to CPU ma vyssi IPC nez mobilni IceLake 😉

      • dfx, ale AMD procesory mají i nižší frekvenci a Intel, i když začne throttlovat, na jakou frekvenci padá? … tohle co píšeš, je pouhá demagogie …

     • Tak este raz k tomu ryzenu. Ja to chapem tak, ze 4 jadra maju jeden blok L3 cache s kapacitou 4MB. Dalsie 4 jadra maju druhy blok L3 cache znova s kapacitou 4MB. Spolu je L3 cache 8MB. Zaroven kazde jadro ma 0.5MB L2 cache. Spolu je to 12MB L2 + L3 cache ( 2x4MB+8×0.5MB). Papierovo je to viac ako ma ten Intel procesor. Zaroven predpokladam, ze jadro moze citat data aj z L3 cache druheho bloku. Dokazali to uz jadra v ryzenoch prvej generacie.

      Ale znova pripominam. Mna nezaujima kapacita cache na jadro. Podla testov od AMD bude tento ryzen tak ci tak vykonnejsi aj v jednovlaknovych a aj vo viacvlaknovych ulohach ako porovnatelny Intel procesor. Na dalsie testy si musime pockat.

      • papírově víc má i 56 jádrový procesor … na jádro má víc Intel …

 4. APU modely sú dosť orezané okrem toho najsilnejšieho, čakal som menšie rozdiely.
  Čo sa týka najsilnejšieho IGP, tak 8CU fakt nie je veľa, ale hrubým výkonom je na tom rovnako ako Ryzen 7 3700U.
  1750mhz a 512SP(8CU) má rovnaký hrubý výkon ako 1400mhz a 640SP(10CU). Výhoda IGP v Renoir bude o 25% vyšší fillrate(ROPs) a rýchlejšie ramky, možno aj max boost bude dlhšie držať ako predchodca, ale celkový výkon bude vhodný len na nenáročné alebo staršie hry.
  Cena laptopu s Ryzen 7 4800U tiež nebude nízka.